З 30 травня у тимчасово окупованому з перших числах березня Херсоні та області зовсім нема українського мобільного зв’язку . Це критично посилило ще одну проблему – відсутність у людей готівкових коштів.
Банки не можуть працювати в окупації
Пенсії, соціальні виплати, зарплати працівникам бюджетних установ зазвичай надходять на банківські картки. З перших днів окупації місто опинилося у блокаді – жодних офіційних чи гуманітарних шляхів постачання товарів не існує. Загарбники створили штучну гуманітарну кризу, коли постачання продукції відбувається лише за рахунок внутрішнього ринку (складські запаси, продукція фермерів, переробка того, що є на території області) або за рахунок потоку російських товарів з Криму. Непрацююча економіка, розрив логістичних ланцюжків постачання та вивозу продукції, масове безробіття – це ознаки колапсу економіки. Додамо до цього, що в умовах окупації нема можливості працювати українській банківській системі. Одна з причин – безпекова, бо нема гарантій збереження даних та грошей. Друга – відсутність зв’язку. Третя - заклади та підприємства, які працюють, практично не здають готівку на інкасацію у банки. Відповідно у банкоматах або нема обігових коштів, або їх обмаль.
Банківські відділення закрились. Станом на зараз якось тримається на плаву Приватбанк. В умовах нестачі коштів в банкоматах фактично нема готівки, а на вулиці вийшли «обнальщики». Ця нова послуга з отриманням готівки з картки під 5-10% відсотків користується шаленою популярністю.
Але й тут є свої нюанси. Відсутність українського мобільного зв’язку унеможливлює навіть послугу «обналу». Особливо для власників кнопкових телефонів.
По-перше, більшість банківських сервісів так налаштували систему захисту своїх клієнтів, що код підтвердження операції надходив на телефон у вигляді СМС. Нема українського зв’язку – нема підтвердження.
І якщо Приватбанк якось впорався із цією ситуацією та вніс корективи у систему підтвердження, то, наприклад, Ощадбанк досі наполягає на тому, що будь-які зміни можливі лише через зв'язок з оператором, який насправді нічим не може допомогти, бо підтвердження знову ж таки надходить через СМС. Замкнуте коло…
Лайфках від херсонця: як перекинути кошти з Ощадбанку на карту Приватбанку
Знайшлись люди у Херсоні, які запропонували вихід з цієї ситуації тим клієнтам Ощадбанку, в яких є додаток Ощад24, відкритий особистий кабінет та вхід до цього кабінету НЕ через підтвердження СМС. Також потрібна діюча картка Приватбанку.
Сутність лайфкаху в отриманні разового паролю підтвердження під час переказу коштів з картки Ощадбанку на Приватбанківську картку.
Звичайно, що цей варіант підходить не всім. Хтось досі не зареєстрував особистий кабінет у додатку Ощад24, хтось немає комп’ютеру, щоб провернути всю операцію.
На жаль, інших лайфкахів ми не знайшли. Тож очікуємо на відповідні зміни у налаштуваннях безпеки від Ощадбанка. У банку кажуть, що працюють над цим.
В черзі до банкомату треба відмічатись щодня
Але переказавши кошти на картку Привата, квест з отримання готівки ще далекий до завершення. Треба зняти цю готівку. А це ціла історія в окупованому Херсоні. На все місто працюють лише декілька банкоматів, до яких треба записуватися у чергу та кожного ранку ходити та підтверджувати свій номер у черзі. Нам розповіають, що мали номерок 1021, або 300… Весь процес може зайняти десь тиждень, але іншого виходу нема. Як нема й гарантій, що навіть цей спосіб буде працювати хоча б певний час. Зрозуміло, що у будь-який момент окупанти можуть прикрити й Приватбанк.
Херсонців примушують брати подачки окупанта
Штучно створивши цю кризу, так звана окупантська влада таким чином готується до введення рубльової зони. Вже не перший тиждень вони кажуть про те, що у Херсоні запрацює російський банк, що там зможуть відкрити рахунки усі й отримувати виплати. Про моральний бік цього процесу говорити навіть не хочеться, но треба розуміти, що у людей не буде іншого виходу як йти та отримувати гроші від росії.
Ще страшніша ситуація в області. Багато пенсіонерів отримували пенсії готівкою через відділення Укрпошти. Зараз це практично не можливо у більшості населених пунктів. Не тільки з огляду на безпеку та ведення бойових дій, а й з причини відсутності готівкових коштів у Укрпошти. Люди сидять без грошей, їжі, ліків…