Військова агресія РФ націлена не лише на захоплення нових територій, а й на повне знищення українського народу – навіть пам’яті про нього. Саме тому російські терористи обстрілюють також і пам’ятки культурної спадщини.
За два поки великої війни, з 24 лютого 2022 року по 25 лютого 2024 року, РФ зруйнувала або пошкодила 116 об’єктів культурної спадщини в Херсонській області. У тому числі – 17 національного значення, 64 місцевого значення, 35 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Такі дані наводить Мінкульт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Викрали, ще й хизуються: як працівники херсонського музею вишукують свої експонати в сюжетах пропагандистів
Нещодавно херсонський краєзнавець, музейний фахівець та архітектор Сергій Дяченко зібрав інформацію щодо пошкоджених або зруйнованих історичних об’єктів у результаті останніх обстрілів російськими терористами Херсона. Допис опублікований у соцмережі на сторінці НеМо: Ukrainian Heritage Monitoring Lab – інфраструктури надійних даних про українську спадщину. Ось про що пише Сергій Дяченко:
«Зібрали в один допис усе, що нам відомо про останні обстріли Херсона, що призвели до пошкодження або руйнації історичних обʼєктів. За допомогою цих даних ми відслідковуємо час та масштаб пошкоджень обʼєктів, документування яких на місці ми провести поки що не можемо.
2 Лютого 2024 російська авіація атакувала історичний центр Херсона, в епіцентрі опинився триповерховий житловий будинок (1950-х рр.) Він частково зруйнований. За даними Херсонської обласної прокуратури авіаудар здійснено з винищувача-бомбардувальника СУ-34.
Епіцентр вибуху припадає в межі Історичного ареалу та Охоронної зони історичного центру, неподалік від старої Привізної площі.
Навпроти епіцентру опинилася пам’ятка архітектури місцевого значення, триповерховий прибутковий будинок у стилі модернізованого ампіру початку ХХ ст. Фасад будівлі залишився без вікон та віконних рам, має обвалення фрагментів ліплення декорування фасадів, вирвані бляхи перекриття виступаючих елементів.
У дворі зруйнованої триповерхівки знаходиться пам’ятка у статусі нововиявленої (колишня пам’ятка національного значення, кінець XVIII ст.). Це двоповерховий житловий будинок з каретним гаражем в першому поверсі. В ньому вибиті вікна, стан покрівлі уточнюється.
Ще одна пам’ятка архітектури місцевого значення знаходиться на протилежному боці вулиці, за адресою Рішельєвська, 43. Двосвітна одноповерхова конторська будівля кінця XIX – початку ХХ ст. з овальними люкарнами другого світу. В ній вибиті вікна, посічений фасад.
Вибиті вікна та посічені фасади мають навколишні будівлі значної історичної забудови: два одноповерхові флігелі з воротами та двоповерховий будинок на розі центральних вулиць міста.
Також незначні пошкодження отримали 3 будівлі рядової історичної забудови.
14 лютого 2024 відбувся черговий обстріл. Тоді по Херсону було випущено 37 снарядів. Влучання були зафіксовані в межах охоронних зон та пам’яток архітектури зафіксовані в чотирьох місцях.
Під обстріл в черговий раз потрапила найстаріша частина міста. Постраждав відомий серед херсонців двоповерховий будинок Сербінова (1909 р.) – пам’ятка архітектури місцевого значення. Посічені стіни, перебиті дерев’яні балки ферм дахової конструкції, фрагменти надкарнизних прикрас та металопластики. Пошкоджені конструкції історичних віконних рам, вибиті шибки; в інтер’єрах обвалення тиньку зі стель в кількох приміщеннях.
Подібних пошкоджень зазнала двоповерхова історична будівля (кінець XIX ст.) на іншому боці вулиці. Вона відноситься до категорії значної історичної споруди. Поруч з нею – ще одна пам’ятка архітектури та історії місцевого значення, зведена у 1899 р., як Банк взаємного кредиту.
Влучання також зафіксовані біля будівлі театру ім. Куліша. На західному бічному фасаді театру вибиті шибки. Неподалік від будівлі театру пошкоджений пам’ятний знак Героїв Сталінграду.
Ще один снаряд влучив поблизу адміністративної будівлі, нині фасад посічений, а шибки вибиті. Це об’єкти радянського модернізму 1972–1974 рр. за авторством херсонського архітектора Миколи Костюченка.
Без даху залишився одноповерховий будинок – пам’ятка історії (друга пол. XIX ст.). Це була садиба О. В. Шавкуненка – батька відомого херсонського художника Олексія Шовкуненка, який тут і народився. Його ім’я носить Херсонський обласний художній музей.
Черговому обстрілу була піддана стара міська лікарня, збудована у 1912 р. на кошти родини Тропіних. Це величезний комплекс історичних будівель, який внесений до реєстру пам’яток. Деякі з перших корпусів лікарні відомого херсонського архітектора початку ХХ ст. Давида Бунцельмана вже були сильно пошкоджені в минулому році. Нині постраждали будівлі 1950–1960-х рр., які також складають важливу частину ансамблю».
Краєзнавець додає, що команда істориків, незважаючи на те, що обстріли Херсона не припиняються, розглядає можливість приїхати до міста, аби обстежити всі згадані вище памʼятки та провести докментування злочинів російських військ.
Фото: Херсонська ОВА та ГУ ДСНС у Херсонській області, Патрульної поліції Херсонської області.
Тэги: