Що відомо про деокупацію Високопілля та чому це селище є стратегічним

Що відомо про деокупацію Високопілля та чому це селище є стратегічним

Автор: Марина Поліщук 06 Сентября 2022 13:45

4 вересня з’явилася інформація про те, що військові ЗСУ підняли український прапор над Високопіллям. Деокупацію селища підтвердив голова Херсонської облради Олександр Самойленко. За його словами, із 3 на 4 вересня українські військові «вийшли на селище». Самойленко стверджує, що російські війська кинули у Високопіллі свою техніку та зброю.

Окупанти мали великі запаси боєприпасів, але не мали їжі

Напередодні українська артилерія вразила на південній околиці селища великі склади. Про це розповів херсонський активіст Володимир Молчанов. За його словами, там були оперативні запаси щонайменше 2 батальйонно-тактичних груп 11-ї російської десантної бригади. У Високопіллі вони створили опорний пункт.

Як розповів Молчанов, постачання цим підрозділах було порушене вже близько місяця. Тобто ЗСУ мали можливість обстрілювати російські колони, які їхали у Високопілля.

Утім, ворожі військові, які стояли там, мали великі запаси боєприпасів, тому гострого дефіциту не відчували. Ситуація з їжею була гіршою, ніж з боєприпасами, тому окупанти крали продовольство у місцевих, грабували покинуті оселі, знущалися над людьми, які залишилися вдома.

«Як правило, вони шукали продукти в підвалах. Але іноді знаходили там людей, з якими виникали конфлікти. Тоді ворожі військові жорстоко вбивали їх, розстрілюючи. Не було й тижня, щоб не з'являлася інформація про те, що росіяни вкотре когось убили. Я сподіваюся, що з тими [окупантами], кого зараз взяли в полон, розберуться. Принаймні буде з'ясовано, хто саме відповідальний за вбивства високопільців. Це Буча номер два», – розказав Молчанов.

Відійшли під великим вогнем ЗСУ

Втрата окупантами контролю над Високопіллям у регіоні, де відсутні природні укриття, робить їх вразливими для українським атак. Про це розповів Кирило Михайлов, аналітик Conflict Intelligence Team (CIT).

«Саме Високопілля — це ледь не найбільший населений пункт на півночі цього російського херсонського плацдарму. Я нагадую, що декілька тижнів тому його намагалися оточити. Але саме оточення, як ми бачили, не відбулося. І наразі російські повітрянодесантні війська відійшли, як вони кажуть, нібито без втрат. Але ми бачили, що вони залишили багато десантної техніки, БМД, БТР-Д та інше», - повідомив Михайлов.

За його словами, це дуже важливо, адже на Херсонщині такі населені пункти – це єдина можливість збудувати якусь оборону в умовах рельєфу, коли відсутні якісь природні укриття. Тримати в окупації такі населені пункти можна теоретично досить довго, але у випадку з Вископіллям цього не відбулося. І росіяни були змушені відносно швидко, як за мірками цієї війни, залишити цей великий населений пункт, каже експерт.

«Вони відійшли під великим вогнем ЗСУ. Вони не змогли утримати населений пункт і були змушені відійти», - додає він.

За словами Михайлова, це не єдина ділянка херсонського фронту, де повітрянодесантні війська РФ несуть втрати. Є декілька відео, наприклад, де українська морська піхота знищує одразу декілька одиниць бронетехніки повітрянодесантних військ, або де українці знаходять бойову машину десанту в укритті на залишеній позиції.

«Отже, ці повітрянодесантні війська, які застосовують як мобільний резерв для контратак проти українських наступальних дій, принаймні потрохи виснажуються без реальної можливості їх якось поповнювати чи надавати їм достатню кількість боєкомплекту та іншого постачання», - каже Кирило Михайлов.

Чим важливе звільнення Високопілля

Яке значення має звільнення селища Високопілля у війні проти Росії, пояснив керівник Центру військово-політичних досліджень Олександр Мусієнко.

«З-під Високопілля, зокрема, раніше під'їжджала артилерія і реактивна, яка обстрілювала й Дніпропетровщину, Зеленодольськ і далі, куди могли дістати. Тому з погляду на те, що зменшується кількість артилерійських обстрілів, це важливо, тому що відсовується лінія окупантів», — каже Мусієнко.

Він додав, що українська стратегія щодо пошкодження логістики російських військ чудово працює.

«Надходить з різних джерел — від британської розвідки та українського Оперативного командування Південь — офіційна інформація про те, що є окремі підрозділи російських військ на передових позиціях, зокрема і на півночі Херсонщини, які вже починають говорити, що їм не вистачає навіть подекуди питної води в забезпеченні. А це означає, що стратегія по витісненню окупантів і переривання йому логістичного забезпечення, нормального підвозу продовольства, боєприпасів, снарядів і зброї, себе виправдовує. Ми бачимо, що вона працює», — додав Мусієнко.

Деталі розголошувати заборонено

Більш детально про деокупацію Високопілля розповість Генштаб ЗСУ, коли про це можна буде говорити. Наразі щодо цієї операції наполегливо просять мовчати до офіційних повідомлень. На це вкотре звернула увагу речниця Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк. За її словами, тиша потрібна для того, щоб завершити роботу.

«Те, що відбувається зараз, не зовсім вписується в цей лейтмотив. Наприклад, сьогоднішній (у ніч на 5 вересня, - прим. ред.) ворожий нічний обліт безпілотними літальними розвідниками Високопілля це підтверджує. Адже вчора так гучно й багато говорили про його звільнення», – розповіла Гуменюк.

За її словами, це означає одне: ворог готувався нанести артилерійські або авіаційні удари та розвідував ситуацію.

Гуменюк вкотре закликала дотримуватися режиму тиші й надати ЗСУ можливість зробити свою роботу якісно та безболісно для місцевого населення, яке так довго чекало на це визволення.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів