Будь-яка комунальна або автономна система, що забезпечує комфортне перебування в будинках, школах, лікарнях та інших установах, роботу логістичного, сільськогосподарського чи виробничого підприємства, не обходиться без водяного насосного обладнання. Його найкращий представник — відцентровий насос, але є і інші моделі. Поговоримо про них нижче.

Різновиди насосів для води

У зв’язку з величезною кількістю сфер використання виробники насосного обладнання розробили безліч його моделей, що відрізняються конструкцією, спеціалізацією, принципом дії та іншими характеристиками. У зв’язку із цим є також багато варіантів класифікації. Ми розглянемо 3 найпоширеніші: за конструкцією, способом встановлення та принципом дії.

За конструкцією

Водяні насоси поділяються на 2 великі категорії:

Динамічні. До динамічного обладнання належать вихрові, осьові та відцентрові насоси. Під час їхньої роботи обсяг робочої камери не змінюється. Вода переміщається від вхідного до вихідного патрубка за допомогою роботи лопатей або сили тертя. Залежать від тиску. Чим він нижчий у напірній лінії, тим більше рідини перекачуватиметься.

Об’ємні. Поділяються ще на 2 різновиди: зі зворотно-поступальними рухами та з обертальним рухом робочого вузла. До перших належать мембранні, поршневі, плунжерні пристрої, а до других — гвинтові, шестеренні, ротаційні. Принцип роботи відрізняється від попереднього типу тим, що завдяки роботі робочих вузлів агрегату обсяг робочої камери змінюється. Періодично зменшуючись, вона всмоктує і виштовхує середовище, що перекачується. Водночас продуктивність залежить від тиску.

За способом встановлення

Також поділяються на 2 типи:

• Занурювальні. Призначені для використання у свердловинах, колодязях, водоймах та ємностях різної глибини. Під час запуску повністю занурюються у воду. Мотор охолоджується завдяки рідині, що перекачується, тому, якщо обладнання використовується на відкритих резервуарах або водоймищах, бажано встановити на нього охолоджувальний кожух. Підійде для водопостачання житлових будинків, створення системи зрошення, технічних та побутових потреб.

• Поверхневі. Працюють на глибині не нижче 8 м і не занурюються у воду. Ними можна перекачувати чисту та помірно забруднену рідину без великих абразивних частинок.

За принципом дії

Розглянемо для початку класифікацію занурювальних пристроїв. Вони поділяються на:

Шнекові. Високий тиск води створює шнек, розташований у центральній частині робочої камери. Мають невелику продуктивність, але невибагливі до складу речовини, що перекачується, прості в експлуатації і ремонті, дають низький рівень шуму й вібрації.

Відцентрові насоси. Найпоширеніші моделі. Головний робочий вузол — крильчатка (колесо), яка за допомогою лопатей проштовхує рідину в корпус, а потім у напірну магістраль. Продуктивність пристрою та створюваний напір залежать від кількості обертів колеса та його розмірів. Серед занурювального обладнання має найвищий ККД, а також забезпечує рівномірний потік, не дає вібрації та має низький рівень шуму. Водночас він компактний у розмірах і поділяється на декілька моделей. У каталозі Tapflo є гігієнічні, промислові, а також варіанти з магнітною муфтою, самовсмоктувальні, пластикові та вертикальні.

Вихрові. Рух води від робочого колеса до напірної труби створюють радіально розташовані на ньому лопаті. Конструкція насоса проста, тому експлуатація та ремонт не створюють проблем. Має низьку продуктивність, але здатний створювати високий тиск.

Поверхневі бувають 2 типів: відцентрові (високий ККД, низький рівень шуму та вібрації, не чутливі до домішок) та вихрові (прості в роботі та обслуговуванні, компактні, чутливі до домішок).

Основні параметри насосів

Три головні параметри, на які потрібно звертати увагу під час вибору насоса для води, є продуктивність, напір і потужність. Розраховуються вони з огляду на різновид рідини, що перекачується, глибини, з/на яку її потрібно транспортувати й необхідного тиску на виході.

Наприклад, промислові відцентрові насоси Tapflo лінійки СТI мають такі показники:

✔ потужність двигуна: 0,37-7,5 кВт;

✔ продуктивність: до 60 м³/год;

✔ напір: до 40 м.

Такий пристрій — мрія будь-якого виробництва та комунального господарства.

Особливості використання в різних сферах

Крім організації систем водовідведення та водопостачання житлових та нежитлових об’єктів, обладнання застосовується для:

поливу безводних земель, меліорації та штучного зрошення у фермерському господарстві;

роботи ТЕЦ та АЕС в енергосистемі;

намивання ґрунтових споруд, транспортування бетонних, цементних та інших сумішей у будівництві;

перекачування соків, концентратів та інших рідин у харчовій сфері;

створення системи пожежогасіння;

транспортування хімічних речовин у фармації, косметології та інших виробництвах.

Специфіка конструкції

Незважаючи на велику кількість різних моделей, працюють за одним принципом — витіснення робочої рідини. Тому водяні насоси отримали практично однакову будову. Їхні головні складники:

• корпус;

• вал із колесом, що обертається;

• робоча камера;

• напрямний механізм, встановлений на колесі: лопатки, лопаті тощо або шнек;

• патрубки всмоктування та нагнітання.

Залежно від моделі, ці вузли можуть розташовуватися в різних місцях, бути в різних кількостях і працювати за різним принципом.

Як правильно вибрати тип насоса для води

Вибираючи підхоже насосне обладнання для води, треба враховувати такі чинники:

• глибину та параметри джерела рідини;

• швидкість її припливу, статична вона чи динамічна;

• рівень забруднення води;

• призначення: водовід стічної рідини, подача чистої технічної чи питної води.

Залежно від глибини та діаметра джерела, може підійти занурювальний або поверхневий насос із горизонтальним або вертикальним корпусом. Для організації поливу, подачі питної або технічної води найчастіше купують відцентрові насоси.

Якщо вам складно зорієнтуватисі у відповідності характеристик обладнання, умов експлуатації та показників рідини, зв’яжіться з нашими менеджерами.

Тэги:

Реклама
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів