Знайшли вивезених окупантами в листопаді пацієнтів Каїрського психоневрологічного інтернату

Знайшли вивезених окупантами в листопаді пацієнтів Каїрського психоневрологічного інтернату

Автор: Марина Поліщук 03 Февр. 2023 07:50

Російський антивоєнний рух «Дозор» виявив, що вивезені з психоневрологічного будинку-інтернату села Каїри Каховського району пацієнти перебувають у Волгоградської області Росії. Нагадаємо, 9 та 10 листопада з-поміж майже 400 пацієнтів зазначеного закладу окупанти депортували близько 300

Влада Волгоградської області не коментує інформацію про вивезених із Херсонщини, а правозахисники заявляють про відкрите викрадення. Адже сім'ї підопічних інтернату нічого не знали про місцезнаходження своїх рідних. Про це пише проєкт Радіо Свобода «Кавказ.Реалії».

Депортація у два етапи

У селі Каїри Горностаївської громади розташовані психоневрологічний будинок-інтернат, а також відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Горностаївського територіального центру обслуговування одиноких непрацездатних громадян.


Каїрський психоневрологічний будинок-інтернат. Фото: wikimapia.org

У листопаді минулого року пропагандистські телеграм-канали повідомили, що вивезенням підопічних обох закладів займалися представники одного з підрозділів міністерства РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих, повідомляв Центр журналістських розслідувань.

«17 листопада співробітники підрозділу вивезли до Криму більше 80 пацієнтів з психоневрологічних будинків-інтернатів [неіснуючого] «Горностаївського району», с. Каїри», – йшлося в повідомленні окупантів.

Як кажуть жителі Каїр, насправді в їхньому селі розташований один психоневрологічний будинок-інтернат, який підпорядкований Херсонській обласній раді. Більшу частину його підопічних окупанти вивезли 9 і 10 листопада. Решту вивезли 17 листопада.

У відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання Горностаївського територіального центру обслуговування одиноких непрацездатних громадян станом на осінь 2021 року проживало 15 осіб.


Вивезення підопічних каїрських закладів, 17 листопада 2022 р.

У середині листопада 2022 року російська провладна газета «Известия» опублікувала відео з вивезенням пацієнтів будинку-інтернату – на кадрах люди на інвалідних візках, при цьому один із них має саморобну табличку з українським алфавітом.

У МНС Росії назвали вивезення пацієнтів із Херсонської області «евакуацією».

«Загалом на територію Криму було доставлено 208 пацієнтів, яких надалі поїздом направлять на територію Краснодарського краю та Волгоградської області», – заявив у листопаді представник департаменту інформаційної політики МНС Росії Дмитро Єршов.

Викрали недієздатних людей. З якою метою?

Майже через місяць на офіційному сайті постачальників соціальних послуг Волгоградської області з'явилося повідомлення, що 6 та 8 грудня до місцевого психоневрологічного закладу були доправлені підопічні будинку-інтернату з українського села Каїри. При цьому вказується лише кількість привезених останньою партією: «12 одержувачів соціальних послуг».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З Росії вдалося вивезти п’ятьох депортованих окупантами підопічних Каховського геріатричного пансіонату

Учасниця руху «Дозор» Марія Худоярова знайшла держзакупівлю, зі змісту якої можна зробити висновок, що підопічні психоневрологічного інтернату з Херсонської області перебувають на території волгоградського інтернату, розповів у розмові з редакцією «Кавказ.Реалії» Євгеній Кочегін, керівник руху, екскоординатор волгоградського штабу Олексія Навального.

Активіст наголошує, що проконсультувався з лікарями-психіатрами, які підтвердили: ті, хто перебував у Каїрському будинку-інтернаті, були недієздатними, тому не могли дати особистої згоди на вивіз.

«Переїзд, евакуація, насильницький виїзд – називайте, як хочете – з Херсона до Волгограда. А ми заявляємо, що їх банально викрали. Незрозуміло, з якою метою. Сьогодні по всій країні розселяють примусово вивезених з окупованих територій українців, це поширена практика, яка торкнулася і підопічних соціальних установ», – зазначив Кочегін.

Евакуація чи викрадення?

У виявлених документах російських держзакупівель йшлося про постачання кофт, сорочок, спідньої білизни та чобіт для 24 осіб на 143 тисячі рублів. Також влада провела тендери на організацію їхнього харчування, постачання ліків (зокрема таких, які використовуються для лікування шизофренії та як протиепілептичні).

З розрахунків технічного завдання харчування також виходить, що йдеться про 24 пацієнтів. При цьому таких тендерів у Краснодарському краї знайти не вдалося.

Незабаром після появи тендеру проходила гаряча лінія губернатора Бочарова. Представники «Дозора» направили на неї питання про те, скільки громадян України перебувають на території області, чи їх насильно вивезли, чи повідомляли про них їхнім родичам.

У січні Марія Худоярова отримала офіційну відповідь заступника голови комітету соціального захисту населення Волгоградської області Дениса Михальова – у ній немає повної інформації щодо жодного з питань.

З листа комітету в справах територіальних утворень, внутрішньої та інформаційної політики Волгоградської області випливає, що в пунктах тимчасового розміщення в регіоні проживає 481 вивезений з території України, у тому числі 48 осіб із Херсонської області. Заступниця голови комітету Ольга Жмак також проігнорувала схожі запитання.

Примітно, що російська влада зареєструвала державну бюджетну установу «Каїрський психоневрологічний будинок-інтернат», призначивши навіть директора Оксану Бащенко. Виходить, як юридична особа інтернат залишається в селі Каїри, при тому, що їхніх пацієнтів вивезли.

Люди не мають вибору, куди їм їхати

Експерт українського «Центру громадянських свобод» професор Михайло Савва в коментарі «Кавказ.Реалії» зазначив, що ЗМІ України багато пишуть про вивезених з окупованих територій дітей-сиріт, пацієнтів психоневрологічних інтернатів та ув'язнених.

«З точки зору російського законодавства, ці дії законні, оскільки була оголошена анексія цих територій. Російська Федерація стала відповідальною за людей, які перебувають на них і потребують особливої підтримки. З точки зору міжнародного законодавства, ситуація інша, оскільки практично ніхто не визнав анексію цих територій України, на них мають діяти норми міжнародного гуманітарного права», – заявляє правозахисник.

За його словами, міг бути задіяний механізм домовленостей із українською стороною щодо заборони на обстріл соціальних установ або встановлення «зелених коридорів» для вивезення людей туди. Головна проблема – люди не мають вибору, куди їм їхати: до Росії чи України.

«Навіть якщо вони недієздатні, у них є опікуни та родичі, яких ніхто ні про що не питає», – констатує Савва.

На фото вгорі: вивезення підопічних каїрських закладів, 17 листопада 2022 року

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів