Питання можливості працювати морякам у період воєнного стану особливо гостро стало для Півдня Україні – Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Наразі, виїзд чоловіків призовного віку за кордон заборонений. Підписали або перепідписали чи подовжили контракти лише ті, хто на період початку повномасштабної агресії з боку росії, знаходився за кордоном або в рейсі.

За період незалежності на Півдні України сформувався вже цілий напрямок надання послуг із працевлаштування для роботи в морі. Це не тільки агенції із пошуку роботу – крюінгові компанії, це і отримання відповідної освіти у навчальних закладах, надання медичних послуг із вакцинації та медичного огляду та багато іншого. Це дозволяло українським морякам регулярно «ходити в море», привозити на батьківщину не маленькі кошти, а також давало можливість отримати прибуток від цього підприємцям, які були задіяні у процесі.

Українські моряки були дуже затребувані. За даними Ukrainian Shipping Magazine, у світовому судноплавстві їх частка сягала до 8 %. Через обмеження на виїзд зараз роботи позбавлені близько 35-40 тисяч українських моряків. Крім того, що моряки ризикують втратити контракти, їхні місця також можуть зайняти російські моряки.

«З перших днів війни українські моряки активно допомагали армії, хтось записався в ТРО, хтось до лав ЗСУ, але більшість з них - це вагома фінансова підтримка нашої економіки. Щороку вони завозять до нашої країни близько $4 млрд., і Україна щодня втрачає ці кошти, блокуючи їм можливість виїзду на контракти.

До прикладу, на судах компанії, де працює мій чоловік, до війни було 90 % українських спеціалістів, сьогодні ж це всього 30 %. Через неможливість виїзду моряків з України, компанії змушені віддавати їхні робочі місця грузинам, азербайджанцям, філіппінцям і росіянам. Замість того аби повністю витіснити росіян із світового судноплавства, ми допомагаємо їм зайняти його ще більше. Війна має йти на всіх фронтах і на ринку праці також», - пише херсонка Віталія у соцмережі Фейсбук.

Для вирішення цієї проблеми була створена петиція, яка набрала необхідну кількість підписів і була направлена на розгляд Верховній Раді. У своїй відповіді 20 травня 2022 року Комітет Верховної ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки відповів, що у період військового часу питання дозволу виїзду за кордон повинно розглядатися в індивідуальному порядку.

Далі українська морська спільнота звернулася за підтримкою до Міжнародної організації праці, а Конгрес європейської федерації транспортників висловив свою підтримку українським морякам у цьому питанні.

На сьогодні відомо, що зараз українці збирають підписи під ще однією петицією на сайті Президента України про можливість морякам працювати за кордоном. Між собою моряки переказують, що, начебто, діалог з урядом триває, зокрема розглядається варіант проведення мобілізації із врахуванням потенційного виїзду моряків, також опрацьовується питання введення додаткової плати за оформлення дозволу на виїзд.

Моряки з тимчасово окупованої Херсонщини знайшли власний спосіб вирішення проблеми працевлаштування, який не є законним. Вони виїжджають у країни Європи через анексований Крим. Чим у майбутньому обернеться з точки зору відповідальності перед законом такий шлях, бо моряки – це чоловіки призовного віку – не відомо.

Фото з сайта https://www.seafarersjournal.com/

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів