Масниця і вареники, а не Масляна й «бліни» – як українці святкують останній тиждень перед постом
Ілюстративне фото

Масниця і вареники, а не Масляна й «бліни» – як українці святкують останній тиждень перед постом

Автор: Марина Поліщук 14 Мар. 2024 08:00

Від 11 по 17 березня триває Масниця – саме таку назву в Україні має свято, яке росіяни називають «Маслєніца». І не «блінами» українці традиційно святкували останній тиждень перед Великим постом, а варениками, налисниками, млинцями, які щедро змащували маслом – звідси й назва.

Етнографи зазначають, що, крім назви, радянська влада свого часу нав’язала нам і свої традиції святкування цього тижня. Притримуючись міфу про «єдиний братський народ», вони створили в нашій уяві образ «єдиноправильного» російського варіанту святкування «Маслєніци». Але час повертати своє – свою Масницю. Яка, до речі, має й інші назви.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Киш Бабай чи Уес Даде: на ТОТ Херсонщини окупанти скасовують День святого Миколая і нав’язують своїх персонажів

НЕ МАСЛЯНА Й НЕ МАСЛЯНИЦЯ

Ось як про свято Масниці розповідає Оксана Повякель – керівниця Національного музею народної архітектури та побуту України «Пирогів».

«Я категорично проти називання цього свята “Масляною”. Є свято Масляна, але воно не українське, а одного з північних народів. Воно гарне, але не наше. У нас, в Україні, це сиропусний тиждень. Це Колодій. Масниця. Це Запусти. Або Заговини (до речі, ми всі говоримо “розговітися” на Великдень, але треба ж спершу заговітися. І це якраз і називається Заговини).

І в Україні ніхто не їв “блінов”, а їли налисники, млинці й вареники. Це основне, що їли на тижні. Бо за два тижні до великого посту треба було підготувати свій організм», – розповіла пані Оксана в коментарі виданню «Український інтерес».

Вона додає, що вареники робили із сиром, картоплею, грибами, млинці – також із сиром, з маком, вишнею. І ми цей тиждень називаємо Масниця, бо все щедро змазувалося маслом, додає керівниця музею.

НЕ ЖОРСТОКІСТЬ, А ГОСТИННІСТЬ

Етнограф Галина Олійник каже, що універсального способу святкування Масниці в Україні ніколи не було – кожен регіон мав як свої назви, так і свої обряди. Однак спільним для всіх було те, що українці зустрічали гостей, веселилися, очищалися перед постом. А зовсім не влаштовували бійки типу гри «стінка на стінку», як це прийнято в росіян.

«Навіть у давнину в Московському царстві "Маслєніцу" традиційно відзначали "блінами", кулачними боями, катанням на санках, запряжених кіньми. Натомість, в Україні над "блінами" переважали вареники, й святкували запуск посту зовсім інакше», – розповіла пані Галина для «Української правди. Життя».

ГОЛОВНА СТРАВА – ВАРЕНИКИ

Святкування Масниці – це поступовий перехід від м’ясних страв до молочних перед початком Великого посту. Тому протягом тижня жінки ліпили вареники, пекли пиріжки, налисники.

До речі, головною стравою цього тижня в Україні все ж були саме вареники – історично більш популярна страва для українців, каже фольклористка Дар’я Анцибор. Млинці в Україні їли також, але саме на Масницю у наше святкове меню вони ввійшли через вплив Росії.

Загалом, кажуть етнографи, на Масницю українці споживали рекордну кількість кисломолочного сиру, масла й сметани, а також страв, які можна було приготувати з ними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ми скучили навіть за нашим хлібом!» – смачні спогади переселенців про Херсонщину

До кінця Масниці ще є кілька днів, тож пропонуємо читачам теж приготувати традиційну українську страву – вареники з сиром, запечені в сметані. Рецепт ми знайшли на просторах інтернету. Отже:

ВАРЕНИКИ З СИРОМ, ЗАПЕЧЕНІ В СМЕТАНІ

Продукти для тіста:

- борошно – 400 г,
- яйце – 1 шт.,
- молоко – 150 г,
- сіль – дрібка,
- олія – 1 чайна ложка.

Продукти для начинки:

- кисломолочний сир – 500 г,
- яйце – 1 шт.,
- цукор, сіль – за смаком,
- вершкове масло – 50 г.

Продукти для заливки:

- сметана (краще домашня) – 200 г,
- вершкове масло – 60 г.

Приготування начинки. Кисломолочний сир гарненько розімніть виделкою, щоб він мав більш ніжну структуру та менше грудочок. Додайте цукор, якщо любите солодкі вареники. Додайте яєчний жовток – білок поки що відкладіть убік. Також до маси додайте розтоплене вершкове масло та присоліть. Начинку треба гарно перемішати.

Приготування тіста. У борошно додайте яйце та присоліть. Почніть замішувати, поступово додаючи молоко кімнатної температури. Під кінець замішування змастіть руки соняшниковою олією і домісіть тісто, поки воно не стане більш еластичним.

Приготування вареників. Шматок тіста треба розкачати, за можливості – тонко. Далі стаканом зробити кружечки. Цікавий лайфхак з давнини: можна кожен кружечок змастити попередньо збитим яєчним білком – щоб краще зліпився вареник. Далі покласти на кружечок ложечку начинки та зліпити. Відварити вареники в киплячій воді.

Запікання. Заздалегідь приготуйте посуд для запікання в духовці – щоб він був із кришкою. Частину відварених вареників покладіть у посудину, полийте трохи розтопленим вершковим маслом, звершу намастіть добре сметаною. Знову – шар вареників, масла, сметани. Накрийте кришкою і поставте в розігріту духовку. Запікати 10-15 хвилин при температурі 185 градусів.

Смачного та – з Масницею нас, українці!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ПроЇЖУ: українська паляничка – рецепт від жительки Херсона, який рятував під час окупації

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів