Червень, вересень чи 11 листопада: коли святкувати День міста в Херсоні – думки містян та краєзнавців

Червень, вересень чи 11 листопада: коли святкувати День міста в Херсоні – думки містян та краєзнавців

Автор: Марина Поліщук 17 Сентября 2023 10:10

У третю суботу вересня херсонці традиційно святкували День міста. Ця дата залишається в календарі – її ніхто не відміняв. Тож цього року 16 вересня Херсон відзначив 245-ту річницю від дня заснування. Проте чимало херсонців вважають, що Днем міста має стати 11 листопада – день звільнення від російських окупантів.

Про можливе перенесення дати святкування Дня міста зазначив і начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко. Вітаючи містян зі святом, він, зокрема, зазначив:

«Третьої суботи вересня відзначає свій день місто Херсон. Місто, яке усьому світу довело, що було, є і буде українським. Щодо самої дати є різні думки. Можливо, скоро буде нова. Але сьогодні таке героїчне місто разом зі своїми незламними жителями мають право на свій день у календарі. Зі святом, Херсоне!»

Нагадаємо, що офіційною датою заснування Херсона вважається 18 червня – саме цього дня 1778 року Катерина II підписала указ про заснування міста. Але це – історія кривавої російської імперії, але зовсім не українського Херсона, який насправді виник набагато раніше, за свідченням істориків.

20 років тому тодішній мер Херсона і нинішній зрадник Володимир Сальдо переніс дату святкування Дня міста на третю суботу вересня. Пояснили це тим, що вересень у Херсоні досить теплий, а більшість жителів міста вже повернулися з відпусток і канікул, тож буде зручніше святкувати.

Отже, коли святкувати День міста в Херсоні? Це питання турбує багатьох містян, про що свідчать обговорення теми в соцмережах. Ось декілька коментарів від херсонців:

Чемерис Михайло: «Вітаю Херсон і всіх херсонців. Але сподіваюся, що скоро ми будемо святкувати справжню дату народження нашого міста, а не ту, яку придумав Сальдо».

Наталья Чумарина: «Цьому місту набагато більше. Але да, з моменту, коли хтива Катька дала йому нове ім'я, минуло 245».

Дмитро Афанасьєв: «11 листопада, певно, буде більш значущим днем для рідного, незламного Херсона. Історія заснування – питання до істориків та археологів. Херсону явно не 245 років. Значно більше».

В'ячеслав Білковський: «11 – це День Визволення від рашистських загарбників. Але слово повинні сказати ще й історики, бо ми говоримо наразі про заснування міста. Із Днем заснування потрібно розібратися раз і назавжди, і позбавитися від імперських наративів».

Євгенія Вірлич: «Якщо рахувати від юридичного заснування, то Херсону 245 не сьогодні, а в червні. Але урочисто говорити про це – теж тупо, бо це імперський наратив. Святкування дня міста в одну з субот вересня встановив Сальдо у 2003-му. І саме він любив повторювати мантру про день народження».

Oleksandr Burmahin: «Я б ставив дату звільнення від окупації. Мені здається, правильний зі всіх боків варіант, і подвійне свято».

Сергей Василенко: «День міста потрібно святкувати 11 листопада».

Наталія Богренцова: «Щодо дня міста у вересні мені не до душі, бо ні до чого, крім вересня, не прив'язане, але сильно нагадує про часи сальда та його оточення. Може подумати про якусь іншу дату? Насправді, червень не гірше, хоч і пов'язаний з указом імператриці)) той тригер більш давній, ніж сальдівське правління. Ні?»

Тетяна Карагодіна: «Навіщо вигадувати, 11 листопада сучасна історична подія міста Героя, яку виборювали славні воїни ЗСУ та містяни».

Наталья Шушлянникова: «Святкувати День міста хочу в вересні! Коли тепло, і можна ще бешкетувати на вулицях, у парках, на схилах Дніпра і в повітрі (пам'ятаю паради Повітряних куль!!!!!!!!, міжнародні фестивалі зміїв)...»

За словами начальниці міського управління культури Світлани Думинської, дата відзначення Дня міста на сьогодні незмінна.

«На сьогоднішній момент у нас прописана і вирішена дата міста. Це третя субота вересня. Її ніхто не скасовував. Коли звільнили місто минулого року 11 листопада, то дуже багато херсонців говорили про те, що саме цей день має бути днем міста. Але на сьогоднішній момент, це, мабуть, окрема дата, яка має бути саме Днем визволення нашого міста», – зазначила вона в коментарі «Суспільному».

На думку історика й краєзнавця Сергія Дяченка, з історичної точки зору Днем міста може бути 30 серпня 1737 року – тоді заснували фортецю Олександрівський шанець.

Дуже детально написав про всі дати, важливі для історії Херсона, краєзнавець та член комісії з перейменування топонімів Дементій Білий. Ось про що він пише:

«Херсонці підійшли до Дня свого міста, яке традиційно святкуємо у третю суботу вересня, повністю непідготовленими та дезорієнтованими.

Вже багато років ми традиційно святкуємо День міста саме в цей вересневий день. Якийсь час в нульових роках ми святкували свій день міста 18 червня, в день коли російська імператриця видала Указ про заснування російської фортеці на місці Олександрівського шанця.

А до цього, в дев'яностих роках ми святкували день міста знов таки у вересні. А 200-річний ювілей – у червні, а 100-річний ювілей, як розповідають краєзнавці, у вересні. Така наша херсонська карусель.

Сьогодні ніхто не хоче святкувати чужу, російську історію. Але яка вона, наша, херсонська історія, історія нашого українського Херсона? Яким повинен бути наш День міста? На це запитання ми повинні надати собі відповідь самостійно. Обговоривши всі можливі дати.

Єдине, що хотілось би сказати: у Статуті нашого міста (є така наша "мала" Конституція) на сьогодні зазначені дві пам'ятні дати: 13 березня – День визволення міста від фашистських загарбників. Та третя субота вересня – День міста.

Як бачимо, День міста в Херсоні не прив'язаний до Указу російської імператриці Катерини Другої. Той Указ був 18 червня. Не прив'язаний він до офіційного початку будівництва російської фортеці Херсон (19 жовтня). Прив'язаний до найбільш приємної пори року.

Яким би я бачив би День міста?

По-перше, ми повинні внести в Статут Херсона пам'ятну дату День Визволення міста від російських фашистів – 11 листопада. Цей день повинен стати важливим патріотично-військовим святом в нашому місті.

По-друге, ми не повинні забувати, як Херсон перетворився з суто російської військової фортеці спочатку в губернський центр Російської імперії, а потім – через багато років трагедії та героїзму херсонців, став українським містом-героєм.

І в цій історії є важлива дата. Це 2 грудня 1917 року – Губерніальний з'їзд органів місцевого самоврядування та земств Херсонщини своїм рішенням визнав Херсон та тодішню Херсонську губернію невід'ємною частиною Української народної республіки. До речі, за це рішення голосували й тодішні більшовики. Був такий епізод в нашій історії.

Відповідно, серед наших пам'ятних дат повинні бути зафіксовані:

13 березня – День визволення від нацистських окупантів.

Третя субота вересня – День міста.

11 листопада – день Визволення Херсона від російських фашистів.

2 грудня – день українського Херсона».

В нашому Telegram-каналі почалося опитування "Коли святкувати День міста?". Долучайтеся та голосуйте!

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів