Скільки стажу потрібно для виходу на пенсію, як його докупити та скільки це коштує: важлива інформація для майбутніх пенсіонерів

Скільки стажу потрібно для виходу на пенсію, як його докупити та скільки це коштує: важлива інформація для майбутніх пенсіонерів

Автор: Марина Поліщук 07 Май 2024 16:00

Редакція «Гривни» отримала на свою гарячу телефонну лінію звернення від жительки Херсона Оксани Станіславівни. Жінка цікавиться, як самостійно докупити страховий стаж, якщо його не вистачає для нарахування пенсії, та скільки це коштує у 2024 році. Відповідаємо на ці запитання, а також розкажемо, скільки стажу потрібно мати для виходу на пенсію.

«Від знайомих я чула про можливість самостійно сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до Пенсійного фонду, щоб мати страховий стаж у майбутньому. Мене поки що не звільнили з підприємства, яке наразі не працює через війну, але соцвнески роботодавець не перераховує. Допоможіть розібратися, як самостійно здійснювати виплати ЄСВ, щоб накопичувати страховий стаж», - зазначила херсонка.

Спеціаліст Пенсійного фонду в Херсонській області пояснив, що Оксана Станіславівна може укласти з фондом договір на добровільну щомісячну сплату ЄСВ через портал ПФУ. Жінці треба отримати КЕП (електронний підпис), зареєструватися на порталі Пенсійного фонду та увійти в особистий кабінет. Адже саме в кабінеті можна знайти повну інформацію про наявний страховий стаж людини, здійснити калькуляцію майбутньої пенсії, укласти договір на сплату добровільних страхових внесків тощо.

СКІЛЬКИ ЦЕ КОШТУЄ У 2024 РОЦІ

Сьогодні будь­-хто з українців може офіційно докупити кілька місяців чи років страхового стажу, якщо його не вистачає.

Розмір мінімального страхового внеску – це 22% від мінімальної зарплати, тож він може змінюватися. ­Від 1 квітня 2024 року мінімальна заробітна плата складає 8000 гривень. Отже, наразі місяць стажу коштує 1760 гривень.

Щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску має бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску. Тобто щоб із квітня 2024 року до страхового стажу було зараховано один повний місяць, потрібно сплатити не менше 1760 гривень (22% х 8000 гривень).

Цей внесок сплачує за особу, яка працює, роботодавець. Якщо людина не працює, може вона самостійно сплачувати внески, напрацьовуючи майбутній стаж.

Але бувають ситуації, коли до пенсії залишилося мало часу, а стажу не вистачає. Тоді його можна купити одноразово за кілька попередніх років. У такому разі стаж коштує вдвічі більше:

- l місяць – 3520 гривень,
- l рік – 42240 гривень.

ПЕНСІЯ ЗА ВІКОМ: СКІЛЬКИ СТАЖУ ПОТРІБНО МАТИ

Для виходу на пенсію українцям необхідно набути певну кількість страхового стажу. Цей показник також залежить від віку. У Пенсійному фонді зазначають, що для призначення пенсії за віком громадянам, які досягають пенсійного віку (60 років для чоловіків і для жінок) у 2024 році, необхідно мати не менше 31 року страхового стажу.

Українці можуть вийти на пенсію за віком у 60, 63 та 65 років. У 2024 році, щоб піти на заслужений відпочинок у 60 років, у людини має бути щонайменше 31 рік стажу.

Особи, які цього року досягли віку 63 роки, мають набути 21 рік стажу для виходу на пенсію.

65-­річним достатньо мати 15 років стажу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щороку до 31 грудня ідентифікація пенсіонерів – Верховна Рада ухвалила новий Закон

ЗМІНИ У ВИМОГАХ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ

Вимоги до стажу в Україні будуть змінюватися щорічно до 2028 року. Оновлення діятимуть тільки для тих, хто хоче вийти на пенсію в 60 та 63 роки.

Отже, у наступні роки, щоб піти на пенсію в 60 років, майбутній пенсіонер має набути:

- у 2025 році – щонайменше 32 ро­ки страхового стажу;
- у 2026 році – 33 роки;
- у 2027 році – 34 роки;
- у 2028 році – 35 років.

Для тих, хто хоче вийти на заслужений відпочинок у 63 роки, вимоги до стажу зміняться наступним чином:

- у 2025 році – потрібно набути від 22­х до 32 років страхового стажу;
- у 2026 році – від 23­х до 33 років;
- у 2027 році – від 24­х до 34 років;
- у 2028 році – від 25­ти до 35 років.

СКІЛЬКИ ОТРИМУЮТЬ ПЕНСІОНЕРИ БЕЗ СТРАХОВОГО СТАЖУ

Пенсіонери, які не мають необхідного страхового стажу, не можуть отримувати повноцінну пенсію. Але вони можуть отримати альтернативну допомогу від держави, зазначено на порталі «Дія».

Починаючи з 65 років, пенсіонери можуть претендувати на тимчасову допомогу в розмірі 2361 гривні. Люди з неповним страховим стажем отримують аналогічні виплати з 63 років, повідомляє «Соцпортал». Для оформлення виплат необхідно подати відповідні документи до місцевого центру соціального захисту.

До такого виду допомоги також можуть нараховуватися і надбавки:

- для осіб віком від 70 до 74 років – додатково 300 гривень;
- для осіб віком від 75 до 79 років – додатково 456 гривень;
- для осіб віком понад 80 років – додатково 570 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи продовжать отримувати українські пенсії жителі окупованої частини Херсонщини? 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів