Чиновники всіх рівнів, які не знаходяться на тимчасово окупованій Херсонщині, в один голос радять її мешканцям евакуюватися. Цих людей зрозуміти можна: робота в них така – говорити, радити. Але варто зайти у соціальні мережі та подивитись коментарі під подібними «порадами», то стає зрозуміло, як далекі ці чиновники від реального життя на Херсонщині.
ЯК МОЖНА ВИЇХАТИ?
Наразі маршрутів два.
Перший – на Запоріжжя, через який їдуть люди на власному транспорті, в автобусах перевізників, наражаючи себе на небезпеку обстрілів, декілька днів очікування у полях просто неба. До того ж в останні тижні на вихідні окупанти не пропускають на блокпостах. Постійно відбуваються трагічні події, дуже важка сама дорога, яка пролягає через поле.
«Дорога», яку осилить не кожен.
Другий – через анексований Крим. Тут, на перший погляд, все цивільно: нормальний автобус, наче якийсь маршрут, який дозволяє через Грузію, наприклад, дістатися Європи або України. Але вартість такої поїздки просто космічна – від 20 тисяч з людини. А якщо врахувати, що їде родина…
Треба зважати й на ризик опинитись на анексованому півострові, де діють «закони» окупантів, а значить можна чимось не сподобатись їх прикордонникам та потрапити до фільтраційного табору.
Згадаємо й те, що кримський напрямок довгий час з подання тих самих чиновників вважався незаконним шляхом евакуації. Наразі вже всі сказали, що якщо людина рятує своє життя, то їхати можна й жодної відповідальності за це не буде.
Про роз’яснення читайте тут.
Ідеального та безпечного маршруту виїзду на підконтрольну уряду України території або за кордон не існує. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну не було жодного зеленого коридору для евакуації жителів області. У перші дні люди самотужки покидали Херсон через Миколаївський напрямок, але, коли бої почали точитися вже на кордоні з Херсонською областю, цей напрямок закрили. Потім їхали у сторону окупованої орками Снігурівки через поля на Миколаїв. Але й цей маршрут вже не працює. Певний час відкритим був Криворізький напрямок (через Давидів Брід). Зараз лише Запоріжжя через Василівку. Ну, й, звісно, Крим.
ЕВАКУАЦІЯ НЕДОСТУПНА БАГАТЬОМ ЖИТЕЛЯМ ХЕРСОНЩИНИ
Кажуть, що з обласного центру виїхало приблизно 40% жителів, а з області – майже половина. Точних цифр, звісно, не може бути.
Люди, які ухвалюють рішення залишатись, мають на це свої мотиви:
- це мій дім і я нікуди не поїду;
- є робота, є житло, чого я маю їхати;
- відсутність коштів на виїзд;
- нема куди їхати та за що жити на чужині;
- нас там ніхто не чекає;
- хворі батьки, родичі.
Це не повний перелік причин, але всі вони важливі, бо кожен сам ухвалює так рішення. Кожна позиція викликає повагу.
Але якщо казати про кошти, то для Херсонщини, яку поглинули безробіття, відсутність можливості нормально зняти гроші з банківських карток, то це дійсно питання.
Єдина світла думка з цього приводу промайнула у дописі першого заступника голови Херсонської обласної ради Юрія Соболевського. Він, відповідаючи на питання херсонців, за який кошт їм евакуюватися, коли нема ані роботи, ані заощаджень, зазначив, що варто було б продумати про механізм державної компенсації витрат на виїзд. Зазначив, що логічно, якщо компенсацію можна буде отримати вже на підконтрольній території. Вірогідно, це питання обговорюються десь там у Києвах. Але до його вирішення ще довго.
Судячи з того, що представники влади не змогли організувати вивезення на підконтрольну територію навіть дітей-сиріт та одиноких людей похилого віку, які перебувають у спеціалізованих закладах, то налагодити якусь систему евакуації для держави нереально.
ЧИ ІСНУЄ БЕЗКОШТОВНА ЕВАКУАЦІЯ
Безкоштовна евакуація існує. І це відбувається завдяки безстрашним волонтерам та підтримки з боку звичайних людей, які фінансують придбання та ремонт автобусів, пальне… Але можливості волонтерів вкрай обмежені, а бажаючих багато.
У одній з телеграм-груп, через яку відбувається комунікація волонтерів з тими, хто хоче виїхати, чітко вказані пріоритети: вагітні жінки, діти, люди з інвалідністю… Зараз вивозять тих людей, які записалися у чергу в квітні.
Є й інші волонтери, вони пропонують свої послуги через соціальні мережі, але частіше за все інформація про них передається один від одного. Занадто великий потік бажаючих виїхати.
Як варіант організації евакуації: надання власного транспорту, у який підсаджують людей. Сміливий водій вивозить свою родину та вашу. Або знайомі виїжджають та мають вільне місце. Але тоді виникає складний вибір, хто саме з родини поїде. Зазвичай, ризикують, але відправляють дітей, яких потім прихистять родичі чи знайомі.
Тэги: