Деколонізація топонімів у Херсонській громаді: аналіз нових назв та необхідність перейменування островів

Деколонізація топонімів у Херсонській громаді: аналіз нових назв та необхідність перейменування островів

Автор: Марина Поліщук 05 Травня 2024 15:30

У Херсоні завершена робота з перейменування вулиць, провулків, проспектів тощо – публічний простів майже очищено від колоніальних та російських назв. Майже – бо ще залишилося перейменувати два острови на території громади: Великий Потьомкінський та Малий Потьомкінський.

«Загалом було перейменовано близько 165 назв вулиць, провулків, площ, парків та скверів. 165 – це приблизно 15% від загальної кількості назв Херсонської міської територіальної громади. Це друге велике перейменування після 2016 року, тоді було перейменовано трохи більше назв, ніж зараз», – розповів у коментарі «Новинам Приазов’я» краєзнавець, політолог, член комісії з перейменування вулиць, голова Комітету виборців України в Херсонській області Дементій Білий. 

За його словами, якщо узагальнити та проаналізувати нові назви топонімів у Херсонській громаді, перейменованих за останній рік, то виходить наступна картина:

- 35% цих назв (або 58 топонімів) мають патріотичний характер – на честь загиблих героїв російсько-української війни, на честь військових з’єднань тощо;

- 19% складають так звані нейтральні назви, їх більше в селах громади (наприклад, вулиця Тиха, Вишнева, Затишна тощо);

- 17% назв – на честь українських митців, науковців, письменників, і навіть не всі вони були пов’язані з Херсоном;

- 13% з усієї кількості нових назв – на честь саме місцевих діячів;

- географічні назви, але вони мають деяке патріотичне навантаження: наприклад, вулиці Маріупольська, Бахмутська тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не пам’ятники, а ідеологія: краєзнавець – про залишки радянщини в Херсоні

Але робота з перейменування триватиме й далі, адже, по-перше, залишилися ще деякі топоніми, назви яких потребують перегляду, а по-друге, на розгляд комісії продовжують надходити пропозиції від містян.

Наприклад, частина жителів міста висловлює думку про необхідність повернути Карантинному острову в Херсоні його історичну назву – острів Кошовий. Острів був пов'язаний з козаками, тут розташовувалися зимівники та козацький військовий табір. Топонімічна комісія готова розглянути питання перейменування Карантинного острова, якщо воно надійде в письмовій формі від ініціативних херсонців.

Крім того, ще треба перейменувати острови Великий Потьомкінський та Малий Потьомкінський. У січні міська топонімічна комісія направила до Кабінету Міністрів подання з пропозицією перейменувати ці два острови на Великий Вільховий та Малий Вільховий. 

За словами Дементія Білого, краєзнавець і архітектор Сергій Дяченко знайшов історичні документи, в яких вказано, що Великий Потьомкінський острів називався колись Вільховий. Тому й виникла така пропозиція. Але деякі краєзнавці пропонують назвати цей острів Олешшя.

«Тому що на Великому Потьомкінському острові було розташоване це давнє руське наше місто, про яке згадував Нестор в  “Повість временних літ”», – зазначив краєзнавець в ефірі медіаплатформи «Вгору».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великий Потьомкінський острів: його славетна історія та головне завдання для ЗСУ тут

На головній світлині: Херсон та острови поряд з містом з висоти пташиного польоту. Скріншот з відео довоєнного часу

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів