«Ох земелько, свята земелько... Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки…»

Автор: Дарья Мельник 02 Апр. 2020 11:21

Закон про відкриття ринку землі прийнято. Він передбачає, що ринок землі запрацює в Україні з 1 липня наступного року, а не з 1 жовтня цього року, як планувалось раніше. Що передбачає документ?

Мораторій знято

В ніч на 31 березня депутати таки ухвалили багатостраждальний законопроєкт 2178-10, який запроваджує ринок земель і знімає мораторій на продаж землі, який діяв із 2001 року. За рішення проголосували 259 народних депутатів, пише «Економічна правда». Це лише початок, тому що Верховній Раді в майбутньому необхідно буде ухвалити ще низку додаткових документів із так званого земельного пакету, в яких також частково будуть прописані відносини між учасниками земельного ринку.

Нагадаємо, що законопроект про ринок землі входить до складу документів, які Україна має прийняти для того, щоб отримати кредит від МВФ – мова йде про $ 8 млрд.

Попередня оцінка експертами 1 гектара землі – $ 2–3 тисячі. У той же час уже через 2–3 роки вартість може вирости до $ 5 тисяч, а до 2026 року – до $ 10 тисяч.

Як голосували херсонці

Як пише «Слово й діло», законопроект підтримали 259 нардепів, 24 виступили «проти», 3 – утрималися, 29 – не голосували.

Фракція «Слуга народу» дала 206 голосів «за»; «Європейська солідарність» – 23; «Голос» – 13 «за»; група «Довіра» дала 12 голосів.

У фракції ОПЗЖ 23 нардепи не голосували, двоє виступили «проти», 19 – були відсутні. Половина фракції «Батьківщина» голосувала проти відкриття ринку землі, друга половина нардепів була відсутня. Жодного голосу не дала група «За майбутнє» – майже всі її члени були відсутні.

Із 5 обранців, які представляють у парламенті Херсонщину, «за» проголосували лише 3 представники «Слуги народу» – Павло Павліш, Олексій Ковальов і Володимир Іванов. Вікторія Вагнєр із тієї ж фракції утрималась. А Ігор Колихаєв із депутатської групи «За майбутнє» проголосував проти.

Основні тези закону

1. Реформа не запускається одразу ж, під час кризи, а набуває чинності від 1 липня 2021 року.

2. Державні та комунальні землі сільськогосподарського призначення не продаються.

3. У перші два роки буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 ро-

ку обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки, як було передбачено попередньою версією законопроекту.

4. Право на покупку землі буде тільки у фізосіб. Юридичні особи-українці зможуть купувати землю лише з 2023 року по 10 тисяч га в одні руки.

5. Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішуватись на референдумі.

6. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму.

7. Не зможуть купувати українську землю компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора – Росії. Також заборона поширюється на компанії, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити.

8. Передбачене переважне право орендаря на купівлю. Орендарі, які працюють на землі та мають право користування не пізніше ніж із 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років без проведення земельних торгів.

9. Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови повинні продати протягом двох років після отримання права власності на земельних торгах.

10. У перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі.

 Коли буде референдум

Українці на референдумі зможуть вирішити, чи допускати іноземців до українського ринку сільськогосподарських земель. Проте закон про референдум ще не прийнято.

«Закон про референдум уже був на реєстрації в парламенті, але надзвичайна ситуація з коронавірусом внесла свої корективи. Коли ми повернемось до нормальної роботи, спочатку зареєструємо Закон “Про референдум”, а потім я сподіваюсь, що до наступного року ми зможемо мати предметні відповіді й від народу», – сказав голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко в ефірі програми «Свобода слова».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів