МИКОЛАЇВ
Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну Миколаїв став першим містом у світі, де у водопровідну систему вимушено подали солону воду. Саме через пошкодження водоводу російськими військами постачання прісної води в Миколаєві відсутнє з 12 квітня 2022 року. А 6 травня водопровідну систему міста заповнили солоною водою з річки Південний Буг.
«У нас не було іншого вибору, як взяти воду з Бузького лиману. Тому сьогодні в нас із крану біжить морська вода», – цитує слова гендиректора МКП «Миколаївводоканал» Бориса Дуденка «Рубрика».
За його словами, солона вода дуже шкодить водопровідній мережі. Якщо до війни траплялися 2-3 аварії на добу, то сьогодні їх буває до 30. А мережа складає 1200 км системи водопостачання та 800 км водовідведення. Загалом – 2 тисячі кілометрів трубопроводів. Уявіть, що це відстань від Миколаєва до Берліна!
Наразі заміни потребують 240 кілометрів сталевих труб по всьому місту. Вода, що тече з кранів миколаївців, звісно, очищується. На станції очищування діє лабораторія, яка перевіряє якість води.
«Лабораторія контролює хімічні, бактеріологічні, радіологічні та гідробіологічні параметри води, – підкреслює начальник лабораторії МКП «Миколаївводоканал» Валентина Андреєва. – Контроль ведеться цілодобово, а аналіз на вміст залишкового хлору – щогодинно. Таку воду не можна пити, з неї не можна готувати їжу. Але вона підходить для санітарних потреб та підтримки системи».
Набрати очищену воду в Миколаєві можна у встановлених в кожному районі резервуарах. Фото: Ганна Власенко/«Гривна»
До речі, як зазнають спеціалісти, якість води в Миколаєві залежить від пори року та від вітрів. Якщо вітер дме з моря, то вода буде дуже солоною та поганої якості. Якщо дме північний вітер, то солона вода йде в море – якість води в мережі покращується.
«Ми розуміли, на що йдемо. Розуміли, що буде руйнація системи, що нам прийдеться багато зробити для її відновлення, – каже Борис Дуденко. – Але ми прийняли таке рішення, і я вважаю, що ми врятували місто від епідемій, від відтоку громадян. Навіть деякий бізнес залишився в місті».
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім в інтерв’ю виданню ZN.UA розповів про те, що питна вода вже б давно була в водомережі Миколаєва. Але на заваді – постійні обстріли Херсонщини.
«Через те, що перебивають електричні кабелі, у нас постійно трапляються проблеми із насосами, які качають воду. Тому ми змушені ремонтувати екстрено, перемикати воду тощо. Якби росіяни не стріляли, питна вода вже давно була б», – каже Кім та підкреслює, що вже є план реконструкції мережі.
За його словами, наразі готові вже три проекти з близько 12-ти. На вирішення проблеми потрібно приблизно три мільярди гривень. Частину планується залучити з державного бюджету – місцевий бюджет самотужки такі витрати не потягне. Кім сподівається, що вже в березні, після розподілу, будуть виділені кошти та розпочнеться відновлення мереж.
ХЕРСОН
Проблем із водою в Херсоні чимало. То водогін рве, то насосні станції через пошкодження електромереж не працюють, то каналізація засмічується. Свою щоденну роботу працівники Херсонського міськводоканалу виконують під обстрілами та з постійним ризиком для життя. А водогін рве часто. Тож роботи у водоканала чимало.
Як розповів «Суспільному» бригадир аварійно-ремонтної бригади Олександр Соха, їхня робота зараз – це ризикована справа. Майстри це усвідомлюють, але завдання виконують щодня, бо розуміють важливість. Адже херсонці повинні отримувати воду. Ремонтники нині працюють у бронежилетах, які видали на підприємстві – виїжджати доводиться в небезпечні райони, які майже постійно під обстрілами.
«Якщо потрапляємо в такі райони, де обстріли, стараємось десь перечекати, або відійти в укриття», – каже Олександр Соха.
Працівники Херсонського водоканалу лагодять пошкоджені обстрілами РФ магістралі. Херсон, 2 березня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон
За словами заступника начальника дільниці Андрія Орєшкіна, аби в оселях херсонців, які лишаються в місті, постійно була вода, вони й надалі будуть щоденно виконувати свою роботу, навіть попри ризики для життя.
«Звісно що важко, звісно що це все на нервах відображається у людей, але ж хлопці розуміють, якщо ми не будемо працювати, то місто чекає екологічний колапс», – говорить Андрій Орєшкін.
Тэги: