Окупанти знеструмлюють Україну: як підготуватися до найгіршого сценарію

Окупанти знеструмлюють Україну: як підготуватися до найгіршого сценарію

Автор: Марина Поліщук 10 Октября 2022 15:00

Сьогодні, 10 жовтня, українців просять обмежити споживання електроенергії протягом пʼяти годин - з 17:00 до 22:00. Про це повідомив заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко. За його словами, це необхідно для проходження критичних навантажень українських електромереж, які постраждали внаслідок масованого ракетного обстрілу з боку РФ.

Вранці 10 жовтня Росія завдала одного з наймасованіших ракетних ударів по Україні. В Києві та інших містах є загиблі та поранені. Уражено важливі обʼєкти критичної інфраструктури. Під ударами росіян були обʼєкти енергетики в Києві та Київській області, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Вінниці, Хмельницькій, Івано-Франківській, Сумській, Харківській, Житомирській, Кіровоградській областях.

Фахівці «Укренерго» використовують резервні схеми живлення для відновлення енергопостачання у низці регіонів і працюють над усуненням пошкоджень.

Можливі віялові відключення.

Нагадаємо, як варто підготуватися до відсутності електропостачання.

ЩО РОБИТИ УКРАЇНЦЯМ: ПРОСТІ ПОРАДИ ТА ПЛАН ДІЙ

Громадян закликають готуватися до можливих перебоїв електро- та водопостачання самостійно.

Повністю убезпечити себе від терористичних атак ворога неможливо, але зробити мінімальні запаси на випадок відсутності електроенергії (газу, централізованого опалення, води) можливо.

1. СВІЧКИ

Найпростіше, що треба мати, – свічки, краще мати в запасі різні їх типи. Однієї свічки вистачить в середньому на  3-4 години, але все залежить від того, з чого вона виготовлена. 

Скільки горить свічка?

- Парафінова свічка – приблизно 15 хвилин

- Воскова свічка – 30 хвилин

- Свічка з вощини (нафтопродуктів) – 7 годин

- Воскова свічка в банці (без домішок) – 13-16 годин 

- Соєва свічка – 40 годин. 

Скільки коштують свічки?

Найпростіша столова парафінова свічка коштує в межах 7-8 грн. Соєва свічка в банці може коштувати близько 250 грн (900 г), такі продають у відділах декору й домашніх товарів.  

2. СУХИЙ СПИРТ

Аналітик ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Андрій Андрусевич радить купити мінімум 10 пачок сухого спирту. Обійдеться це за поточними цінами приблизно в 300-400 грн.

У звичайних умовах це паливо використовується для швидкого розпалювання багать, камінів та мангалів. У нових українських реаліях сухий спирт може бути засобом підігріву та швидкого приготування їжі. Він легко запалюється сірником і горить без диму й запаху.

3. ЛІХТАРИКИ

Точно знадобляться ліхтарики. Вони можуть бути на батарейках чи сонячних акумуляторах.

Види ліхтариків та приблизні ціни:

- ручний металевий ліхтарик – 80-100 грн;

- ліхтар налобний світлодіодний – 100-200 грн;

- тактичний світлодіодний ліхтарик – від 300 грн;

- ліхтар кемпінговий (туристичний) – від 250 грн.

Усі вони мають свою потужність і час роботи. До прикладу, маленький ліхтарик на батарейках може працювати до 8 годин. Туристичний ліхтар має функцію білого світла, яке може працювати до 10 годин, або ж функцію світло-полум’я - навіть до 24 годин.

Андрій Андрусевич радить придбати великий ліхтар з потужним акумулятором. Коштує він близько 800 грн, а його заряду вистачить на 6-8 годин.

4. ГЕНЕРАТОРИ

Генератор може стати в пригоді, коли світло зникає на тривалий час. Його потужності може вистачити на холодильник або, наприклад, на роботу обігрівача. Генератори можуть акумулювати енергію від сонячного світла або від палива – бензину, дизелю чи газу.

Види генераторів та приблизні ціни:

- портативна електростанція – 12 тис. грн;

- генератор бензиновий – 20 тис. грн;

- міні-електростанція – від 40 тис. грн;

- генератор дизельний – від 100 тис. грн. 

Бензиновий генератор рекомендують для обслуговування невеликої кількості побутових приладів у квартирі. Для будинку чи дачі радять брати дизельний генератор із потужністю до 5 кВт. Звичайно, це дорога покупка, і не всім по кишені.

5. НЕОБХІДНІ «ДРІБНИЦІ»

Павербанки. Сьогодні ці зарядні пристрої є вже в багатьох, а в кого ще нема – варто придбати. Ціни на павербанки з великою місткістю і кількома роз’ємами стартують від 300 грн. 

Автохолодильник – не обов’язкова, але корисна річ, якщо виникнуть проблеми з електрикою. Адже холодильник на кухні не працюватиме, а продукти псуються. Автохолодильники об’ємом на 24 л коштують від 2-3 тис. грн.

Грілки. Якщо вдома не маєте грілки, то саме час придбати. Вони допоможуть і для обігріву окремих частин тіла, і як засіб першої допомоги при переохолодженні. Сьогодні грілку можна придбати орієнтовно від 150 грн. Дитячу подушку-грілку можна купити від 300 грн. 

Андрій Андрусевич також рекомендує придбати портативну газову плиту за 1 тис грн та газові балони по 100 грн. Особливо ця порада стосується жителів багатоквартирних будинків з електроплитами.

«На одному балоні можна двічі на день приготувати їжу», – переконаний Андрусевич.

Експерт також радить придбати біокамін на етанолі, який допоможе опалювати одну кімнату в квартирі. Коштує близько 10 тис. грн. 

Про інші способи підготовки до важкого зимового періоду, до різноманітних надзвичайних ситуацій читайте в нашому матеріалі «Стратегія виживання взимку, якщо війна затягнеться. Чек-лист із 10 рішень – їжа, опалення, ліки» 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів