На Херсонщині та в Україні катастрофічне безробіття

Перебування Херсонщини та інших регіонів України під тимчасовою окупацією супроводжується практично тотальним безробіття.

У херсонських соціальних мережах скрізь оголошення: «Шукаю будь-яку роботу!» Люди готові працювати навіть за продукти та за 100 грн на день, лише б була можливість годувати родину. Масово з’являються оголошення на кшталт: «Допоможіть хоч чимось, продуктами, грошима, бо діти голодні. Роботу втратила 24.02».

Ще гірша ситуація в селах. Там люди взагалі місяцями без грошей, ліків, світла… Гуманітарна допомога у більшість населених пунктів не доходить, бо тривають бойові дії або окупанти не дозволяють.

Херсонська область та інші тимчасово окуповані території України дійсно відчувають гуманітарну катастрофу.

Такі великі підприємства Херсонщини, як суднобудівні заводи ХССРЗ «Комінтерн», ХДЗ «Паллада», ХСЗ «Смарт меритайм груп», виробник дверей «ПВКФ «Корабел», будівельний цегловий завод «Таврійська будівельна компанія», молочний виробник «Данон» у Херсоні, виробник упаковки «Дунапак» та будівельних сумішей у Олешках та багато інших були вимушені припинити роботу і або відправити працівників на простій або, в більшості випадків, взагалі припинити виплачувати заробітну платню.

Призупинили також роботу майже всі транспортні підприємства – Херсонський аеропорт, Херсонській морський торгівельний порт, Херсонський річковий порт, вантажні термінали із перевалки зерна та олії «Максігрейн - Україна» та мережі перевалочних хабів області «Нібулон».

Про якесь жевріння господарської діяльності можна казати стосовно підприємств харчової промисловості – відомо, що зараз виробляють і реалізують продукцію Херсонський хлібокомбінат та Херсонський маслозавод. Хоча, зрозуміло, що їхні об’єми виробництва значно впали у порівнянні із довоєнними показниками. Про занепад галузі сільського господарства внаслідок грабіжництва росії , розірвання ланцюгів збуту та тиску окупантів ми вже розповідали.

На територіях, де ведуться бойові дії, та й по всій Україні, окупант навмисно руйнує промислові потужності.

На Херсонщині окупаційна «влада» намагається запустити деякі підприємства, щоб вони працювали на користь загарбників. Під виглядом проведення інвентаризації бізнесу і нерухомості запровадили через «фонд майна херсонської області» під началом заступника гауляйтера Ігора Семенчева банальний віджим власності. Окупанти активно шукають керівників підприємств, щоб вони поновили роботу, бо росіянам треба будувати лінії оборони. Наприклад, так відбувається на докобудівному підприємстві «Паллада» та будівельній компанії «ТБК».

Схожа ситуація в регіоні із роздрібною торгівлею. Ще у квітні – травні про фінальні розпродажі залишків зі складу і про подальше закриття оголосила торгівельна мережа «АТБ» та «Еко-маркет (https://www.eko.com.ua/ua/news/112/). Ще раніше таке рішення ухвалила продуктова мережа «Сільпо». Закрила свої заправки і маркети всеукраїнська мережа АЗС «ОККО». У випадках із магазинами окупантам діяти легше – вони просто займають закриті приміщення і відкривають свої торгівельні заклади, привозять продукти із Криму і продають їх по неймовірним цінам.

Все це говорить про те, що через військову агресію росії без роботи залишилися десятки тисяч мешканців Херсонської області. Про якусь не регулярну фінансово підтримку можуть казати лише працівники бюджетної сфери – це педагоги, лікарі, держслужбовці та отримувачі соціальних платежів – пенсій та допомог. Але навіть в цьому випадку існують заборгованості у декілька місяців по цим сплатам, особливо по заробітним платам.

Через проблеми з інтернет зв’язком та мобільним банкінком отримання заробітних плат бюджетникам та соціальних допомог тими, хто має на них право, ускладнено. У селах ситуація ще гірше.

На жаль, ця картина притаманна не лише Херсонщині, а й усій Україні.

Голова фракції «Голос» у Верховній раді України Ярослав Железняк у своїй колонці для видання «LB» зазначає що, відповідно до останнього опитування групи «Рейтинг», станом на 26 квітня 59% опитаних, хто мав роботу до війни, продовжують працювати (цей показник навіть збільшився на +13% порівняно з березнем). До того ж, на 9% – до 32% – збільшилася частка тих, хто повернувся до роботи у звичному повному режимі.

Водночас, 39% досі не повернулися до роботи. І це велика проблема для держави, економіки та громадян. Офіційна статистика Державної служби зайнятості свідчить, що станом на 27 травня 2022 року в Україні налічувалося 307,6 тисяч безробітних. Це може бути пов’язано з тим, що частина працівників, які втратили роботу, виїхали за кордон, частина має проблеми з документами. До того ж, підприємці не ліквідують ФОПи та не стають на облік. Неофіційні оцінки втрат робочих місць набагато більші.

За даними опитування Advanter Group і Ліги ділових клубів України на початку квітня, серед 276 власників та CEO підприємств, через війну без роботи у секторі малого та середнього бізнесу залишилось 1,2 млн українців.

В опитуванні, проведеному наприкінці березня Міжнародним республіканським інститутом, 21% респондентів вказали, що «втратили роботу і не працюють».

Наслідки військової агресії ринок праці вже відчув. За даними Державної служби зайнятості, в квітні на 25 326 вакансій претендувало 283 356 безробітних, тобто конкуренція на одне робоче місце складала майже 12 осіб.

Аналітики зазначають, у травня конкуренція була трохи меншою та становила приблизно 7 осіб на вакансію. В деяких сферах конкуренція була і набагато більше за офіційну цифру через наявність попиту та абсолютний брак вакансій. Наприклад, складно знайти роботу юристам, страхувальникам, працівникам сфери обслуговування, охоронцям, освітянам та науковцям, домашньому персоналу, спеціалістам, які працювали в сфері автомобільного бізнесу, закупівель.

На Херсонщині та інших тимчасово окупованих територіях криза безробіття погіршується ще й тим, що у мешканців області фактично відсутній вибір у працевлаштуванні. Тому люди можуть сподіватись лише на допомогу держави. Уряд України запровадив можливість для он-лайн реєстрації статусу безробітнього із можливістью отримання грошової допомоги через додаток «Дія». Але навіть зареєструватися через проблеми з інтернетом проблематично.

Експерти кажуть, що наслідки економічної кризи Україна після Перемоги, буде долати мінімум (!) три роки. За економічними показниками завжди стоять людські долі. На жаль, війна зруйнувала життя майже кожному українцю…

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів