Половина людей виїхали й стільки ж приїхали – реалії життя в окупованому Скадовську

Половина людей виїхали й стільки ж приїхали – реалії життя в окупованому Скадовську

Автор: Марина Поліщук 19 Май 2024 15:30

Чи правда, що сьогодні в окупованому місті Скадовськ – більше населення, ніж було до повномасштабного вторгнення? Що взагалі відбувається в місті, в якому російські пропагандисти створили картинку благополучного життя?

Про реалії нинішнього життя в окупованому Скадовську розповів міський голова Олександр Яковлєв під час круглого столу «Наш Південь: ідентичності в умовах війни». Захід, який організувала команда Центру близькосхідних досліджень, відбувся наприкінці квітня.

Розповідь скадовського мера опублікував на своїй сторінці в соцмережі заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

КІЛЬКІСТЬ НАСЕЛЕННЯ

За словами Олександра Яковлєва, зі Скадовська виїхало приблизно 60% населення, яке було до повномасштабного вторгнення. Згідно з інформацією у «Вікіпедії», станом на 1 січня 2022 року в місті нараховувалося 16 969 людей – тобто понад 10 тисяч скадовчан були вимушені покинути рідні домівки через окупацію.

«Ми це бачимо по кількості дітей, які в школі, ми це бачимо по кількості активної молоді, яка заробляла гроші, працювала», – пояснив мер.

Що стосується сіл Скадовської громади – а це 27 населених пунктів, – там відсоток тих, хто виїхав, менший. Найбільше – це приблизно 50%, каже міський голова й додає, що залишилося переважно старше покоління.

При цьому кількість населення в громаді сьогодні – не менша, а той більша, ніж була до лютого 2022 року. Поповнення відбулося зокрема й за рахунок переселення жителів Херсонщини після підриву російськими окупантами дамби Каховської ГЕС. Крім того, на окуповані землі Херсонщини їдуть росіяни.

«Ми так все-таки думаємо, що десь до половини живе місцевих, які були, і десь така ж орієнтовна кількість приїхала. Приїхала з Херсонщини, коли була деокупація, приїхала з Херсонщини, коли був підрив дамби, і приїхала з інших регіонів Росії на поселення, як вони кажуть», – розповів Олександр Яковлєв.

НАЗАД В ОКУПАЦІЮ

Останнім часом з’являються повідомлення, що люди повертаються на окуповані території – до своїх домівок. «Гривна» розповідала про це – люди їдуть, бо окупанти погрожують вилучати їхнє житло, якщо воно не буде переоформлене за російськими законами. Є такі випадки і в Скадовській громаді.

«Люди приїжджають. Є такі, хто живуть за кордоном, я таких особисто знаю. Поїхали, оформили документи, взяли паспорт, посиділи місяць-півтора, оформили документи й поїхали назад. Це ті, хто за кордоном. Зрозуміло, що з України це зробити складніше», – зазначив міський голова.

Він пояснює, що окупанти не приймають жодних доручень – лише власник має особисто пред’явити пакет документів на нерухоме майно, інакше його «націоналізують».

Мер розповів про подібні випадки терору загарбників по відношенню до місцевих жителів. Наприклад, коли в будинку доньки живе її матір, а чоловік доньки служив у ЗСУ. Донька з родиною виїхали, а жінку окупанти виселяють, бо «хай власниця приїжджає і оформлює документи». Звісно, вона не приїде, бо одразу втрапить на підвал. Тож стару жінку виселяють...

«Тобто такий-от терор, він є. І я думаю, що буде продовжуватися», – констатує мер.

ШКОЛИ ТА ГУМАНІТАРНА СИТУАЦІЯ

За словами Олександра Яковлєва, із 11 шкіл Скадовської громади директори 2 навчальних закладів одразу пішли на співпрацю з окупантами. А там, де директор виявився зрадником, там і більшість педагогічного колективу також пішла на співпрацю, додає він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Скадовську окупанти перетворили центр дитячої творчості на мобілізаційний пункт

Гуманітарна ситуація в громаді сьогодні стабільна. Усі комунікації в місті та селах переважно працюють, тому російські пропагандисти показують Скадовськ як взірець тихого та безпечного міста.

«Скадовськ не страждав від обстрілів та руйнувань. У нас завжди була електрика, вода, газ, і немає в нас центрального опалення. Відповідно, усе це працює. Зрозуміло, що якісь там перебої були, але, за великим рахунком, усе стабільно працює. Тому вони дійсно це використовують», – зазначає Яковлєв.

Він додає, що пропаганда рекламує Скадовськ серед жителів, наприклад, Кабардино-Балкарії, інших регіонів РФ. Тому сюди сунуть росіяни, отримують житло від окупаційної влади, заселяються та будують якісь плани.

НЕРУХОМІСТЬ І ТОРГІВЛЯ

Зважаючи на кількість населення та картинку мирного життя, ринок нерухомості в місті не стоїть, і навіть ціни на квартири та будинки ростуть, стверджує міський голова.

«Доходить до того, що люди телефонують сюди, місцевим на підконтрольній території, і кажуть: «Продай мені свій будинок». Тобто вони там живуть уже в іншій реальності, особливо ті, хто приймає цю ситуацію. Вони собі мізки переключили й просто на 100% упевнені, що нічого іншого не буде», – розповів він.

Є люди – є і робота. За словами мера, принаймні ті бізнесмени, які залишилися в місті й працюють, говорять, що зараз мають купу роботи. Хоча це пов’язано переважно з обмеженнями, щоб кудись їздити. Адже навіть у Крим поїхати задля торгівлі – це стрес: блокпости, фільтрація тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Капуста по 3 гривні та інші ціни на овочевому ринку у Великих Копанях: грабунок селян на ТОТ Херсонщини триває

КОЛАБОРАНТИ ТА ОКУПАЦІЙНА ВЛАДА

Скадовськ окупанти зробили другою столицею на Херсонщині – після Генічеська. Повернули колишній адмінустрій, створили органи влади й навіть міністерства.

«Вони позиціонують Скадовськ як адміністративний центр і створюють там різні органи влади. У нас є міністерство труда, міністерство праці, ще якісь є, напевно», – каже Олександр Яковлєв.

Але якщо спочатку загарбники щедро заохочували всіх грошима, то сьогодні спостерігається зменшення виплат, тому що є невдоволення серед населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фінансова криза на ТОТ Херсонщини: колаборанти змушені різати зарплати через дефіцит коштів від Кремля

Та головне невдоволення людей – через неможливість швидко щось вирішити.

«Тобто є черги за будь-якими довідками, будь-яке питання потребує багато часу для вирішення, уже не кажучи про роботу поліції», – зазначив мер.

Є невдоволення і серед колаборантів. Причому ті, хто був у першій хвилі, - їх уже немає: або отримали інші посади, або окупанти їх навіть посадили в тюрму. Є проти скадовських зрадників справи й від українських правоохоронців, і вироки теж є – робота триває.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд виніс вирок колишній гауляйтерці Скадовська, в якої самі ж окупанти викрали доньку

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів