Викрали, ще й хизуються: як працівники херсонського музею вишукують свої експонати в сюжетах пропагандистів

Викрали, ще й хизуються: як працівники херсонського музею вишукують свої експонати в сюжетах пропагандистів

Автор: Дарина Лапіна 04 Мар. 2024 13:35

Частиною геноциду, який росіяни чинять зараз на українських землях, є також цілеспрямоване знищення нашої культурної спадщини. Можливо, комусь здається, що знищенні або вкрадені твори мистецтва – не є вже чимось таким важливим, порівняно з іншими кривавими злочинами російських терористів. Але багата і широко представлена у світі культура – це обличчя країни, візитна картка, яка забезпечує впізнаваність серед інших.

Чим більше Україна розповідатиме про себе світові мовою творів її видатних митців, тим менше шансів у росії «продавати» Заходу казочку про «адін народ» і «нє всьо так однозначно». Культура важлива, тому-то росіяни і обстрілюють наші пам’ятки.

ВИКРАДЕНІ ЕКСПОНАТИ ВІДШУКОВУЮТЬ В СЮЖЕТАХ РОСІЙСЬКИХ ПРОПАГАНДИСТІВ

Одним із доказів цілеспрямованого знищення української культури є розграбування і обстріли Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка. «Гривна» вже розповідала про те, що поки Херсон знаходився в окупації, російські загарбники протягом 5 днів, з 31 жовтня по 4 листопада 2022 року, вивезли понад 10 тисяч робіт з 14 тисяч, які були в колекції музею.  

Це були роботи не лише українських митців, а і твори з Франції, Англії, Німеччини, Італії, США. З того часу працівники музею уважно відслідковують сюжети і публікації російських пропагандистів, в яких окупанти хизуються награбованим в Україні.

За словами директорки Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка Аліни Доценко, вона разом з колегами вже змогли ідентифікувати 91 з викрадених робіт, які опинились в так званому Центральному музеї Тавриди в Криму. Про це пані Доценко розповіла на конференції «United for Justice. United for Heritage» («Об’єднані заради справедливості. Об’єднані заради збереження культурної спадщини»), яка пройшла у Києві, 29 лютого. 

Аліна Доценко на конференції «Об’єднані заради справедливості. Об’єднані заради збереження культурної спадщини»

Аліна Доценко поділилася спогадами, як вона разом з колективом музею до останнього намагались обдурити окупантів, прикриваючись початою реставрацією в будівлі, переконуючи їх в тому, що мистецькі твори вже давно вивезені. Однак росіяни все ж дізнались про те, що колекція експонатів зберігається в музеї. Як розповіла Аліна Доценко, окупантів навели місцеві колаборанти.

Вони забрали ключі від фондів і дізнались, що майже півроку ми водили їх за ніс. Колекція насправді була в музеї… Наприкінці жовтня, коли Збройні сили наблизились до Херсону, окупанти почали розграбування фондів. Так само, як в 1944 році, коли найціннішу частину колекції вивезли до Німеччини та Румунії.

Єдине, що мені вдалось врятувати – це накопичувачі з цифровою копією всієї колекції музею. Її було сховано у надійних людей з початком окупації…

Наш музей – архітектурна перлина півдня України, пережив не тільки розграбування, а й кілька масованих обстрілів». Коли директорка музею промовляла останню фразу, вона ледь стримувалась, щоб не розплакатись.

БОРЕМОСЯ ЗА ПОВЕРНЕННЯ ВИКРАДЕНИХ МИСТЕЦЬКИХ ТВОРІВ

«Розпочата робота над створенням каталогів викрадених творів, – розповіла Аліна Доценко. –  Я ж вже казала, що ми маємо електронні варіанти нашої колекції. Їх необхідно презентувати широкій громадськості, як в електронному так і в паперовому вигляді. Але нам бракує фінансування для реалізації цього потужного і необхідного на цей час проекту... Тому звертаємось до вас за підтримкою. Ця справа вимагає спільних зусиль, дипломатів, політиків, правоохоронців, культурних діячів, арт-дилерів для того, щоб запобігти розпорошенню та імовірній контрабанді нашої колекції».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це просто неоцінений скарб»: Херсонський художній музей отримав від колег з Миколаївщини подарунок

Також директорка Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка звернулась до українських та іноземних митців, запропонувавши їм долучитись до поповнення спустошеної колекції музею.

Одна з останніх ідентифікованих картин Херсонського художнього музею, яку викрали окупанти

До того ж вона висловила сподівання, що після перемоги України, в музеї створять галерею сучасного світового мистецтва, як знак солідарності з Україною інших демократичних держав світу.

«Ми будемо боротись за повернення всього фонду і подальших розвиток музею», – на цих останніх словах пані Доценко не витримала і все ж розплакалась…

Сподіваємося, Херсонський обласний художній музей все ж отримає фінансову допомогу, необхідну для вищезазначеного проекту з повернення викрадених творів мистецтва. Адже саме ця війна, яку розпочала росія, показала справжню вагу і значимість культури у питанні виживання нації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це не зовсім хустка - це шедевр»: «Іриси» з викраденої росіянами картини херсонського художника вразили відому синоптикиню

Фото: зі сторінки Херсонського обласного художнього музею у Facebook 

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів