Як переселенці з Херсона лікуються в сусідньому Миколаєві та що радять

Як переселенці з Херсона лікуються в сусідньому Миколаєві та що радять

Автор: Ганна Власенко 27 Ноября 2023 08:40

Наразі велика кількість людей перебуває за межами рідних населених пунктів. Внутрішньо переміщені особи стикаються з декількома проблемами. Одна з них – медичне обслуговування. Багато хто з людей опинилися в скрутному фінансовому становищі та не знають, як їм діяти у випадку хвороби. Тому часто займаються самолікуванням. А це – небезпечно.

«Гривна» поспілкувалася з херсонцями, які наразі тимчасово проживають у Миколаєві, та розпитала, як вони вирішують проблеми зі здоров’ям.

Пан Віктор розповів, що вже декілька років хворіє на діабет другого типу.

«Коли в грудні 2022 року ми з дружиною вирішили виїхати з Херсона, то я перестрахувався і відвідав свого ендокринолога в міській лікарні. Мені, як завжди, виписали ліки, частина з яких видається або безкоштовно, або з частковою оплатою. Тож закупив пігулок і ми виїхали.

Через кілька місяців пігулки скінчилися, а мені стало трохи гірше. Проте я не пішов у лікарню в Миколаєві, сподівався, що скоро повернуся додому й вирішу всі проблеми. Але сталося не так, як гадалося: ось уже майже рік, як ми ще й досі в Миколаєві. Я не знав, що можу просто зайти в будь-яку лікарню в місті й отримати консультацію та лікування. Справа вже дійшла до швидкої. Лікарі посварили мене добряче та пояснили: кожна людина має право отримати будь-де медичну допомогу.

І дійсно, коли я прийшов у поліклініку лікарні Центрального району Миколаєва, мене одразу прийняв терапевт, завів тимчасову картку, виписав направлення до ендокринолога, а вже останній – проконсультував, направив на аналізи та видав безкоштовно ліки. Даремно я тягнув час. Усім раджу не соромитися, а за потреби йти у найближчу до вашого тимчасового дома лікарню», - порадив пан Віктор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Одесі та області для переселенців будуть безоплатними огляд терапевта, кардіограма та УЗД

Пенсіонерка Віра Петрівна ще в окупації в Херсоні змушена була зробити операцію в обласній онкологічній лікарні.

«Я не збиралася виїжджати з Херсона, адже моя хвороба потребує постійного консультування та нагляду. Проте чоловік був наполегливим, а мій лікар запевнив, що в Миколаєві працюють досвідчені фахівці. Лікар порадив одразу після переїзду прийти в медичний заклад і стати там на облік. Я так і зробила. Ніякої додаткової платні чи якихось обмежень до мене не застосовувалося. Привітні лікарі, постійні обстеження. Дякую їм за професіоналізм та турботу», - розповіла переселенка з Херсона.

32-річна Ірина згадує, що вимушена була рятувати себе та сина з-під обстрілів у Херсоні, коли в дитини була температура понад 38 градусів.  

«Я виховую сина сама, йому вже 11 років. Сподівалася, що ми разом зможемо пережити ці страшні обстріли міста. Проте коли було влучання поруч із нашим будинком і, як результат – квартира без вікон, я вирішила виїжджати. Волонтери за добу зашили плитами нам вікна, проте протяги та холоднеча зробили свою справу – малий захворів. Їхали ми в Миколаїв із нежиттю та температурою. Добре, що знайомі швидко винайшли житло – теплу та зручну однокімнатну квартиру.

Уже на другий день я вимушена була викликати швидку, адже не розуміла, до кого звернутися в чужому місті. Лікарі оглянули сина, виписали ліки, розповіли, куди потрібно в разі потреби звернутися, залишили номера телефонів реєстратур дитячої та дорослої поліклінік.

На контрольне обстеження я привела сина вже до педіатра в поліклініку. Ніяких обмежень не було. Наче ми вдома: привітні лікарі, гарне ставлення, перевірили всі щеплення, проконсультували», - поділилася спогадами Ірина.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відбулася пряма лінія для ВПО з головою Національної служби здоров’я: запитання та відповіді

Начальниця управління охорони здоров’я міськради Ірина Шамрай зауважує, що ВПО в Миколаєві не скаржаться на медобслуговування.

«ВПО мають право не оформлювати декларацію з лікарями, якщо в них немає такого бажання. Ми їх приймаємо в будь-якому випадку. Ця категорія громадян користується всіма видами медичних послуг, без жодних обмежень. Їм виписують рецепти за програмою “Доступні ліки”, приймають пологи, надається повний обсяг меддопомоги.

Ми всі розуміємо, що люди пережили значний стрес, тож керівники закладів попереджені про відповідне до них ставлення. Як наслідок, до управління не надходило кричущих скарг на медичне обслуговування від ВПО», - зазначає Ірина Шамрай.

У Мінреінтеграції нагадують, що наразі внутрішні переселенці можуть звернутися за первинною медичною допомогою до будь-якої лікарні, якщо вона здатна забезпечити необхідне лікування. ВПО можуть безоплатно отримати в лікаря первинної ланки низку безоплатних послуг:

- динамічне спостереження за станом здоров’я;

- діагностику та лікування захворювань;

- базові тести й аналізи (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, рівень глюкози у крові, загальний аналіз холестерину, тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити, COVID-19, тропонін);

- направлення до лікарів вузької спеціалізації або на обстеження;

- паліативну допомогу;

- паперові чи електронні рецепти від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету за програмою «Доступні ліки», а також інсулін (якщо це повторний рецепт);

- щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень.

Для цього не обов’язково мати підписану декларацію.

Знайти адресу найближчої лікарні допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за номером: 16-77.

Читайте також: Новини для ВПО: зміни в призначенні виплат та стимулювання до пошуку роботи

Фото ілюстративне shpalta.media

Публікацію здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів