Свою цибулю українці вже з’їли – до нового врожаю ціни тільки зростатимуть
Фото з відкритих джерел

Свою цибулю українці вже з’їли – до нового врожаю ціни тільки зростатимуть

Автор: Марина Поліщук 20 Май 2023 15:50

Через окупацію частини південних областей Україна втратила великі обсяги врожаю цибулі, моркви, капусти, томатів, ранніх тепличних огірків та баштанних культур. Цієї весни найбільшою проблемою є нестача цибулі та її зависока ціна. Нагадаємо, до початку війни 35 відсотків ринку цибулі забезпечувала Херсонщина. Що впливає на вартість овоча та коли чекати її зниження?

За даними Держстату, споживчі ціни в Україні, за підсумками квітня 2023 року, порівняно з квітнем минулого року, зросли на 17,9%. При цьому продукти харчування протягом року подорожчали на 21,7%. Найбільше подорожчали яйця – аж на 129,3% та овочі – 27,9%.

За даними аналітиків, вартість овочів в Україні, за винятком хіба що картоплі, щонайменше у 1,5 рази перевищує показники минулого року. При цьому ситуація на ринку цибулі є на сьогодні найбільш невизначеною. Адже цибуля здорожчала майже втричі, і це ще не межа.

Проблема із цибулею – не лише в Україні

Що далі буде із цінами на цибулю, пояснив днями експерт з аграрних питань Михайло Апостол. Він стверджує, що ціна популярного овоча до осені тільки зростатиме.

Експерт каже, що в Україні використано майже всі запаси цибулі, тож зараз триває пошук для закупівель на зовнішніх ринках. Проблема в тому, що Україна – не єдиний покупець цього овочу, оскільки в Європі через посуху цибуля теж не вродила.

«Європа, яка постачала цибулю з Польщі та Нідерландів, зараз теж у пошуках цибулі, тому на зовнішніх ринках закупівельна ціна на неї досить висока», – каже Апостол.

Він додає, що на ціну цибулі в Україні, крім зазначеного вище, вплинула погода, особливо в осінній період. І звісно, тимчасова окупація півдня України.

«Можливо, восени буде незначне зниження цін, коли появляться власні овочі, вирощені у відкритому ґрунті. Так що хто не полінувався, ризикнув, висадив і посіяв цей овоч, має шанс покращити своє фінансове становище», – зазначив експерт.

Коли впадуть ціни?

Задля збільшення ринку власних овочів низка господарств у центральних та західних областях України цього сезону вирішили перепрофілюватися саме на їхнє вирощування. Приміром, на Львівщині фермери збільшують посіви томатів, цибулі, спаржі, капусти та гарбузів. А на Вінниччині взялися за баштанні культури та овочі борщового набору, пише «Телеграф».

«У нас є підстави сподіватися, що на кінець сезону ми отримаємо якісь обсяги цієї продукції, проте розраховувати на те, що їх буде вдосталь, поки що не доводиться. Розширювати площі для посіву нових видів культур фермерам не вдається через замінованість земель, нестачу коштів для інвестицій, а також необхідного обладнання і техніки для виконання робіт. Крім того, для такого перепрофілювання необхідні фахівці. Тому після збору врожаю головним завданням для нас стане збереження цієї продукції», – пояснює заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук у коментарі виданню.

Ще один експерт в аграрній галузі – генеральна директорка компанії FMC Україна Наталія Савченко – каже, що ціни на овочі в Україні почнуть знижуватись орієнтовно в кінці червня, коли на полицях магазинів з’явиться вітчизняний товар з відкритого ґрунту. 

«Власне, із цього моменту може розпочатися стрімке зниження цін на городину, борщовий набір та на огірки й помідори. До цього моменту ми матимемо "цінове плато" – ціни навряд чи будуть падати, адже вартість імпорту не зменшиться», – пояснює вона.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів