Заява правозахисників: почастішали випадки повернення українців на ТОТ – окупанти погрожують вилучати їхнє житло

Заява правозахисників: почастішали випадки повернення українців на ТОТ – окупанти погрожують вилучати їхнє житло

Автор: Марина Поліщук 10 Травня 2024 15:30

Правозахисники повідомляють, що за останній місяць почастішали випадки, коли жителі ТОТ Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей, які спочатку виїхали з окупації, намагаються повернутися назад. Причина – погрози окупантів щодо вилучення їхнього нерухомого майна.

Про це йдеться в заяві Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, пише Кримська правозахисна група.

Зазначається, що наприкінці березня 2024 року окупаційна влада на ТОТ Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей повідомила, що власники житла, розташованого на цій території, повинні зареєструвати право власності на житлову нерухомість у «Єдиному державному реєстрі нерухомості» РФ. Якщо ж такого запису в реєстрі не буде або якщо житло матиме ознаки «безхазяйного» (наприклад, несплата за комунальні послуги протягом року), то воно буде вилучене так званими муніципальними органами окупаційної влади РФ.

Саме через це й почастішали випадки, коли для запобігання вилучення майна українці роблять спроби виїзду на ТОТ України через територію РФ. При цьому людина має отримати російський паспорт, а вже потім звернутися для внесення відповідних даних до реєстру. Таким чином Росія продовжує нав’язувати українцям громадянство РФ, кажуть правозахисники.

«У зв’язку з ризиками відібрання окупантами житла, що знаходиться на ТОТ України, збільшилася кількість звернень до організацій Коаліції. Вважаємо за необхідне висловити позицію щодо дій окупаційної влади РФ на ТОТ України, а також надати рекомендації громадянам України, які мають у власності майно на ТОТ», - ідеться в заяві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Криму окупанти привласнили понад 2600 об'єктів рухомого та нерухомого майна українців

Учасники Коаліції звертають увагу українців на наступне:

1. Право власності на нерухоме майно, що знаходиться на ТОТ, гарантується та охороняється законодавством України й міжнародним правом. Будь-які дії, вчинені окупаційними органами влади щодо житла на ТОТ України, є недійсними та не породжують жодних правових наслідків.

2. Україна не визнає та ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою РФ. Будь-які видані органами окупаційної влади документи не мають юридичної сили в Україні та є недійсними. Йдеться зокрема й про судові рішення щодо визнання житла «безхазяйним».

3. Дії окупаційної влади РФ на ТОТ України щодо вилучення нерухомого майна громадян України – злочин. 

4. Повернення на ТОТ України заради «перереєстрації» нерухомості загрожує життю та здоров’ю громадян України. Єдиний пункт пропуску в РФ для громадян України – аеропорт Шереметьєво (Москва). Повернення на ТОТ через нього супроводжується значними безпековими ризиками. Громадяни України вимушені тривалий час (іноді до декількох діб) знаходитися в зоні прикордонного контролю Шереметьєво для проходження фільтрації.

Крім того, в Коаліції нагадують, що на території РФ і ТОТ України українці можуть бути незаконно затримані, існує ризик застосування катувань, звинувачення в шпигунстві чи співпраці із розвідувальними органами.

«Поїздки на ТОТ не заборонені законодавством України, але можуть спричинити істотні ризики для особистої безпеки, життя та здоров’я громадян України. Передбачити чи попередити дії окупаційної влади неможливо», - ідеться в заяві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: План дій у випадку, коли у житло на окупованих територіях заселилися ворожі військові або колаборанти

Коаліція закликає українців утриматися від поїздок на ТОТ України та територію РФ, отримання російського паспорта з метою «перереєстрації» нерухомого майна.

Натомість правозахисники поділилися рекомендаціями – як діяти власникам нерухомого майна на ТОТ:

- відслідковувати, що відбувається із житлом та збирати про це інформацію. Варто завести блокнот чи електронний документ із датою вилучення (експропріації) нерухомості та будь-якими іншими фактами, що допоможуть встановити хронологію подій, а згодом – факт порушення права власності на нерухоме майно;

- перевірити дані про право власності на житлову нерухомість, адже з технічних причин у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може бути відсутня інформація про право власності. У разі відсутності необхідно здійснити кроки для внесення даних до Державного реєстру України. Наявність інформації в зазначеному реєстрі буде корисною в разі втрати документів, що підтверджують право власності. При цьому відсутність даних у реєстрі не позбавляє особу права власності;

- звернутися до правоохоронних органів України (Нацполіції або прокуратури) із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 ККУ («Порушення законів та звичаїв війни») або повідомити про порушення через спеціальний сайт Офісу Генпрокуратури.

До Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, входять: Центр прав людини Zmina, ГО «Громадський холдинг “Група впливу”», ГО «Донбас СОС», БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», ГО «КримSOS», БФ «Право на захист», БФ «Схід SOS», Кримська правозахисна група.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти марять про відновлення туризму на ТОТ півдня: на Херсонщині продовжують захоплювати бази відпочинку

На головній світлині: кордон Херсонської області з Кримом, фото довоєнного часу з відкритих джерел

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів