На окупованій території Херсонської області російські загарбники переважно розкрадають промислові підприємства – вивозять в Росію обладнання, техніку, залишки продукції. Зокрема, така доля спіткала заводи «Чумак», «Таврія», «Дунапак Таврія», новий асфальтобетонний завод у Новій Каховці. Натомість на окупованій частині Запорізької області рашисти запустили роботу деяких підприємств – там виробляють продукцію, яку може використовувати армія РФ.
Приміром, ще місяць тому Центр журналістських розслідувань повідомляв, що окупанти «націоналізували» в Бердянську три великі підприємства, продукція яких могла бути стратегічно важливою для російської армії. Ішлося про ТОВ «НВП Агрінол» і ПАТ «Азмол», що виробляють мастильні матеріали та оливи, а також машинобудівну компанію ПрАТ «Бердянські жниварки», серед продукції якої є платформи й тракторні причепи.
Заступник голови Бердянської районної ради Віктор Дудукалов у коментарі Радіо Свобода розповів, що Україна свого часу звела нанівець плани росіян щодо використання Бердянського морського торговельного порту.
«З перших днів окупанти були націлені на те, щоб контролювати порт як логістичний вузол, як точку для зберігання боєприпасів, як місце, де можна та треба розташовувати засоби ППО. Але 24 березня в корабель «Саратов» прилетіла українська ракета. З того часу окупанти одного разу використали порт, щоб вкрасти українське зерно. Решту часу порт стоїть порожнім», – сказав він.
Проте окупаційній владі вдалося незаконно перереєстрували на громадян Росії бердянські хлібо- та м’ясокомбінати. За словами Дудукалова, ці підприємства єдині, що стабільно працюють у місті.
«Їхні власники були не з Бердянська. Ці комбінати були частинами великих корпорацій. От окупанти й вирішили зареєструвати ці торговельні марки на громадян Росії, жителів Москви чи якихось інших російських міст. Це, мабуть, єдине виробництво, що більш-менш працює, бо населення споживає продукцію м’ясокомбінату та хлібокомбінату. Інші бізнес, виробництво та промисловість у Бердянську відсутні як такі», – каже Дудукалов.
В окупованому Мелітополі промисловість також переорієнтовують під потреби російських військ. Про це на початку листопада писав у своєму телеграм-каналі міський голова Іван Федоров.
«На віджатих Мелітопольському залізобетонному заводі та на заводі «Автокольорлит» виробляють бетонні доти та оборонні споруди. На машинобудівних заводах ремонтують військову техніку», – зазначив він..
За його словами, щодня на ці виробництва їдуть колони вантажівок зі щебенем, зазначив мер. Через Мелітополь у херсонському та запорізькому напрямках йдуть рухомі склади та фури з відремонтованою російською військовою технікою. На асфальтобетонному заводі окупаційні сили організували виробництво протитанкових бетонних конусів, додав Федоров.
Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов теж розповів у коментарі Радіо Свобода, як російські військові експлуатують міську промисловість.
«Індустріальний парк «Рефма» використовується як військова база та база для ремонту військової техніки. На захопленому «Заводі залізобетонних виробів» виготовляють продукцію оборонного та військового характеру, яка використовується для захисту росіян на запорізькому та херсонському напрямках. Йдеться про доти та їжаки. Машинобудівні заводи використовуються для ремонту військової техніки, яка завозиться із фронту до Мелітополя», – повідомив він.
За словами Орлова, російські військові також контролюють виробництво, пов’язане з медициною.
«Окупанти захопили й володіють «Мелітопольським заводом автотракторних глушників». На його території свого часу було окреме підприємство, яке виробляло медичний кисень, який, на жаль, також використовується окупаційними військами», – додав він.
За інформацією директора Центру стратегічного розвитку територій, представники окупаційних сил вивозять до Криму та сусідньої Росії харчі та промислові вироби, виготовлені на захоплених у Мелітополі заводах.
«Російську продукцію навіть російські солдати в Мелітополі намагаються не купувати. Вони намагаються знайти продукти місцевого виробництва або залишки українського виробництва. Бо це – доволі якісна продукція, частково сертифікована за європейськими стандартами, які на порядок вищі, ніж російські», – зазначає Орлов.
Тэги: