Генерал-майор розвідки України про наступ росіян та перспективи завершення війни в Україні

Генерал-майор розвідки України про наступ росіян та перспективи завершення війни в Україні

Автор: Євген Веселов 03 Май 2024 17:00

Заступник начальника Головного управління розвідки України, генерал-майор Вадим Скібіцький дав інтерв’ю британському виданню The Economist, де він прогнозує, що Росія продовжить реалізацію свого плану «звільнення» всіх територій Донецької та Луганської областей, спробує наступати на Харків та Суми, а також захопити усю Запорізьку область. Публікуємо матеріал із невеликими скороченнями.

НАПРЯМИ МОЖЛИВОГО НАСТУПУ РОСІЯН

Генерал-майор прогнозує, що Росія спочатку продовжить реалізацію свого плану «звільнення» всіх східних Донецької та Луганської областей України, завдання, яке не змінилося з 2022 року. Він каже, що російський наказ вийшов «щось взяти» вчасно для пишноти Перемоги. День у Москві 9 травня, або, якщо це не так, перед візитом Володимира Путіна до Пекіна через тиждень. Швидкість і успіх просування визначатимуть, коли і де росіяни завдадуть наступного удару. «Наша проблема дуже проста: у нас немає зброї. Вони завжди знали, що квітень і травень будуть для нас важким часом».

Дивлячись на ширший горизонт, начальник розвідки припускає, що Росія готується до наступу навколо Харківської та Сумської областей на північному сході. За його словами, час залежить від міцності української оборони на Донбасі. Але він припускає, що основний поштовх Росії розпочнеться «наприкінці травня або на початку червня». За його словами, Росія має загалом 514 000 сухопутних військ, залучених до української операції, що перевищує оцінку в 470 000, наведену минулого місяця генералом Крістофером Каволі, головнокомандувачем НАТО . Український розвідник каже, що російське північне угруповання, яке базується на кордоні з Харковом, наразі налічує 35 000 військовослужбовців, але має намір збільшитися до 50 000-70 000 військових. Росія також «створює дивізію резервів» (тобто від 15 000 до 20 000 чоловік) у центральній частині Росії, яку вона може додати до основних зусиль.

За його словами, цього «недостатньо» для операції із захоплення великого міста — таке судження поділяють західні військові чиновники, але може бути достатньо для меншого завдання. «Швидка операція для входу та виходу: можливо. Але операція по взяттю Харкова чи навіть міста Суми – це інший порядок. Росіяни це знають. І ми це знаємо». У будь-якому випадку, попереду чорні дні для Харкова, міста з населенням 1,2 мільйона людей, яке дало відсіч першим нападам Росії у 2022 році.

РОСІЯ ПРОДОВЖИТЬ ПЛАН ДЕСТАБІЛІЗАЦІЇ УКРАЇНИ

Видання зі слів Скібіуького пише, «травень буде ключовим місяцем. Росія використовує «тришаровий» план дестабілізації країни.

Головний чинник – військовий. Незважаючи на те, що Конгрес США із запізненням дав добро на збільшення військової допомоги, знадобляться тижні, перш ніж вона проникне на лінію фронту. Навряд чи він зрівняється з російськими запасами снарядів або забезпечить ефективний захист від російських низькотехнологічних, руйнівних керованих авіаційних бомб.

Другим фактором є дезінформаційна кампанія Росії в Україні, спрямована на підрив української мобілізації та політичної легітимності Володимира Зеленського, президентський термін якого умовно закінчується 20 травня. Хоча конституція чітко дозволяє безстрокове продовження його дії у воєнний час, його опоненти вже наголошують на вразливості президента.

Третім фактором, каже генерал, є невпинна кампанія Росії з міжнародної ізоляції України. «Вони будуть трясти ситуацію, як зможуть».

ПРО ПЕРЕМОВИНИ І ЗАВЕРШЕННЯ ВІЙНИ

Генерал Скібіцький каже, що не бачить можливості для України виграти війну на полі бою. Навіть якби вона змогла відкинути російські сили назад до кордонів — перспектива, що стає дедалі віддаленішою, — це не припинило б війну. За його словами, такі війни можуть закінчитися лише договорами. Наразі обидві сторони борються за «найвигіднішу позицію» перед потенційними переговорами. Але змістовні переговори можуть початися не раніше, ніж у другій половині 2025 року, вважає він. До того часу Росія зіткнеться з серйозними «зустрічними вітрами». За його словами, російські військові виробничі потужності зросли, але досягнуть плато до початку 2026 року через брак матеріалів та інженерів. Зрештою обидві сторони можуть залишитися без зброї. Але якщо нічого не зміниться в іншому, Україна вибіжиться першою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи можливо повністю звільнити Херсонщину від окупантів та що для цього потрібно: інтерв’ю з аналітиком Томом Купером

За матеріалами The Economist (скорочено)

Фото: getty images.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів