З’явилася надія на повернення з російського полону цивільних в’язнів, серед яких – сотні жителів Херсонщини

З’явилася надія на повернення з російського полону цивільних в’язнів, серед яких – сотні жителів Херсонщини

Автор: Марина Поліщук 20 Грудня 2023 16:00

19 грудня на голосування Генеральної асамблеї ООН винесли оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь». У документі вперше заявлено про утримання Росією цивільних заручників, що суворо заборонено міжнародним правом. З’явилася надія, що питання звільнення з російського полону цивільних заручників нарешті може зрушити з місця.

Як повідомило зранку 20 грудня Міністерство закордонних справ України, Генсамблея ООН проголосувала «за» оновлену резолюцію. Текст резолюції містить вимогу до Росії припинити примусову депортацію та гарантувати безпечне повернення всіх українських дітей і цивільних заручників. До цього ООН не згадувала про цивільних заручників у контексті збройної агресії Росії проти України. 

«Резолюцією засуджується триваюче нехтування Росією норм міжнародного права у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права, незаконне утримання під вартою цивільних українських громадян, застосування тортур та катувань, дискримінація жителів тимчасово окупованих територій.

Генеральна Асамблея закликає РФ припинити депортацію українських дітей, будь-яку зміну статусу цих дітей та надати вичерпну інформацію відповідним агенціям ООН та міжнародним організаціям, у т.ч. список усіх депортованих українських дітей, включаючи тих, чий статус був змінений, усиновлених або переданих на піклування прийомних батьків, а також вжити всіх необхідних заходів для безпечного повернення цих дітей на Батьківщину», - зазначає пресслужба МЗС.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міжнародний злочин та геноцид: відомий російський політик викрав з Херсона дитину та усиновив її

Ухвалення резолюції має розширити можливості для адвокації питання звільнення цивільних заручників та залучення третіх держав до перемовин на рівні ООН.  

Правозахисники зазначають, що в тексті резолюції вперше зазначено імʼя громадянина Іспанії Маріано Гарсія Калатаюда. «Гривна» неодноразово розповідала про чоловіка, який був волонтером в окупованому Херсоні – у березні 2022 року окупанти викрали його та вивезли в Крим. Відтоді про 75-річного іспанця майже нічого не відомо.

«Наразі ФСБ приховує інформацію про Маріано Гарсія Калатаюда, посилаючись на держтаємницю. Свідки, які бачили Маріано в полоні, розповідають що його здоров’я значно погіршилося: у нього стався серцевий напад, набрякають ноги. Точне місце перебування заручника невідоме», - повідомила 19 грудня Медійна ініціатива за права людини.

Нагадаємо, серед цивільних полонених із Херсонщини, які вже понад 1,5 року перебувають у російському полоні, також і міські голови Херсона Ігор Колихаєв та Володимир Миколаєнко, мер Голої Пристані Олександр Бабич, письменник і волонтер з Нової Каховки Сергій Цигіпа. І ще багато жителів Херсонщини та інших окупованих територій.

Загалом Росія може утримувати наразі в полоні тисячі цивільних українців – точної цифри немає. Як повідомляла «Гривна», станом на 2 січня цього року 575 жителів Херсонщини стали жертвами насильницьких викрадень російськими окупантами. Повернути цих людей важко, бо немає процедури обміну цивільних.

Тож можливо, тепер тисячі родин полонених цивільних українців нарешті отримають шанс на те, що їхніх рідних таки вдасться повернути з полону держави-агресора.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів