Російські окупанти почали видавати повістки про мобілізацію українцям у Запорізькій та Херсонській областях. Зокрема, йдеться про чоловіків призовного віку, які відмовилися від українського громадянства й отримали паспорти РФ. Про це у щоденному зведенні 24 вересня повідомив Генштаб ЗСУ.
План – мобілізувати 80 тисяч українців!
Гауляйтер Херсонщини Сальдо нещодавно заявив, що вважає за необхідне сформувати на території області «добровольчі» батальйони для участі в бойових діях у складі окупаційних військ на території України.
В ефірі одного з пропагандистських телеканалів РФ Сальдо днями також сказав, що «багато херсонців бажають взяти до рук зброю і включитися до лав тих військових, які ведуть спецоперацію. Тільки бажаючі. Ніхто не даватиме повістки насильно. Бажаючих досить багато».
А гауляйтер окупованої частини Запорізької області Євген Балицький заявив, що на території цього регіону вже почалося формування так званих «добровольчих батальйонів» для участі у війні на боці Росії.
За інформацією військового журналіста Андрія Цаплієнка, росіяни хочуть назбирати на території окупованої Херсонщини та Запоріжжя загалом до 80 тисяч українців.
«Фахівці з мобілізаційної готовності вважають, що одразу ж після «референдумів» про приєднання до Росії в Запорізькій та Херсонській областях російська армія може отримати не менш, ніж ВІСІМДЕСЯТ тисяч мобілізованих місцевих жителів. Звідси й такий поспіх щодо проведення «референдумів» та прийняття окупованих територій до складу РФ. Буквально наступного дня після «голосування» на захоплені території, з точки зору Росії, розповсюдяться російські закони», – повідомив Цаплієнко.
Отже, ситуація стає все більш напруженою. Чоловікам окупованих районів півдня радили якнайшвидше виїжджати, проте на сьогодні в бік підконтрольної України виїхати вже майже неможливо. Зокрема на блокпості у Василівці чоловіків 18-35 років окупанти не випускають.
Зрадники чи жертви? Коментар юриста
Що ж робити українцям в разі насильницької мобілізації? Та чи не будуть вони вважатися зрадниками?
Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова розповіла виданню «Радіо Свобода», що «державна зрада» має передбачати добровільний вибір служби в лавах російської армії.
«Тому що про державну зраду можна говорити при добровільному переході на бік супротивника. Ми маємо багато інформації, задокументованої Офісом генерального прокурора, стосовно примушування до служби. Коли людину мобілізують – фактично викрадають, вона не має змоги пручатися, не має змоги відмовитися і потрапляє на фронт», – каже вона.
Проте, за словами Луньової, в Україні вже існує практика, коли мобілізованих на окупованих територіях Донецької і Луганської областей після потрапляння в полон судили за статтею «державна зрада». На її думку, судова практика в таких випадках має бути змінена.
«Я думаю, що Офіс генерального прокурора та слідчі органи мають звертати увагу на повідомлення таких полонених про те, що вони були призвані в примусовому порядку. Врешті, у нас є кримінальне провадження. Тому що примусова мобілізація на окупованих територіях є воєнним злочином. І люди, які вчиняли цей злочин, мають понести покарання. Значить, прокуратура має фіксувати це», – вважає Луньова.
Норми Кримінального кодексу України, які стосуються призову до російської армії жителів окупованих територій, потрібно змінювати, зазначила правозахисниця. Оскільки мобілізація чоловіків у цих регіонах після проведення так званих референдумів набуватиме великих масштабів.
Тим, хто був примусово мобілізований, Луньова радить звертатися до українських правоохоронних органів.
«Це може зробити родич мобілізованої особи. Це можна зробити через вебсайти. Посилання є на сайті Офісу генпрокурора, можна заповнити форму, подати заяву про вчинення відносно особи воєнного злочину у вигляді примусової мобілізації. Це важливо зробити, тому що надалі, коли мобілізована особа потрапить до полону, я думаю, це може бути взято до уваги судом», – наголосила правозахисниця.
Також експертка звертає увагу на те, що важливо не скоювати воєнних злочинів у разі участі в бойових діях.
«Треба на етапі участі в збройних діях, воєнних діях або відмовлятися від них, але в перспективі є російська тюрма, або коли людина вже потрапила на фронт, намагатися здаватися в полон до української армії якомога швидше і не вчиняти незаконних дій, в сенсі воєнних злочинів, не виконувати заздалегідь незаконних наказів, не вбивати цивільне населення. Тобто, всі ті речі, які є воєнними злочинами. Коли людина здається і спілкується з правоохоронцями, обов’язково наполягати на примусовому характері мобілізації, і те саме говорити своєму адвокату», – додала Луньова.
Майже одразу кинуть у бойові дії?
Військовий експерт, колишній співробітник Міноборони України Сергій Грабський зазначив, що новостворені після оголошення часткової мобілізації в Росії підрозділи російської армії можуть з’явитися на фронті приблизно через 3-6 місяців. А от жителі окупованих територій, яких насильно мобілізують, можуть опинитися там набагато швидше.
«Росія у найближчій перспективі може застосувати ці підрозділи, які створенні з населення окупованих територій, безпосередньо в бойових діях впродовж місяця», – зауважив ексспівробітник Міноборони.
Тэги: