Автор: Елеонора Гуськова 08 Сентября 2021 06:52

Останніми днями літа до херсонців прилетіла новина про те, що Херсонський аеропорт зупиняють. Хто тільки про це не писав і не говорив. Проте достеменну причину, чому закриваються повітряні ворота міста, ніхто не називав. На цьому тлі почали з’являтися різні фейки, нібито аеропорт хочуть перепродати, інші казали, що підприємство збанкрутіло

Журналісти телеканалу «Перший регіональний» вирішили поспілкуватися з керівником КП ХОР «Херсонські авіалінії» Віталієм Кучеруком, щоб розставити всі крапки над «і» – з’ясувати, чого чекати пасажирам, які вже звикли пересуватися комфортним видом транспорту.

Як виявилося, Херсонський аеропорт припинить здійснювати свою господарську діяльність на період із 20 вересня до кінця поточного року. І пов’язано це з масштабною модернізацією злітно-посадкової смуги та встановленням сучасних світлосигнальної та навігаційної систем.

«Перш за все, хочу заспокоїти всіх, оскільки ми не для того розвивали Херсонський аеропорт, щоб узяти й за мить відмовитися від нього. Все в нас іде за планом. І ці плани – на контролі Офісу Президента, Кабінету Міністрів України, Міністерства інфраструктури. Завдяки Володимиру Зеленському та програмі «Велике будівництво» ми починаємо реалізувати проєкти, які почали розробляти ще в 2017 році», – розповідає Віталій Кучерук.

Злітно-посадкова смуга (ЗПС) – це годувальниця будь-якого аеропорту. В Херсоні її збудували ще в 1979 році. Звісно, за роки експлутації її стан не відповідає сучасним вимогам тих авіакомпаній, які мають борти більш потужного класу. Тому зараз як ніколи постало нагальне завдання – оновити ЗПС.

ЗВІДКИ ГРОШІ?

Тепер про те, як усе починалось. Минуло небагато часу, як Володимир Зеленський став Президентом України, й 11 червня 2019 року він відвідав Херсонщину й, звісно, вперше побачив наш аеропорт. Під час зустрічі з директором аеропорту було поставлене питання його подальшого розвитку. «Підготуйте презентацію та майстер-план», – сказав Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський відвідав уперше аеропорт Херсон.

І вже 26.06.2020 року в черговий приїзд Президента Віталій Кучерук презентував проєкт розвиту Херсонського аеропорту.

Якщо коротко, мова йшла про наступне:

1. Реконструкція злітно-посадкової смуги

У нас ЗПС комбінована: 2 тис. метрів асфальтобетону та 500 метрів – це аеродромні плити, які ми повністю демонтуємо. Будемо робити котлован, укріплювати та вирівнювати два шари смуги та зробимо накатку асфальтобетону по всій довжині. В результаті загальна товщина смуги стане більшою на 23 см. ЗПС буде довшою на 100 метрів і ширшою з укріпленими узбіччями. Зараз у нас смуга нестандартна – 42 метри, а сучасні лайнери потребують 45 метрів. По завершенню робіт ширина ЗПС складатиме 60 метрів. Таким чином ми збільшимо спроможність смуги, що дозволить нам приймати від 10 до 15 рейсів за добу та залучати літаки категорії С (до 200 пасажирів на борту) і D (до 350 пасажирів на борту). Це дасть можливість приймати літаки класу Boing 737–800, 900, 767–300 та Airbus 319,320, 321, що збільшить пасажиропотік до 500 тис. пасажирів на рік.

2. Установлення новітньої світлосигнальної системи (ССС)

Ця система надасть можливість для посадки літаків у вечірній і нічний часи за складних метеорологічних умов.

3. Установлення системи точного заходу на посадку (СТЗ)

Це велика допомога пілотам при посадці в складних метеорологічних умовах і забезпечення автоматичного виведення літака на траекторію приземлення.

4. Установлення новітньої навігаційної системи (НС)

Ця система DVOR/DME дозволить повітряним суднам заходити на аеродром і виконувати передпосадкове маневрування.

5. Реконструкція огорожі периметру території аеропорту

Згідно з Законом «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації», а також – вимог Агентства з безпеки польотів Європейського Союзу (EASA), необхідно терміново розпочати встановлення периметрової огорожі. Також ця реконструкція певним чином вплине на безпечну складову.

6. Реконструкція аеровокзального комплексу

Така реконструкція дозволить не тільки покращити комфортність пасажирів, а й збільшить пропускну спроможність аеровокзалу до 600 пасажирів на годину.

Таку миттєву реакцію на реалізації наших проєктів ніхто й не очікував. Уже 6 липня Президент за результатами цієї поїздки видав доручення прем’єр-міністру № 01-01/577 від 6 липня 2020 року: «Прошу вас забезпечити опрацювання питань можливості виділення коштів із державного бюджету України на проведення поточного ремонту злітно-посадкової смуги аеропорту Херсон». Наприкінці минулого року Офіс Президента Володимира Зеленського, Кабінет Міністрів внесли суттєві зміни щодо обсягів фінансування аеропорту до Державної цільової програми розвитку аеропортів України на період до 2023 року. Влада терміново вимагала проєкти. І Херсонський аеропорт був до цього готовий. Адже протягом кількох років колектив потужно працював над розробкою проєктів розвитку, вказаних вище.

Обстеження смуги та світлосигнальної системи

Віталій Кучерук запевняє, що лише завдяки злагодженій роботі Офісу Президента України, Кабінету Міністрів, Міністерства інфраструктури та Херсонської обласної державної адміністрації, яку на той час очолював Юрій Гусєв, а нині очолює Сергій Козир, Херсонський аеропорт отримав поштовх до розвитку.

ХТО РЕАЛІЗОВУВАТИМЕ ПРОЄКТ ІЗ МОДЕРНІЗАЦІЇ АЕРОПОРТУ?

Безумовно, в читачів виникнуть питання, а хто ж реалізовуватиме проєкт із модернізації ЗПС, що то за компанія та чи має вона досвід? І чи не перетвориться цей короткостроковий проєкт на довгобуд, який повністю заблокує роботу аеропорту Херсон?

Віталій Кучерук заспокоює: «Тендер, який оголосила Херсонська обласна державна адміністрація, виграла компанія “Автомагістраль-Південь”, яка є лідером українського ринку дорожнього будівництва. Протягом багатьох років вона посідає перше місце в Україні за обсягами робіт і присутня в більшості регіонів. Компанія реалізує наймасштабніші проєкти – будує нові швидкісні магістралі, транспортні розв’язки, мости, гідротехнічні споруди та аеродромні комплекси. В її штаті понад 4 тис. працівників і близько 1800 одиниць спецтехніки, власні виробничі бази та асфальтобетонні заводи. В Україні бренд “Автомагістраль-Південь” міцно асоціюється з гарантією високої якості, надійності та найсучаснішими технологіями. Компанія успішно працює й на ринках дорожніх робіт сусідніх країн і вже отримала визнання на міжнародному рівні. Тому будь-які хвилювання є безпідставними. Команда “Автомагістраль-Південь” готова працювати в три зміни, аби встигнути зробити ЗПС до нового 2022 року. Після реконструкції ЗПС нам ще необхідно буде її сертифікувати в Державній авіаційній службі України та підключити сучасну світлосигнальну та навігаційну системи».

Журналіст Елеонора Гуськова бере інтерв’ю у Віталія Кучерука на злітнопосадковій смузі

КОЛИ ВІДІБ’ЮТЬСЯ ДЕРЖАВНІ ІНВЕСТИЦІЇ

Звісно, що серед читачів знайдеться чимало песимістів або «диванних критиків», які будуть невдоволені проєктом із модернізації злітнопосадкової смуги в Херсонському аеропорті. На їхню думку, мільйонні витрати краще направити на вирішення соціальних проблем, зокрема бажано підвищити пенсії чи зарплати. Тому автор цієї публікації журналістка Елеонора Гуськова поцікавилася у Віталія Кучерука, коли очікувати дивіденди від модернізованої полоси .

«Авіація давно лежить в основі економічного успіху багатьох країн світу, зокрема польоти допомагають налагоджувати міжнародні торгові та туристичні зв’язки. Тому наявність діючого аеропорту в Херсоні – це не лише про комфорт, це про престиж і можливість розвитку культурних, туристичних і ділових зв’язків із іншими країнами світу. До того ж, збільшення пасажиропотоку позитивно відображається на економіці регіону в цілому. Ми навіть робили прорахунки, скільки один турист залишає коштів в області. Це в середньому $ 117 за добу. Наприклад, три регулярні рейси авіакомпанії Ryanair за напрямками Краків, Катовіце і Відень за рік перевезуть понад до 50 000 пасажирів, які залишать у регіоні понад 800 млн грн. Адже туристи купують сувеніри, замовляють таксі, бронюють готелі, працюють кафе й ресторани тощо. Навіть наші громадяни, які працюють за кордоном, приїжджають тепер додому через повітряні ворота Херсона, витрачають кошти в нашому регіоні», – зазначив Віталій Кучерук.

Також він додав, що жодний приватний інвестор чи концесіонер не фінансував би такі інфраструктурні проєкти, тому що окупити в короткостроковий термін при пасажиропотоці меншому за 1 млн чоловік просто неможливо.

АВІАКОМПАНІЇ – В ШОЦІ

Новина про те, що Херсонський аеропорт призупиняє свою роботу, шокувала не лише пасажирів, а й авіакомпанії, оскільки їм терміново довелося коригувати графіки польотів і переносити їх до сусідніх аеропортів Миколаєва, Одеси чи Запоріжжя. Віталій Кучерук розповідає, що деякі авіакомпанії вимагали навіть компенсацію в Херсонського аеропорту за втрачені можливості, адже вони вклали чимало коштів у «розкрутку» рейсів, які доводиться закривати не з їхньої вини.

Як зазначив Віталій Кучерук: «Із двох зол обирають менше! За всіх часів на першому місці була безпека пасажирів, тому ми обрали реконструкцію смуги. Щороку ми витрачали 2–5 млн грн. власних коштів на поточний ремонт. Це безкінечний процес. До того ж, технічна спроможність смуги обмежена. Ми свідомо не збільшували кількість рейсів, тому що покриття не витримає. А це життя наших людей! Я впевнений, що коли авіакомпанії побачать нашу модернізовану ЗПС, вони до нас повернуться та їм приємно буде з нами співпрацювати.

Як тільки ми дізналися, що Президент Володимир Зеленський включив Херсонський аеропорт до переліку аеропортів, які отримають державне фінансування, а таких лише шість (у Вінниці, Дніпрі, Одесі, Рівному й на Закарпатті), ми одразу попередили наших авіапартнерів. Нам потрібно якнайшвидше розпочинати будівельні роботи, оскільки один день вересня – це десять днів листопада. Не можна, щоб погода стала нам на заваді».

Доклад директора аеропорту Віталія Кучерука Президенту Володимиру Зеленському

ЯК МЕД, ТАК І ЛОЖКУ, АБО ГРАНДІОЗНІ ПЛАНИ КУЧЕРУКА

Діючий термінал Херсонського аеропорту на теперішній час має замалий зал вильоту. Наприклад, якщо треба з аеропорту відправити одночасно такі літаки, як Boing-737- 800 (189 пасажирів), Airbus A-319 (124 пасажири), то в наших умовах це неможливо. Не може зал вильоту вмістити таку кількість людей.

Ні для кого не секрет, що всі літають і відчувають цей дискомфорт на собі. Тому постала потреба в реконструкції залу вильоту, що на другому поверсі. Звідти відкривається гарний панорамний вид на ЗПС, і пасажири із задоволенням за кавою або келихом шампанського зможуть згаяти час в очікуванні рейсу.

«Проєкт і експертиза є. Оновлення залу вильоту дасть можливість забезпечити прийом 600 пасажирів на добу. Та коли Херсонська область стане розкрученим регіоном і підвищиться його туристична привабливість, постане потреба в новому терміналі, який базуватиметься праворуч від діючого аеровокзалу», – додає Віталій Кучерук.

Але на цьому плани директора Херсонського аеропорту не закінчуються. Його стратегічна мета – приймати до 1 млн пасажирів на рік, а для цього необхідно мати базову авіакомпанію.

«Ми вже провели перемовини з трьома авіакомпаніями. Що таке домашня авіакомпанія? Це коли літак базується в нас. Тоді за добу він здійснює до 6-ти рейсів. Приміром, зранку полетів рейсом Херсон – Мілан – Херсон, потім Херсон – Варшава – Херсон, далі Херсон – Будапешт – Херсон тощо. Таким чином, ми зможемо набирати більшу кількість подорожуючих – 500, 600 тисяч… 1 млн посажирів», – зазначає директор.

Наступна ідея пана Кучерука – зробити Херсонщину авіаційною. Він вважає, що для цього є всі передумови – успішно діє комунальний заклад «Обласний авіаційно-технічний спортивний клуб» (ОТСК) Херсонської облради, який очолює фанат своєї справи Сергій Оначенко. В авіаклубі в позашкільний час до 300 дітей займаються авіамоделюванням, практикуються в авіакеруванні на тренажерах АН-2, ЯК-52 і займаються парашутною справою. За словами Віталія Петровича, Херсонський аеропорт і ОТСК уже підписали меморандуми про співпрацю з таким навчальним закладом, як Національний авіаційний університет (НАУ).

Але й на цьому грандіозні плани у Віталія Кучерука не завершуються. З наступного року є всі шанси запустити льотну школу для тих, кому водійських прав замало й хто мріє навчитися керувати власним літаком.

Також великі амбіції у Віталія Кучерука щодо злітно-посадкового майданчика (ЗПМ) «Скадовськ».

ЗПМ «Скадовськ» – це складова частина авіаційного комплексу Херсонщини та цілісного майнового комплексу КП ХОР «Херсонські авіалінії», що внесе значний вклад у розвиток туризму в регіоні.

ЗПМ «Скадовськ» на сьогоднішній день перебуває в критичному стані та потребує реконструкції. Ми відпрацювали майстер-план реконструкції та в подальшому експлуатації цього льотного об’єкту.

Реконструкції потребують злітнопосадкова смуга (ЗПС), світлосигнальна система (ССС), перемитрова огорожа та будівництво нового терміналу з легких конструкцій.

Також розроблена дорожня карта поступових дій щодо втілення цього проєкту. Вже зроблено немало кроків із реалізації, але ще дуже багато треба зробити для втілення цього проєкту.

Що будемо мати після введення в експлуатацію ЗПМ «Скадовськ»?

• Пасажирські перевезення. Планується за період веснянолітньої навігації понад 100 рейсів так званої малої авіації.

• Авіаекскурсії.

• Стрибки з парашутом і змагання як на всеукраїнському, так і міжнародному рівнях.

• Розміщення суден малої авіації та базування сільськогосподарської та бізнесавіації.

• Авіашоу, фестивалі та спортивні змагання авіапідприємств України (в 2019-му році в Скадовську команда КП ХОР «Херсонські авіалінії» стала переможцем у спартакіаді серед авіапідприємств України).

• Ангар із ремонту авіатехніки.

Також на території цього авіаційного комплексу будуть збудовані авіаційний музей, ресторан, готель, spa-комплекс.

Що й говорити, на досить високий рівень підніме реалізація цього проекту як сам Садовський район, так і всю Херсонську область.

ЧОМУ ХЕРСОНСЬКИЙ АЕРОПОРТ – НА КОНТРОЛІ В ПРЕЗИДЕНТА

За два роки своєї каденції Президент Володимир Зеленський Херсонщину відвідував не менше п’яти разів. І завжди його робочий візит починався через повітряні ворота Херсона. Він на власні очі бачив стан аеропорту та як ніхто інший розуміє важливість його розвитку як важливого стратегічного об’єкту.

«Щоразу приїзд Президента – це відповідальна й хвилююча мить для всього колективу Херсонського аеропорту. І ми дуже сподіваємося, що голова держави братиме участь в урочистостях із нагоди відкриття модернізованої злітно-посадкової смуги. Адже це дуже знакова подія для всього регіону. Херсонський аеропорт – на контролі в Президента. На всіх засіданнях уряду доповідають про стан справ на об’єкті. Ми мали сміливість узятися за реалізацію цього масштабного проєкту, тому з нас за це й спитають. Наразі – лише вперед! Іншого шляху в нас немає!» – зазначив Віталій Кучерук.

Керівництво аеропорту з екіпажем рейса Херсон – Тбілісі авіакомпанії Bees airlines.

Не пилят – плохо и пилят – нехорошо...

На пляжах Херсона купатися то не можна, то можна...

Отдых на Херсонщине: отправляйтесь в гастротур

Туристы уже съезжаются на Херсонщину

Туристы приезжали не только к морю