Новини для ВПО: зміни в призначенні виплат та стимулювання до пошуку роботи

Новини для ВПО: зміни в призначенні виплат та стимулювання до пошуку роботи

Автор: Марина Поліщук 22 Ноября 2023 14:40

21 листопада Кабінет Міністрів вніс зміни до низки урядових постанов, що стосуються обліку ВПО та виплат їм державної допомоги. Згідно зі змінами, влада хоче підштовхнути переселенців до працевлаштування.

ЯКІ ЗМІНИ ЗАПРОВАДЖУЮТЬ ДЛЯ ВПО

1. Виплати вперше – для тих, хто повернувся з-за кордону. Переселенці, які понад 30 днів проживали за кордоном і повернулися в Україну, можуть зареєструватися як ВПО. Це стосується лише тих, хто оформлює виплати вперше. Звертатися за призначенням виплат можна через 15 робочих днів після повернення в Україну.

2. Повторні виплати для тих, хто повернувся з-за кордону. ВПО, які повернулися в Україну після 1 серпня 2023 року, але раніше втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів, виплату призначатимуть за особистим зверненням. Це можливо через 15 робочих днів після повернення в Україну. Виплата призначатиметься на 6 місяців.

3. Виплати тим, хто повторно евакуювався. Якщо ВПО після 1 серпня 2023 року змушені були повторно покинути свої домівки через обов’язкову/примусову евакуацію (зокрема й через підрив окупантами Каховської ГЕС), вони зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Ідеться про ВПО, які раніше, до повернення додому, уже отримували виплати. Для повторного оформлення допомоги вони мають бути включені до списків евакуйованих, які затверджуються обласними військовими адміністраціями. У разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно необхідно повідомити про це ОВА.

4. Якщо людина відмовилася від виплати, допомога на проживання буде призначатися повторно в таких випадках:

- після припинення виплати допомоги житло людини було знищене або пошкоджене;

- людина повторно перемістилася з територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих РФ, перелік яких затверджено Мінреінтеграції.

5. Про терміни виплат. ВПО отримуватимуть виплати ще 3 місяці після дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації в населених пунктах, із яких вони перемістилися. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому припиняються виплати та як їх повернути: 42 запитання від ВПО та відповіді Мінсоцполітики (частина 1)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому припиняються виплати та як їх повернути: 42 запитання від ВПО та відповіді Мінсоцполітики (частина 2)

СТИМУЛЮВАННЯ ВПО ДО ПОШУКУ РОБОТИ

Крім того, у допомозі на проживання для ВПО запроваджено додаткові інструменти, покликані стимулювати внутрішньо переміщених осіб працездатного віку шукати роботу.

Зокрема, людина працездатного віку, яка стає на облік як ВПО з моменту ухвалення цих змін, протягом 3 місяців після призначення допомоги повинна або знайти роботу, або стати на облік в Державну службу зайнятості, або отримати іншу допомогу за програмами Мінекономіки щодо працевлаштування, або зареєструватися як ФОП чи отримати ваучер на навчання тощо.

В уряді нагадують, що роботодавець, який працевлаштовує ВПО, отримує компенсацію з державного бюджету. Центри зайнятості займаються пошуком вакансій для ВПО. Є можливість отримати ваучер на навчання, і завдяки цьому отримати, наприклад, перепідготовку за іншою професією, здобути ступінь магістра на основі вищої освіти за іншою спеціальністю тощо.

У той же час норма щодо необхідності працевлаштуватися під час отримання допомоги ВПО не поширюється на осіб з інвалідністю, осіб з тяжкою хворобою дітей, тих, що здійснюють догляд за особою, надають соціальні послуги чи мають інші обґрунтовані причини, чому вони не можуть працевлаштуватися на даний момент.

Як повідомляла «Гривна», в Одесі переселенців з Херсонщини та Миколаївщини навчать бути екскурсоводами – для цього запроваджено курси гідів-екскурсоводів для ВПО.

Підготовлено за матеріалами Мінреінтеграції та Мінсоцполітики 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів