Похмурі роковини. Хронологія подій та спогади жителів Херсона про перші дні окупації міста

Похмурі роковини. Хронологія подій та спогади жителів Херсона про перші дні окупації міста

Автор: Марина Поліщук 02 Мар. 2023 15:50

Весна 2022 року почалася для Херсона з окупації. 1 березня російські військові прорвалися в місто, точилися бої за обласний центр, але вже 2 березня Херсон був повністю окупований збройними силами РФ. Що саме відбувалося в ті дні та що пам’ятають херсонці?

ЯК УСЕ БУЛО

У «Вікіпедії» події перших днів березня-2022 в Херсоні зафіксовані так:

«1 березня. Російські окупанти наступали з боку аеропорту до Миколаївського шосе та кільця біля холодокомбінату. Над містом літали російські літаки. Містом просувалася окупаційна техніка, були випадки взяття цивільних заручниками. Удень снаряди російських окупантів потрапили в житлові будинки. Увечері до міста увійшли російські танки та БТРи, закріпились у кількох точках обласного центру, окопувалися на позиціях. О 17:00 ворожий БТР обстріляв автоцистерну рятувальників, які гасили пожежу в ТРЦ «Фабрика»; постраждалих не було.

У місті йшли вуличні бої окупантів з теробороною. У Бузковому сквері загинули близько 30 бійців тероборони, які намагались зупинити російську колону, маючи лише легке озброєння».

«2 березня. Зранку кілька вибухів пролунали в районі аеропорту Херсона. За словами голови Херсонської ОДА Геннадія Лагути, місто було повністю оточене ворогом, горіла будівля СБУ, окупанти займалися мародерством в аптеках та магазинах. Мер міста Ігор Колихаєв написав у фейсбуці «Ми все ще Україна» та закликав російських військових організувати «зелений коридор» для вивезення з міста поранених, евакуації мешканців та підвезення ліків та продовольства. Він підтвердив, що Херсон перебуває у блокаді окупаційних російських військ. [...]

Станом на вечір окупанти перебували у всіх районах міста, жителям радили не виходити на вулицю. Протягом 1-2 березня в місті загинуло щонайменше 30 мирних жителів».


Російські військові пересуваються мирними вулицями Херсона, перші дні березня 2022 року

Українська Генсільська спілка з прав людини (УГСПЛ) на основі аналізу різних інформаційних джерел (посилання на першоджерела зазначені на сайті УГСПЛ) зібрала хронологію подій у Херсоні 1 березня 2022 року. Правозахисники спілки документують злочини Росії для притягнення її керівництва та комбатантів до відповідальності у Міжнародному кримінальному суді та інших міжнародних інституціях.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ, 1 БЕРЕЗНЯ 2022 РОКУ

10:50. Внаслідок обстрілу російськими військами загорівся автомобіль міськводоканалу.

Приблизно о 10:53. Російські війська під час обстрілу міста Херсона випустили снаряди по найбільш населеному мікрорайону Таврійський декілька з них потрапили в багатоквартирні будинки. Має місце пошкодження цілісності стін цих будинків. Загинула щонайменше одна людина, поранено 4.

11:03. Внаслідок обстрілу російськими військами горять будинки (м. Херсон, перехрестя вулиць Тельмана та 5-ї Західної).

11:09. Внаслідок обстрілу російськими військами горіння квартири двоповерхового будинку.

11:15. Внаслідок обстрілу російськими військами горять будинки. (м. Херсон, перехрестя вулиць Тельмана та 4-ї Західної).

Приблизно об 11:00. Російські війська під час обстрілу міста Херсона випустили снаряди по найбільш населеному мікрорайону Таврійський, декілька з них влучили в багатоквартирний будинок по проспекту Сенявіна. Має місце пошкодження цілісності стін цих будинків. Біля будинку загинули дві людини.

Приблизно об 11:00. Під обстріл окупантів потрапила школа № 24, що в мікрорайоні Таврійський у Херсоні.

14:00-15:00. Внаслідок обстрілу російськими військами мало місце влучення снаряду по ТРЦ «Фабрика», внаслідок цього сталося загоряння та руйнування приміщень.

Приблизно о 15:00. Російські військові зламали вхід до ТЦ «Європорт» та пограбували магазини, що перебували в ньому.

15:24. Ворожий БТР почав стріляти по автоцистерні рятувальників 2-ї ДПРЧ м. Херсон, яка їхала на гасіння пожежі в будівлі ТРЦ «Фабрика» у Херсоні. Шестеро рятувальників, які були в пожежній машині, вимушені були залишити атаковане авто й знайшли укриття майже за кілометр від місця атаки у лікарні.

Увечері. Внаслідок обстрілу мало місце потрапляння по житловим багатоквартирним будинкам по вулиці Перекопській, загинула людина.

Орієнтовно в цей же час в 50 метрах від цих будинків розстріляно легковий автомобіль, в якому загинули дві особи чоловічої та жіночої статі.

УГСПЛ також додає інформацію від Херсонської міськради про кількість загиблих за 1 березня 2022 року (без інформації, що зазначена детально вище):

- вул. Паровозна – загинув 1 цивільний;
- вул. Полтавська, біля ліцею – 2 загиблих;
- вул. І. Кулика – є загиблі;
- на Бериславському шосе, біля молокозаводу – загинув цивільний;
- навпроти Апеляційного суду, вхід у парк – загинула 1 людина;
- вул. 49-ї Гвардійської дивізії – є загиблі;
- просп. Синявіна – 2 загиблих;
- вул. Перекопська – у легковому авто загиблі;
- вул. Тарле – є загиблі біля під’їзду;
- на Бериславському шосе – розстріляна сім’я із Зеленівки.


Так окупанти оточували Херсонську міську раду та Херсонську державну морську академію. Цього ж дня вони обстрілювали приміщення міської ради. Фото: Наталя Труфакіна, kavun.city

СПОГАДИ ХЕРСОНЦІВ

Спогади жителів Херсона про перші дні окупації міста об’єднані однаковими відчуттями: страх, розпач і суцільне жахіття. Ось що розповідають містяни.

Оксана, жителька мікрорайону Корабел, поділилася з «Гривною» своїми спогадами:

«1 березня. Це був уже шостий день страху, жаху, болю. Очі боліли від постійного моніторингу новин, від безсонних ночей. У цей день зранку в соцмережі було повно відео та фото, як рашистська орда їздить та ходить по місту. Страшно дуже.

Пам’ятаю, як хтось виклав відео про те, як на Шуменському виродки причепилися до хлопця на вулиці, скрутили йому руки за голову, тикали автоматом у спину та кудись повели… Ми ще тоді не розуміли, як воно буде далі, але жах від того, що відбувається, сковував тіло та мозок.

Я сиділа в хаті, ридала та не могла опанувати себе. А ще пам’ятаю, як щогодини до мене стукала сусідка-пенсіонерка та зі сльозами і в розпачі переказувала новини. Доводилося слухати, заспокоювати, навіть щось пояснювати. І сусідка трохи заспокоювалася. Ніч на 2 березня була теж без сну».

Олег живе біля ТЕЦ. 1 березня зі свого вікна він бачив, як перші російські БТРи заїжджали в місто:

«Я сидів і через решітку на балконі дивився, як росіяни йшли на важкій техніці. Було страшно, здавалося, що я один навколо і мене видно звідусіль. Їхня техніка йшла так повільно, наводячи страх. У місті українських військових та поліції не було, усі були дуже налякані», – розповів він «Суспільному».

Волонтерка Наталя Шатілова-Погасій:

«1 березня. Перший раз, коли було по-справжньому дуже страшно... Автоматні та кулеметні черги, колона орківської техніки по Кулика, вибухи на Бериславському та ХБК, шкільний автобус, що заїхав у наш двір і з нього вибігли озброєні люди в штатському (не розуміли, чи то наші, чи то перевдягнені вороги). Потім цей автобус довгий час стояв і на ньому було написано «Заминировано».

Читали телеграм-канали й соціальні мережі та розуміли, що орки лізуть з усіх сторін, як таргани... Десь о 16-й годині побачили, що наші сусіди-собачники вийшли вигуляти песиків, поки ще не темно – оперативно зібралися і ми з Гаврюшею. Потім чули й читали, що розстрілювали Перекопську... Мабуть, саме в цей день я чітко зрозуміла, що йде війна і Херсон окуповано...» – розповіла вона виданню «Кавун.City».

Спогад від ще однієї херсонки:

«Рік тому був похмурий холодний день. З ранку чутно вибухи. Десь після 13.00 на Таврійському по нашій вулиці їдуть 2 бронетранспортера з наведеною зброєю на будинки і слідом ідуть 6 орків з автоматами напоготові. Всі зупиняються напроти нашого будинку – прямо напроти наших вікон. Я через тюль на вікні спостерігаю з відчуттям, що це якісь чи сон, чи кіно. І згадую, що на балконі висить прапор, і вони туди дивляться. Думаю, зараз як бабахнуть з бронемашини по балкону. І тут мені стало страшно – не за себе, а за людей і дітей, які знаходились в підвалі якраз під нашою квартирою. Ось така картина, як фото, і врізалася в пам’ять. Слава Богу, вони постояли, думаю, декілька хвилин, але тоді здавалося, що вічність, і двинулись по вулиці далі».

Олексій Братущак, журналіст видання hromadske:

«Протягом усього дня 1 березня спостерігав за пересуванням рускіх містом. Зайшли вони з різних боків. Перед цим стало відомо, що Херсон в оточенні, а вхід в місто з різних сторін це лише підтвердив.

Протягом дня піхота просувалася містом, а за нею підтягувалася техніка. Вночі вони вже були в центрі – навпроти облдержадміністрації. Зранку вони звідти не пішли, водночас на будівлі ОДА так само майорів український прапор. Поодинокі жителі міста підходили до окупантів. Один відчайдуха навіть змусив рускіх солдатів віддати синьо-жовтий, і з українськими прапорами в руках кричав: «Слава Україні!» [...]

Міськрада повідомила про щонайменше 40 загиблих. Частина – це цивільні, які постраждали під час обстрілу житлових кварталів. Окупанти, зокрема, поцілили в будинок, в якому жили мої колишні однокласники. А ще влучили в мою рідну 24-ту школу».


Горить одна із херсонських шкіл, 1 березня 2022 р. Фото із соцмереж

Під час окупації чимало херсонців вели свої щоденники, занотовуючи події кожного з тих жахливих днів. Деякі з них були опубліковані. Приміром, щоденник 67-річного херсонця Петра Клочка публікувало видання «Гордон». Чоловік практично щодня писав невеликі нотатки про те, що відбувається в рідному Херсоні, щоб відволіктися від поганих думок. Ось його записи від 1 та 2 березня:

«1 березня 2022 року, вівторок.

На щастя, поки в місті є мобільний зв'язок та інтернет. Зрання в Telegram-каналах та інших мережах з'являються перші відео, як загарбники заходять у місто. Відео багато, з камер відеоспостереження магазинів, банків, приватних осель. Озброєні до зубів, на броні, блокують перехрестя, виставляють блокпости.

Новини від наших охоронців. Зранку втекли через паркан і подалися додому. Один мешкає в селищі Комишани, інший – на Малому Потьомкінському острові. На в'їзді в селище Комишани стоїть блокпост, танки, БТР, багато військових. Нікого в місто не пускають, завертають назад. Ретельно доглядають машини. Але наш хлопчик кмітливий, знає місцевість, тому без пригод дістався домівки.

Другий на шляху додому отримав пригоди. Спочатку побачив, як розгортається блокпост на майдані імені Цюрупи. Відлежався в канаві, потім проповз на паралельну вулицю і пішов. Але йшов недовго. Коло залізничного переїзду на вулиці Полтавській його зупинили озброєні люди. Але вони були вдягнені в цивільне, на всю групу із 20 чи 30 осіб не більше ніж п'ять автоматів, інші – з мисливськими рушницями, бейсбольними битами. Та ще пусті пляшки і пару каністр із паливом.

Наш хлопець розповів про ситуацію навколо вулиці Нафтовиків та про блокпост біля нашого підприємства. Тоді старший групи наказав рухатися в бік нафтозаводу, щоб запобігти просуванню рашистів зі сторони селища Геологів, що недалеко від Чорнобаївки. Згодом стало відомо, що це бійці тероборони Херсона, які мужньо прийняли бій у Бузковому сквері біля нафтозаводу, де більшість із них героїчно загинула.

Узагалі цей день став одним із найкривавіших в історії окупації. Коло Дніпровського райвиконкому стоїть легковик із розстріляною сімейною парою. Поруч у багатоповерховому будинку, на балконі, був розстріляний чоловік, який вигукував прокльони на адресу окупантів. Постраждало ще кілька квартир та людей.

Їдучи по вулиці Перекопській, мерзота розваги заради обстрілювала будинки й випадкових перехожих. Обстріляно будівлю СБУ. Обстріляно облпрокуратуру. Убиті люди на зупинці біля ТРЦ "Фабрика". ТРЦ обстріляли із танків, він горить. Машину МНС, яка намагалася загасити вогонь, обстріляли.

Перелік дуже великий, тому обмежуся прикладом, який показує обличчя "русского мира". У мене є кум, мій добрий товариш, мешкає в передмісті Херсона. У цей день його дружина-фармацевт їхала із сусідами на легковику до міста. На під'їзді до міста із проїжджаючого БТР відкрили вогонь. Водій отримав поранення обличчя, інші пасажири – легкі травми. За що?

Цей день провів удома, наказав співробітникам також поберегти життя та здоров'я.

Надвечір активність ворожої авіації. Летять прямо над будинками у сторону Миколаєва».

«2 березня 2022 року, середа.

Ранок похмурий, усі по домівках. Хотів вийти на вулицю, не став ризикувати. По місту постійне переміщення ворожої техніки.

З'являється відео з Бузкового скверу. Жах. У мережі багато відео, де воїни "другої армії світу" грабують супермаркети та магазини побутової техніки. Новини з телеефіру скупі, інформації дуже мало.

Постійно спілкуюся з колегами, рідними та сусідами. Усі в розпачі та очікуванні. Після сутінок та вночі – автоматно-кулеметні черги».

Знімок на обкладинці: російська військова техніка в центрі Херсона, початок березня 2022 року. Фото із соцмереж

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів