Катастрофа для Миколаєва: уряд планує забрати податок із зарплат військових

Катастрофа для Миколаєва: уряд планує забрати податок із зарплат військових

Автор: Ганна Власенко 19 Вересня 2023 10:00

Як раніше повідомляла «Гривна», Миколаїв може залишитися без грошей для існування – уряд хоче забрати в місцевих бюджетів податок з військовослужбовців. Місто може втратити половину доходів. 

Це болючий удар для місцевого самоуправління. Як розповів виданню Forbes мер Миколаєва Олександр Сенкевич, для громади ця втрата буде критичною. 

За його словами у Миколаєві ПДФО з зарплат військових генерує 46% доходів бюджету. Без цих грошей, на думку мера, місту не вистачатиме коштів на зарплати, комунальні послуги, обслуговування Миколаєва.

«Якщо закон ухвалять, з 1 жовтня в нас забирають 600 млн грн, у 2024-му – 2,7 млрд грн. Для нас це неприпустимо. Наприклад, вирішення проблеми питної води в місяць коштує 100 млн грн, весь соціально-гуманітарний блок (освіта, культура, соцзахист) – 2 млрд грн на рік», - зауважує Олександр Сенкевич.

Він очікує, що миколаївській владі доведеться звільняти людей або впроваджувати скорочений робочий день, переходити на погодинну подачу води та економити на освітленні вулиць. 

«Навіть якщо уряд піде на компроміс і забере, наприклад, лише 50% ПДФО, це все одно 25% нашого бюджету. Уряду потрібно дивитися на кожне місто окремо, бо зараз вони вимірюють середню температуру по палаті, а це неправильно» – додає Сенкевич.

Чому держава хоче забрати у міст ПДФО та як компенсуватимуть

Ідея забрати у місцевих бюджетів військовий ПДФО зʼявилася ще влітку – після суспільного резонансу, викликаного неоднозначними, як для часів війни, закупівлями деяких місцевих органів влади (барабани та овочерізки для бомбосховищ), реконструкцією стадіонів, перекладанням бруківки тощо.  

За час повномасштабного вторгнення доходи місцевих бюджетів від військового ПДФО збільшились у вісім разів: 96 млрд грн у 2023-му проти 12 млрд грн у 2021 році. Про це написав у Telegram прем’єр-міністр Денис Шмигаль, коментуючи ідею перенаправити ці кошти у центральний бюджет. 

«Зростання відбувається виключно тому, що держава збільшує видатки на сектор оборони та зарплати військових», – пояснює Шмигаль.

Кошти підуть на закупівлю й власне виробництво зброї, зазначив Шмигаль. 

У проєкті бюджету на 2024-й закладена компенсація для місцевих бюджетів, які втратять значну частину доходів через відсутність військового ПДФО. Йдеться про 21,1 млрд грн базової дотації (яка є кожного року) та додаткову дотацію у 33,4 млрд – переважно для частково окупованих громад чи тих, де ведуться/велись бойові дії, йдеться у коментарі пресслужби Мінфіну. Компенсовувати втрату військового ПДФО планується у вигляді дотації у 33,4 млрд, зазначають у міністерстві.

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів