Чи надають в Україні статус «дитина війни» та пільги дітям, які постраждали від збройної агресії РФ
Ілюстративне фото

Чи надають в Україні статус «дитина війни» та пільги дітям, які постраждали від збройної агресії РФ

Автор: Марина Поліщук 17 Сентября 2023 09:25

Чи надають в Україні статус «дитина війни» дітям, що постраждали від збройної агресії РФ? Хто може претендувати на такий статус та які документи потрібні для його оформлення?

До 24 лютого 2022 року статус «дитина війни» стосувався тих, хто народився до вересня 1945 року – тобто до закінчення Другої світової війни. Проте повномасштабне вторгнення РФ в Україну перетворило сучасних українських дітей на нових «дітей війни», які потребують соціального захисту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Евакуація родин з дітьми – що запровадила Рада оборони Херсонщини

Насправді такого статусу стосовно нинішніх дітей, що постраждали через агресію РФ, не існує, пише «УП. Життя», посилаючись на юристів компанії MORIS Віталія Гуренка та Ростислава Соботника.

ХТО МАЄ ПРАВО НА СТАТУС У 2023 РОЦІ

Юристи пояснюють, що поняття «дитина війни» – це архаїзм. Чинне законодавство України визначає цей статус як «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». Відповідний порядок надання такого статусу регулюється постановою Кабміну № 268 від 5 квітня 2017 року.

1 червня цього року в цей документ внесли зміни, щоб вирішити проблему надання статусу дітям, які постраждали з початку повномасштабного вторгнення РФ. Раніше перелік постраждалих дітей обмежувався лише Донецькою та Луганською областями.

Тож тепер на отримання відповідного статусу може претендувати дитина, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла 18 років (повноліття).

Згідно з постановою, відповідний статус надається, якщо дитина: 

- отримала поранення, контузію, каліцтво;

- зазнала фізичного, сексуального насильства;

- була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

- залучалася до участі в діях воєнізованих чи збройних формувань;

- незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;

- зазнала психологічного насильства.

Для дитини наслідками воєнних дій і збройних конфліктів можуть бути одна, декілька або всі зазначені вище обставини. При цьому, коли подається заява для надання дитині статусу, то потрібно визначити ту обставину, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини, зазначено в постанові.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ СТАТУСУ

Для оформлення статусу «дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», потрібно звернутися в органи опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання чи перебування дитини як ВПО. Також статус оформити можна за місцем звернення, якщо дитина прописана на території, де ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованій території.

Звернутися із заявою щодо оформлення статусу може:

- законний представник дитини;

- родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра);

- вітчим, мачуха;

- представник органу опіки та піклування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історія повернення додому 10-річного Микити, якого окупанти викрали з Олешківського інтернату

Окрім заяви про надання статусу та згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», заявник має подає до служби у справах дітей такий пакет документів (засвідчені копії документів):

- свідоцтво про народження дитини або інший документ, що посвідчує особу дитини;

- документ, що посвідчує особу заявника;

- документ, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, – документ, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;

- довідка про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);

- паспорт громадянина України, виготовлений у формі книжечки (у разі наявності);

- паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності);

- витяг з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

Юристи наголошують, що до заяви також треба подати документи, які підтверджують обставини, необхідні для отримання даного статусу. Це можуть бути медичні документи, матеріали кримінальних проваджень, висновки експертиз тощо. Наприклад, якщо дитина зазнала фізичного чи сексуального насильства, потрібен висновок експерта за результатами судової експертизи (за наявності), проведеної в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні, яким встановлено факти фізичного, сексуального насильства стосовно дитини.

Протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви орган опіки та піклування мусить надати або ж відмовити у статусі. У разі негативної відповіді рішення можна оскаржити в суді.

ЧИ ПЕРЕДБАЧЕНІ ПІЛЬГИ ДЛЯ ДІТЕЙ ІЗ СТАТУСОМ

«На сьогодні в законодавстві не погоджено соціальних гарантій, виплат для дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, оскільки це питання регулює застарілий Закон України "Про соціальний захист дітей війни"», – пояснюють юристи.

Тому в парламенті зареєстровано декілька законопроєктів, спрямованих на захист дітей, постраждалих саме під час збройної агресії РФ. Зокрема, є проєкти законів № 9042 та № 9042-1.

У першому проєкті передбачалися деякі пільги та виплати на неповнолітніх дітей, які проживали (проживають) у районах проведення бойових дій або на лінії розмежування. Однак у червні 2023 року його заслухали на засіданні парламенту та зняли з розгляду.

Другий законопроєкт має назву «Проєкт Закону про основи соціальної захищеності дітей, які постраждали внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України». Він пройшов перше читання і наразі готується до другого.

Отже, поки що кількість соціальних гарантій для «дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», залишається незначною, кажуть юристи. Наприклад, такі діти можуть безплатно харчуватися в навчальних закладах, незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.

Юристи зазначають, що найчастіше проблеми можуть виникати на етапі збору документів. Зокрема, доказової бази наслідків воєнних дій і збройних конфліктів для дитини з урахуванням обставин, які передбачає постанова. Також труднощі викликає надто бюрократизований процес подання документів.

ВИСНОВОК

Якщо ваша дитина постраждала під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну, варто все-таки зайнятися збором необхідних документів. Зокрема тих, які стосуються доказової бази: за яких обставин та як саме постраждала дитина. Закон, який захищатиме таких дітей та гарантуватиме пільги чи виплати, рано чи пізно все одно буде ухвалений – надто багато українських дітей стали жертвами цієї війни…

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів