Третій рік повномасштабного вторгнення, на фронті гинуть кращі сини та доньки України, кількість біженців вимірюється мільйонами, посилюються заходи з мобілізації, і коли завершиться війна – досі не відомо… На цьому фоні в інтернет-магазинах хіт продажів – футболки з принтом «Ухилянт». Що це: сарказм, гумор, знущання чи підігрування ворогу?
Інтернет рясніє рекламними пропозиціями на кшталт «Футболка з патріотичним принтом "Ухилянт"», «Футболка з кумедним написом "Опа ухилянт"», «Чоловіча футболка "Я ухилянт"». Вартість такого виробу – від 350 до 600 гривень. Вочевидь, якщо є попит, то є і численні пропозиції.
Інтерес до теми підігріває й реакція населення в соцмережах. Здебільшого негативна, але, як кажуть маркетологи, будь-яке згадування – це гарна реклама, яка тільки збільшує попит.
«Населення, яке під час війни глузує з військових і толерує ухилянтство, вже програло!» - вважає херсонець Тарас.
Дуже гостро про цю «моду» висловився на своїй сторінці в соцмережі український інвестиційний банкір, фінансовий експерт, публіцист Сергій Фурса:
«Коли людина одягає футболку з "гордим" написом "ухилянт", то що вона хоче цим сказати? Що вона пишається цим? Чи що вона рада поширювати російську пропаганду? А не секрет, що основний удар росіян на інформаційному фронті йде на зрив мобілізації. Це найтонший момент зараз.
Чи це психологічний захист, коли ти втомився боятися і зневажати себе й у відповідь ти демонстративно вдягаєш таку футболку, починаючи пишатись тим, за що тобі було соромно? Допомагаючи тим самим ворогу поширювати зневіру і зривати мобілізацію? Якщо ти сам боїшся, то чи варто тоді показати всім, що ти пишаєшся? Але коли ти боїшся і ховаєшся, ти принаймні відповідаєш тільки за себе. За свій тихий страх. А коли вдягаєш таку футболку, то ти виходиш на бій на боці ворога. Ти стаєш солдатом російських військ.
А що думає бізнес, який робить і продає такі футболки? Що є суспільний запит негідників і треба його вдовольнити? Що гроші не пахнуть? Що це "прикольно"? Особливо в той момент, коли люди вмирають за тебе, зберігаючи життя і даючи час?
Так, можна бути "ухилянтом". Природно боятися. Але не можна цим пишатися. І не можна толерувати тих, хто цим намагається хизуватись».
Серед коментарів, які можна зустріти в соцмережах, є і такі, де їхні автори не вбачають нічого непатріотичного в тому, щоб носити футболку з написом «Ухилянт». Мовляв, це такий стьоб із тієї частини суспільства, яка вважає всіх чоловіків поголовно ухилянтами.
Насправді ж, пише Цензор.нет, не всі чоловіки, які зараз не на фронті, є ухилянтами. Цей термін у широкий вжиток прийшов з юридичної площини, де ухилянтом вважається особа, щодо якої набрав чинності вирок суду за ухилення від призову на військову службу, обліку чи зборів – статті 335-337 Кримінального кодексу України.
Така відповідальність виникає після отримання під особистий підпис повістки, що зобов’язує з’явитися в конкретні дату й час до ТЦК та СП для проходження військової служби. Вона ще називається мобілізаційним розпорядженням або ж "бойовою" повісткою.
Перед нею військовозобов’язані отримують повістку щодо оновлення даних військового обліку та проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Цей документ теж видається під розпис.
Порушення, пов’язані з обліковими даними, лежать в адміністративній площині та караються штрафами. Після того, як ухвалений закон про посилення мобілізації № 10449 набуде чинності 18 травня, сума штрафу коливатиметься від 17 тис. гривень до 22,5 тис. гривень.
Згідно з даними сервісу Опендатабот, минулого року за 336 статтею Кримінального кодексу, тобто за ухилення від військової служби, налічувалося 1257 справ. 60 із них завершилися реальним ув’язненням терміном до 5 років. У січні 2024-го ухилянтам винесли 120 вироків, що складає 54% від загальної кількості вироків за цією статтею за весь 2022 рік.
Тобто визнати людину ухилянтом може тільки суд на підставі конкретних фактів. Усе інше лежить у моральній площині.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині оголошено вирок ухилянту від мобілізації
Фото з відкритих джерел
Тэги: