У Вінницькій та Черкаській областях на базарах почали масово з'являтися кавуни. Не імпортні, які ще місяць тому продавали в місцевих магазинах за ціною більше ніж 100 грн за кілограм. З першого погляду видно, що свої, рідні - на жаль, не херсонські…

- Беріть, дуже смачні кавунчики, наші, українські - щойно з Одеси привезли! - припрошує продавчиня.

Однак херсонці знають, що в липні купувати смугастий смаколик - то зарано. Справді смачнющі, насичені південним сонцем кавуни будуть ближче до середини серпня. Та й ціна зараз ще кусається - 27-30 грн за кілограм, не кожному по кишені. Але чи подешевшають кавуни цьогоріч?

Мінус 50% ринку

У цьому сезоні є певні проблеми з забезпеченням ринку України кавунами, пише kurkul.com. Фактично через окупацію південних регіонів країни російськими військами ми втратили 50% ринку.

Згідно з даними Держстату, минулого року в Україні було вирощено 400 тисяч тонн кавунів, з яких 38% припадало на Херсонську область. Додамо сюди території Миколаївщини, які теж випали з процесу через активні бойові дії.

Недешевий імпорт

Нестачу баштанних на ринку може замістити імпортний продукт. Найчастіше в Україну завозять кавуни з Туреччини, Азербайджану та Греції. Проте тут треба враховувати те, що морський шлях закритий і поставки здійснюються сухопутними маршрутами. Відповідно це відображується на ціні імпортних кавунів.

«З імпортом проблем немає. Та чи готові українці купувати таку ягоду за запропонованою ціною?» - зауважує Ірина Кухтіна, президент Асоціації ягідників України.

Не менше 15 гривень

Тим часом українські фермери стверджують, що цьогоріч кавуни не будуть дешевші 15 грн за кілограм. Про це розповів фермер із Одещини Роман Дяжук, пише racurs.ua.

«У нас кавун органічний, тому ціна на нього трішки дорожча, ніж на звичайний. Ми віддаємо з поля приблизно за 30 гривень. Ціна почне падати через кілька тижнів. Я не думаю, що в серпні ціна буде менша 15 гривень, бо виросла логістика», — сказав фермер минулого тижня.

Продавці у свою чергу прогнозують трохи вищі ціни на кавуни. Зокрема, Муслім Хашиєв, який уже років 7 торгує кавунами на продуктовому ринку міста Рівне, повідомив виданню rivnepost.rv.ua, що навряд чи продаватиме ягоду нижче 20 грн за кілограм.

Муслім Хашиєв продає кавуни на ринку в Рівному. Фото: «Рівне Вечірнє».

«Ціна на кавуни цього року зросла удвічі — якщо минулого літа продавали по 15 гривень за кіло, а під кінець сезону ціна падала до 8–10 гривень, то тепер кілограм коштує 30 гривень. Думаю, що потім може впасти до 20 гривень, але навряд чи буде нижчою. Кавуни маємо одеські та турецькі. Звісно, херсонські були найкращими, але ці теж смачні, - каже Муслім і додає: - Все-таки сподіваюся ще дочекатися херсонського врожаю».

Одеські органічні

Роман Дяжук займається вирощуванням органічної продукції, зокрема і баштанних. З його слів, господарству вдалося вчасно зметикувати та дещо збільшити площі під кавунами, пише kurkul.com.

Фермер Роман Дяжук зі своїми кавунами. Фото: EastFruit.

«Так, ми збільшили посадки органічних кавунів буквально на 10-20%. Засадили ними 50 гектарів», - каже фермер.

Проте, за його словами, існують певні ризики: «Чи люди взагалі купуватимуть органічний кавун у тому обсязі, в якому я запланував. Оскільки, органічна продукція дорожча від звичайної».

Закарпатські експериментальні

Фермери Закарпаття теж вчасно оцінили ситуацію з можливою нестачею кавунів на ринку через окупацію Херсонщини. На околиці міста Виноградів у Закарпатській області молодий фермер Юрій засадив кілька соток баштаном. Як пише видання goloskarpat.info, взагалі-то він займається полуницею, але у квітні цього року вирішив посадити кавуни й солодку диню. На той час було зрозуміло, що херсонські кавуни цього року вже захоплені окупантами і альтернативою їм можуть стати закарпатські плоди.

Інші фермери низинних районів області теж врахували, що через війну виникне дефіцит популярної херсонської ягоди, і у квітні скоригували свої плани. Плантації з кавунами дозрівають сьогодні в багатьох селах Закарпаття. Благо, цього літа - сприятлива спекотна погода в регіоні.

Щоправда, на ринках Виноградова люди з пересторогою поглядають на місцеві кавуни. «Виноградівський» бренд - не «херсонський», тому люди беруть переважно половинку-четвертинку ягоди на пробу, пише видання.

Місцеві кавуни на базарі Виноградова беруть на пробу четвертинками, бо «виноградівський» бренд - не «херсонський». Фото: «Голос Карпат».

Херсонські кавуни крадуть і спотворюють

А що ж із херсонськими кавунами? Сподіваємося, ними поласують наші мужні жителі Херсонщини, які залишилися в окупації. Але, як було із мелітопольською черешнею, херсонськими огірками та помідорами, російські загарбники крадуть та вивозять і кавуни теж.

Зокрема, у російському Краснодарі на одному з місцевих ринків продають крадені в Україні херсонські кавуни. Про це пише racurs.ua, посилаючись на російський Telegram-канал SOTA.

Ягода коштує 25 рублів за 1 кг — це майже 16 грн. Також кавуни марковані російською свастикою «Z».

«Трофейні солодкі ягоди з’явилися на базарі в мікрорайоні “Містечко імені Жукова”, де живуть переважно відставні військовослужбовці», — йдеться у повідомленні SOTA.

Тэги:

Херсонщина
Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів