Величезні проблеми із отриманням пенсій на тимчасово окупованих територіях півдня України, зокрема на Херсонщині, це вже справжня гуманітарна катастрофа.
Проблема полягає навіть не у фінансуванні пенсії з боку держави, яка в авральному режимі все ж таки знаходить кошти. Проблема - у неможливості фактично доставити і отримати пенсії на території, де панує окупант. Особливо це стосується сільської місцевості.
Ті хто отримали пенсі на картки зіткнулися із проблемою її зняття через банки, які залишили тимчасово окуповану область. Ледве працює Приватбанк, який поповнює свої банкомати готівкою лише за рахунок тієї, що в обігу в самому населеному пункті, наприклад Херсоні. Це призводить до величезних черг до банкоматів, до яких люди записуються за декілька днів. Менше готівки – вищі відсотки у людей, які вміють обналічувати карткові кошти. Якщо ще місяць тому послуга обналу коштувала 5-7% від суми, то зараз вже доходить до 20%.
Руйнування комунікаційних мереж і обладнання операторів зв’язку призвели до колапсу у безготівкових розрахунках, є складнощі із переведенням коштів з карток інших банків на картку Приватбанку.
Але ще більша проблема в тих населених пунктах, зазвичай, це невеликі села області, де взагалі відсутній будь-який зв'язок, а пенсіонери не мають смартфонів або карток. Людям пенсію приносили листоноши, але з початком війни це також стало неможливим. Адже такі пенсії виплачуються тільки готівкою, а її нема, та і листоноші не можуть ризикувати життям, доставляючи пенсії. І їх можна зрозуміти.
Змінити спосіб доставки пенсії з пошти на банківську картку люди, в яких нема українського мобільного зв’язку, сучасних гаджетів, теж не можуть… Замкнуте коло, безвихідь…
Внаслідок цих всіх факторів значна частина пенсій залишається не виплаченою. Наприклад, загалом на виплати пенсіонерам за червень держава спрямувала 51,2 млрд гривень. Однак 3,6 млрд цих грошей залишилися не виплаченими. У результаті, пенсія за червень виявилась не виплаченою сотням тисяч українців.
Українські ЗМІ інформують, що 39,2 млрд гривень із тієї суми, що була виділена на червневі пенсії, громадянам виплатили на їхні банківські рахунки. А ще 12 млрд отримала Укрпошта для виплати пенсій тим, хто отримує гроші через поштову службу. Проте, Укрпошта виплатила пенсіонерам лише близько 70% виділеної суми. Решта ж 30%, а це близько 3,6 млрд. гривень, залишилися не виплаченими.
Ці гроші не змогли отримати громадяни, які проживають на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій. До них співробітники Укрпошти не можуть дістатися, оскільки комунікацію з цими територіями фактично заблоковано.
Проблему визнали у Мінсоцполітики. Так, глава міністерства Марина Лазебна під час телемарафону підтвердила, що пенсію не змогли отримати близько 300 тисяч українців, які перебувають в окупації. Але тим, хто не зумів отримати свою пенсію, не варто непокоїтись: їхні гроші нікуди не пропадуть. За підсумками місяця Укрпошта сформує список громадян, які не змогли отримати свої пенсії, і цей список разом із не отриманими сумами перейде на наступний місяць.
Таким чином, ті, хто не зміг зараз отримати свою пенсію, у липні отримають виплати одразу за два чи навіть кілька місяців, якщо гроші не доходили до них і раніше. Якщо люди не зможуть забрати свою пенсію і наступного місяця, ці гроші все одно нікуди не пропадуть. Їх можна буде забрати упродовж трьох років.
Страшна ситуація насправді: гроші у людини є, але вона їх не може отримати. Це все, що треба знати про «руський мир», який привів до нас гуманітарну катастрофу.