Процес відновлення Каховської ГЕС розпочато: що відомо про етапи будівництва та терміни

Процес відновлення Каховської ГЕС розпочато: що відомо про етапи будівництва та терміни

Автор: Марина Поліщук 22 Июля 2023 09:05

21 липня набрала чинності постанова Кабінету міністрів № 730 від 18 липня 2023 року щодо відбудови Каховської ГЕС. Скільки часу та грошей потрібно для відбудови зруйнованої російськими окупантами гідроелектростанції на Херсонщині та чому цей проєкт називається експериментальним?

Постанова уряду передбачає реалізацію експериментального проєкту, повна назва якого – «Будівництво Каховського гідровузла на р. Дніпро. Відбудова після руйнування Каховської ГЕС та забезпечення сталої роботи Дніпровської ГЕС у період відбудови».

ЧОМУ ПРОЄКТ – ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИЙ?

Чому цей проєкт назвали експериментальним, в ефірі «Українського радіо» пояснив Іван Перегінець, директор науково-технічного центру Академії будівництва України.

За його словами, проєкт має певні особливості, які можуть бути не передбачені державою. Станція була збудована у 1951-59 році. Зараз вона повинна відбудовуватися за сучасними нормами. Використавши нові технології, може бути збільшена генерація, і сама конструкція може стати кращою.

«Вона повинна бути на тому ж місці. Але при цьому цей проєкт може бути унікальним», – каже Перегінець.

Науковець переконаний, що Україна впорається із таким будівництвом, бо має потужну школу гідробудівництва. Щодо використання матеріалів у відбудові греблі, то тут немає якихось нововведень: залізобетон, сульфатостійкий, кислотостійкий бетон для дамб. В Україні достатньо цієї сировини, упевнений Перегінець. А інженерне обладнання може бути поставлене з-за кордону.

Про експериментальність говорить і голова правління «Укргідропроєкту» Вадим Крайник. За його словами, це не типова ситуація для проєктування, бо немає вихідних даних та доступу до зони будівництва. Тому проєктанти будуть використовувати матеріали минулих років, пише «Суспільне».

«Крім цього, розглянуть можливість об’єднання з раніше запланованою Каховською ГЕС-2 на правому березі. Вважаю, у такому випадку доречно буде об’єднати ці дві споруди. І це буде нова станція з новою потужністю, і така споруда необхідна для держави», – додав Крайник.

ЕТАПИ ВІДБУДОВИ, ТЕРМІНИ ТА ВАРТІСТЬ

Як зазначено в постанові, експериментальний проєкт реалізовуватиметься протягом 2 років з дня набрання чинності постанови, тобто з 21 липня 2023 року. Він передбачає два етапи. Детальніше про терміни в ефірі національного телемарафону розповів директор департаменту інвестиційної експертизи та підтримки «Укргідроенерго» Олег Ососков, повідомляють «Вікна».

За його словами, на першому етапі планується розробити проєктну документацію на гідротехнічні споруди, які забезпечать майбутній будівельний майданчик для осушення території зруйнованої станції, її обстеження і розробки проекту відбудови повністю Каховської ГЕС

«У цей етап додатково входить ще й дослідження режимів роботи Дніпровської ГЕС у Запоріжжі. А саме, чи зможе станція в таких режимах працювати, враховуючи кінець літнього сезону, коли рівні води в Дніпрі будуть падати», – додає Ососков.

Другий етап – це планування будівництва та зведення тимчасових гідротехнічних споруд.

«Це будуть тимчасові греблі, щоб можна було захистити котлован будівництва і направити річище Дніпра через ту частину водозливної греблі, яка залишилася не зруйнована після підриву. Після розчищення і розбирання зруйнованих конструкцій буде розроблено проєкт на відбудову Каховської ГЕС», – каже він.

Вадим Крайник додає, що реалізація другого етапу можлива лише після звільнення лівобережжя Дніпра. Тоді буде можливість обстежити зруйновані споруди, визначити, які з них можна відновити, які треба демонтувати й збудувати нові.

За словами Ососкова, у зазначені 2 роки реалізації проєкту не входить фізичне будівництво ГЕС. Сама відбудова, за різними оцінками експертів, займе близько 6-7 років.

Олег Ососков додав, що вартість першого етапу становитиме близько 120 млн грн. У цю суму входить розробка всіх проєктних рішень.

Раніше гендиректор «Укргідроенерго» Ігор Сирота зазначав, що, враховуючи світові тренди в будівництві гідроелектростанцій, «орієнтовна вартість будівництва Каховської ГЕС становитиме близько 1-1,2 млрд доларів. Але все це дуже орієнтовно».

Фото: «Уніан»

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів