Екологічна катастрофа з Криму: відповіді на найактуальніші питання

Автор: Виталий Яшков 07 Сентября 2018 18:34

Новина про аварію на заводі «Кримський титан» в окупованому Криму сколихнула українське суспільство. Через відсутність об’єктивної і повної інформації про аварію серед населення ширяться різні чутки про її масштаби. Дехто навіть порівнює цю аварію з Чорнобильскою катастрофою 1986 року.

Читайте також: Хіматаку з Криму видно неозброєним оком: зброя поліцейських вкривається іржою

Що ж дійсно відбулося в Криму, який вплив ці події матимуть на жителів прикордонних з Кримом сел та аграріїв Херсонщини, а також чи безпечно споживати сільскогосподарьску продукцію у зонах потенційного ризику – про все це докладно написав сайт Agronews.

ЩО СТАЛОСЯ

В Україні перший сигнал про небезпечну ситуацію з хімічними викидами в південних регіонах країни надійшов ще 3 вересня, коли Держприкордонслужба України повідомила, що вимірювальні пристрої прикордонників Херсонського загону показали перевищення в повітрі вмісту токсичних промислових речовин.

Про подію була негайно проінформована Державна служба з надзвичайних ситуацій України, яка разом з місцевою владою Херсонщини почала вживати профілактичні заходи.

За інформацією ЗМІ, жителі Армянська почали скаржитися на смердючий і задушливий запах ще 30 серпня. У них фіксували симптоми, схожі на алергію: нудота печіння в носоглотці і неприродна спрага і першіння в горлі. Також у місті автомобілі, побутові прилади, меблі та дитячі майданчики взялися іржею або ж сіро-зеленим нальотом.

У той же час влада окупованого Криму певний час замовчувала правду, лише 4 вересня публічно визнавши, що джерело розповсюдження забруднення повітря небезпечними речовинами знаходиться на великому хімзаводі філії ТОВ «Титанові інвестиції» в Армянську, на якому стався викид шкідливих речовин у повітря, через що у повітрі відбулось перевищення гранично допустимої концентрації сірчистого ангідриду на півночі півострова. 

Українська влада звинуватила в екологічній катастрофі російських військових - аварія сталася в результаті потрапляння снарядів у відстійники хімічних відходів титанового і содового заводів під час військових навчань збройних сил РФ.

ПІД УДАРОМ - 6 СЕЛ У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

За словами голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва, у зоні ризику дії хімічних викидів через аварію на «Титані» опинилися 6 сел у Херсонській області. Вони розташовані у Каланчацькому та Чаплинському районах.

Читайте також: Навчання у прикордонних школах Херсонщини призупинено, а у Криму «погоріли» виноградники

За словами директора департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА Віктора Короленка, у зазначених районах працюють 4 бригади та відбувається огляд населення, серед сел, прилеглих до заводу. За добу оглянули понад 700 людей.

«У ході обстеження працюють обласні лікарі вищої категорії, серед яких кардіологи, педіатри, терапевти, отоларингологи. Наразі серед дорослого населення випадків захворювань поки що не виявлено. А серед дітей 5-7-х класів є близько 20 випадків ларингіту, сльозотечі, подразнення слизової оболонки. При цьому не можна точно стверджувати, що виявлені захворювання пов’язані з хімічними викидами кримського заводу. Результати обстежень отримаємо після лабораторних досліджень», – підкреслив Короленко.

Жодну дитину чи дорослого не було госпіталізовано до закладів охорони здоров’я області.

ПОСОХЛИ ОВОЧІ І ПОРЖАВІЛА ТЕХНІКА

За даними Мінохорони здоров’я станом на 6 червня, за результатами лабораторних досліджень ґрунту, води та повітря на території Херсонської області перевищень допустимої концентрації оксиду азоту, оксиду сірки, сірководню, оксиду вуглецю не виявлено. Заміри проводились у найближчих селищах прикордонної території Чаплинського та Каланчацького районів.

У той же час голова асоціації фермерів Херсонської області Микола Халупенко повідомив 7 вересня, що через викиди на «Титані» у фермерів з прикордонних з півостровом районів Херсонщини масово почала ржавіти сільськогосподарська техніка, а також посохли овочі.

«У Каланчацькому районі один з фермерів повідомив, що почала ржавіти масово техніка і все, що пов’язане з металом, навіть та техніка, яка стоїть в гаражах покривається іржею. Ще один фермер говорить, що посохли всі овочі, гудина стала жовтою. Зернові вже зібрали майже, соняшник стоїть ще чорний, тому не зрозуміло. Там, де були зелені овочі, то вони почорніли», - повідомив Халупенко в коментарі Agronews.

Він додав, що на території Чаплинського району шкідливих наслідків від катастрофи фермери поки не виявили. Халупенко допустив, що це може бути пов’язано з тим, що останніми днями не було вітру в бік цього району.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ СІРЧИСТИЙ АНГІДРИД

За словами хіміків, сірчистий ангідрид, який потрапив у повітря після аварії на «Кримському титані», небезпечний для людини. Зокрема, в невеликих кількостях ця речовина може викликати запалення слизових оболонок носа, рота і ускладнення дихання, а у великих – наслідки можуть бути значно серйозніші.

«Ця речовина, безумовно, дуже шкідлива і отруйна. У невеликих кількостях вона може викликати пересихання носа і рота, ускладнює дихання», – повідомив професор кафедри неорганічної хімії Харьківського національного університету імені Каразіна Іван В'юнник.

За словами експерта, наявність сірчистого ангідриду в повітрі у великій кількості може визначити будь-яка людина – ця речовина пахне горілою сіркою. Крім того, речовина дуже добре взаємодіє з водою.

«Речовина добре взаємодіє з водою, парами. Якщо викид був один, то через недовгий час її неможливо зафіксувати в повітрі, так як вона добре взаємодіє з водою і після такого контакту випадає у вигляді кислоти, яка не дуже стійка в умовах навколишнього середовища», – продовжує В'юнник.

Отже, при невеликих викидах сірчистого ангідриду жителям Криму і частини Херсонській області нічого не загрожує. А ось якщо в атмосферу потрапило багато хімії, це може негативно позначитися на флорі, фауні територій і здоров'ї населення.

ОВОЧІ МОЖНА ЇСТИ

На думку доктора біологічних наук, професора, завідувача кафедри ботаніки Херсонського державного університету Івана Мойсієнко, ризик з’їсти забруднену сірчистим ангідридом сільгосппродукцію незначний. Адже сліди отрути буде видно неозброєним оком, особливо на м’якій оболонці овочів, сезон яких ще не завершився на Херсонщині.

«Сірчистий ангідрид, потрапляючи на плід, наприклад, на помідор, починає руйнувати його поверхню. Якщо такі помідори їсти, то від цього шкода буде, але навряд чи таке може статись, тому що зовні такі помідори виглядатимуть непривабливо», - сказав науковець у коментарі Agronews.

Трохи інша ситуація із зерновими - на думку ботаніка, у разі пошкодження врожаю сірчистим ангідридом недобросовісні виробники можуть спробувати приховати цей факт, перемоловши продукцію на муку…

Читайте також: Населенню Херсонщини радять пити молоко з содою та частіше купатись під душем

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів