Собака може бути не тільки другом і помічником людини, а й справжнім лікарем – у світі вже давно поширена каніс-терапія (від латинського сanis – собака) як різновид медичної та соціальної реабілітації. Відчути ефект терапії на собі змогли гості херсонської бібліотеки імені Гончара.

Така терапія заснована на безпосередньому спілкуванні з песиками. Адже будь-яка взаємодія з тваринами, собаками зокрема, сприяє розвитку розумових і емоційних здібностей, поліпшенню моторики, а також соціальній адаптації. До того ж собаки дуже добре зчитують настрій людини та допомагають знімати емоційну напругу та стрес. Тому найчастіше таке «лікування» показане людям, які перенесли інсульт, пацієнтам із посттравматичними стресовими розладами, іншими психічними та психологічними проблемами, а також дітям і дорослим із особливими потребами.

Для такої терапії потрібні собаки спокійні, терплячі, з добрим і лагідним характером. Японська красуня породи акіта-іну на прізвисько Кіміко ідеально підходить для ролі пухнастого лікаря, адже має істинно «самурайську» вдачу – стійко зносить численні обійми та пестощі, й навіть якщо втомилася, жодним чином цього не виказує. А ще вона дуже полюбляє, коли читають уголос.

До речі, Кімі перший і поки що єдиний сертифікований «терапевт» на Херсонщині. Вона проходила навчання в Києві в рамках міжнародного тренінгу, під час якого собак тестували й готували до роботи в різних умовах і з різними людьми, бо пес-терапевт у будь-якій нестандартній ситуації повинен зберігати спокій і бути врівноваженим, вміти оцінювати обстановку та приймати правильне рішення, не звертати уваги на яскраве світло та гучні звуки.

Як розповідає господарка собаки Марина Рудакова, саме після участі в тренінгу експерти порадили їм із Кіміко зайнятися таким різновидом каніс-терапії, як читання з дітьми. Восени минулого року на базі бібліотеки-філії № 16 почали проводити перші читання. Відтоді щотижня маленькі читачі проводять час у компанії книжок і Кімі. Така практика дуже популярна в країнах Європи, адже діти, які погано читають чи поки тільки вчаться або мають певні проблеми, наприклад, заїкання, покращують свої навички саме завдяки тому, що собака – слухач, який не критикує та не засуджує за помилки, а навпаки, підбадьорює дитину та вселяє впевненість.

Пробний сеанс «собачого» читання минулими вихідними пройшов у Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Гончара (на фото). Діти-аутисти та зі синдромом Дауна цікаво й із користю провели час, читаючи казки та оповідання про тварин і граючи з ласкавою, веселою Кіміко. В бібліотеці вже 12 років працює Центр обслуговування користувачів із особливими потребами, в якому постійно знаходять нові корисні прогресивні варіанти роботи з такими користувачами.

Як розповідає завідувач центру Оксана Шестакова, в «Гончарівці» каніс-терапією зацікавилися рік тому. Тоді юних читачів повели на екскурсію до міського кінологічного центру, де одразу стало зрозуміло, що дітям подобається спілкування з собаками. Потім дізналися про Кіміко, яка вже на той час мала досвід роботи з дітьми, та вирішили запросити до співпраці. Перша зустріч виявилася досить вдалою, і діти, й батьки залишилися задоволені спілкуванням із Кіміко, тож у бібліотеці будуть і надалі проводити сеанси каніс-терапії.

Зокрема найближчим часом планують організувати окрему зустріч із Кіміко для дітей із вадами зору. Бібліотека вже давно перестала бути просто книгозбірнею, тепер це сучасний і зручний майданчик для спілкування, творчої реалізації різних людей із різними потребами, а тепер – ще місце для зняття стресу. Тож у «Гончарівці» планують підтримувати й розвивати ідею «чотирилапої терапії». Можливо, скоро цей досвід запозичать не тільки інші бібліотеки міста та області, а й освітні та медичні заклади Херсонщини.

Всі фото автора

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News

Що не так в історії з поверненням херсонських дітей з «оздоровлення» в Криму?

Авіаудари по Бериславщині, підриви на мінах – огляд основних подій на Херсонщині