Правозахисники – про скасування виплат ВПО: кинули напризволяще людей, у яких і так жахливий психічний стан

Правозахисники – про скасування виплат ВПО: кинули напризволяще людей, у яких і так жахливий психічний стан

Автор: Марина Поліщук 04 Май 2024 17:00

Минуло два місяці відтоді, як держава позбавила значну частину внутрішньо переміщених осіб щомісячних виплат. Правозахисники кажуть про шалену кількість скарг від ВПО та намагаються достукатися до влади, щоб людям повернули цю грошову допомогу.

ШАЛЕНА КІЛЬКІСТЬ СКАРГ

Зокрема, Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини сьогодні найбільше скарг отримує саме від переселенців – люди жаліються на позбавлення виплат ВПО та ненадання додаткових послуг у громадах. Про це в коментарі «Укрінформу» розповів омбудсмен Дмитро Лубінець.

«У першу чергу в нас зараз є шалене збільшення кількості звернень з числа ВПО – громадян України, які вважають, що їх незаконно позбавили права на отримання додаткової соцдопомоги, а саме: допомоги на житло, яка виплачувалася на кожного дорослого та на кожну дитину, які втратили фактично все на ТОТ або на лінії фронту. І люди вимагають, щоб їм поновили такі виплати», – зазначив Лубінець.

Уповноважений нагадав, що з 1 березня в Україні відбулося суттєве зменшення кількості отримувачів такої соціальної допомоги з-поміж ВПО.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не зона бойових дій»: переселенцю з Херсонської громади відмовили у виплатах ВПО, бо не захотіли розбиратись

«На другому місці – звернення щодо отримання якихось додаткових послуг від громад, наприклад, про влаштування дитини в дитсадочок або школу. Це було, як правило, на початку навчального року. Зараз набагато менше подібних випадків. Це коли сім'я ВПО переїжджає з однієї громади в іншу», – додав омбудсмен.

Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини приймає скарги від громадян зокрема на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; та на гарячу лінію: 0-800-501-720. У коментарях на сторінці Дмитра Лубінця в соцмережі українці пишуть про успішне вирішення проблеми з виплатами. Наприклад, ось один із коментарів:

«Звертались до Лубінця за відновленням виплат як ВПО. Нашій сім’ї допомогли швидко. Ще й телефонували декілька разів, щоб пересвідчитись, що нам кошти перерахували. Так незвично було, що чиновники самі телефонують, наче знайомим».

ПЕТИЦІЯ ПРО ПОВЕРНЕННЯ ВИПЛАТ

Проте це, ймовірно, поодинокі випадки. Більша ж частина ВПО залишилася без допомоги, яка й так була мізерною, але її хоч вистачало на оренду житла.

Як важко переселенцям без виплат, чудово знають в Асоціації жінок України «Дія». Громадська організація була створена в Одесі 24 лютого 2022 року. Наразі «Дія» створює петицію до Президента України на автоматичне продовження виплат допомоги на проживання ВПО з 1 березня 2024 року на 6 місяців без урахування низки нових особливостей.  

«Держава так дала їм під дих, коли виплати на оренду житла скасувала. Вони і так ледь тримаються, психічний стан жахливий. А ще й це додалось», - пояснюють в Асоціації жінок України «Дія».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Одесі займають чергу з ночі, щоб подати заяву: херсонка – про зміну правил нарахування виплат ВПО

Емоційний допис про ситуацію, в якій після скасування виплат опинилися ВПО з Херсонщини, Миколаївщини, Донеччини, та про те, що спонукало благодійників створити петицію, опублікувала у фейсбуці Наталія Делієва, голова ГО «Асоціація жінок України "Дія"».

«Я сьогодні прийшла в наш центр по допомозі ВПО, почула плач жінок, які у великому розпачі, що їм робити без виплат.

Ні, вони не сидять, склавши руки, вони працюють. Але раніше ці виплати (2000 грн на дорослого й 3000 грн на дитину) давали змогу сплачувати за орендоване житло, а тепер із зарплатні мають віддавати за квартиру. А чим дітей годувати?

Що зробив уряд, коли скасував виплати для ВПО? У першу чергу, відтік українців з України.

ВПО вже почали повертатися на окуповані території з отриманням російського паспорта. Але не так просто повернутися на окуповані території, загарбники їх не пускають, бо по їхніх домівках розселяють громадян орковської країни.

Залишається один вихід – виїжджати за кордон.

Люди в розпачі! Це жах!

Ми маємо бути з ВПО на рівних. У нас є домівки, а вони мають від держави отримувати фінансову допомогу, щоб сплатити за житло. Скасування виплат – це кинути напризволяще людей, у яких і так жахливий психічний стан, і їх треба підтримувати, а їх виганяють з країни. Ці 2000 грн – ще як повага та співчуття для ВПО від держави. У чому вони винні? Що держава їх не захистила? Що 24 лютого 2022 року загарбники вже ходили по вулицях Херсонської області?

Дуже смішно виглядають поради директорів департаментів соціального захисту, що ВПО можуть подати заявку на виплати від міжнародних організацій, а також залишити запит на отримання допомоги від волонтерів. Від яких міжнародних організацій? Від яких волонтерів? Ті волонтери вже з ніг падають, допомагаючи військовим…

Так, є ВПО в Одесі й у нашому центрі з Херсона, з Миколаївської області, де території не окуповані, але ці жінки кажуть, що домівку розгромили. Жінка з Херсона каже, що квартира є, але балкон упав…

Ідуть займати чергу в ЦНАПи, щоб їхній випадок розглядали окремо, та займають чергу в 5.00 і вже за номером 51..! Кожний ЦНАП трактує постанову по своєму. Жінки кажуть, що відношення до них у ЦНАПах зверхнє, як до жебраків.

Так не може бути!

Ми маємо зберегти кожного громадянина нашої країни!»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бути ВПО важко морально й фізично: чому херсонці не можуть отримати компенсації за зруйноване житло

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів