«Повернути їх важко, бо немає процедури обміну цивільних» – про жертв насильницьких викрадень на Херсонщині

«Повернути їх важко, бо немає процедури обміну цивільних» – про жертв насильницьких викрадень на Херсонщині

Автор: Марина Поліщук 02 Янв. 2023 18:03

Станом на 2 січня 575 жителів Херсонщини є жертвами насильницьких викрадень російськими окупантами. Частину з них утримують в ізоляторах Криму. Повернути цих людей важко, бо немає процедури обміну цивільних. Загалом Росія може утримувати тисячі цивільних українців. За словами омбудсмена Дмитра Лубінця, зараз його команда працює над тим, щоб мати змогу повернути їх додому.

Цигіпу звинувачують у шпигунстві

Однією із жертв насильницьких викрадень є журналіст, письменник та активіст, керівник ГО «Каховський плацдарм» Сергій Цигіпа з Нової Каховки. Його окупанти утримують у СІЗО Сімферополя. Днями чоловіку висунули звинувачення в шпигунстві (стаття 276 КК РФ, позбавлення волі на строк від 10 до 20 років), повідомила Кримська правозахисна група.

Нагадаємо, 12 березня Сергій Цигіпа прямував до Таврійська, щоб передати тещі ліки, відтоді зв’язок з ним припинився. Тільки у жовтні стало відомо, що його утримують у СІЗО № 1 Сімферополя.

На початку грудня стало відомо, що журналіста перевели до нового СІЗО в Сімферополі. Його окупанти відкрили 25 жовтня цього року, оскільки єдиний ізолятор Криму, розрахований приблизно на 700 людей, на той час уже був переповнений.

Кримська правозахисна група має інформацію, що в новому ізоляторі утримують жертв насильницьких зникнень, які були зафіксовані на території Херсонської області. Про кількість жителів Херсонщини, яких утримують окупанти в полоні, наразі точно не відомо.

Майже 600 жертв насильницьких викрадень

За даними громадської організації «КримSOS», станом на 2 січня 575 жителів Херсонщини стали жертвами насильницьких викрадень російськими окупантами. І це не повні дані, заявив в ефірі регіонального марафону «Суспільне спротив» голова правління ГО «КримSOS» Олексій Тільненко, пише «Суспільне».

Він повідомив, що наразі близько 60 викрадених росіянами жителів Херсонщини знаходяться в різних СІЗО на території Криму.

«Деяких із цих людей вивозять з Криму на територію Росії. До полонених застосовують тортури, не надають медичну допомогу. Порушені умови перебування», – розповів Тільненко.

За його словами, повернути цих людей важко, бо немає процедури обміну цивільних, такої як існує при обміні військовими.

«У нас немає цивільних полонених росіян. Відповідно наші цивільні полонені перебувають у росіян у статусі заручників. Вони не є полоненими. Їх утримують, не комунікуючи жодним чином ані з рідними, ані з будь-якими державними органами. Якщо рідня через адвокатів намагається дізнатися, в якому стані затриманий і що йому інкримінують, то дуже часто не можуть отримати відповіді на ці питання. Росія всіляко приховує сам факт перебування цих людей на території Криму або на території Росії», – каже очільник «КримSOS».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Погрожували вивезти в "ДНР" та катувати до кінця життя». Окупанти полонили родину співробітниці Корабельної райради Ольги Черняк

Також Тільненко розповів, що є ще одна категорія людей, яких перевезли в Крим або Росію. Це засуджені, які відбували покарання на тимчасово окупованих територіях.

«За відкритими джерелами, таких людей наразі близько 2,5 тисячі. Потенційно вони можуть стати жертвами вербування з боку Вагнера й таким чином поповнити ряди примусової мобілізації російської армії», – каже Тільненко.

«Людей вивозять, щоб ми не отримали свідчень жорстоких тортур з боку росіян»

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець каже, що Росія може утримувати тисячі громадян України – точної кількості, на жаль, не встановлено. Про це він розповів в інтерв’ю «Телеграфу».

«Ми маємо попередні відомості, адже РФ не надає нам інформацію. Вивезених людей ми позначаємо як цивільних заручників. Відповідно до Женевської конвенції, Росія взагалі не може тримати цивільних у заручниках без висунення їм звинувачень. А росіяни тримають і паралельно катують, не годують, не надають медичну допомогу. Їх вивозять, щоб ми вкотре не отримали свідчень жорстоких тортур з боку росіян. Ми припускаємо, що частини людей вже немає в живих», – розповів він.

За словами омбудсмена, зараз його команда працює над тим, щоб, використовуючи комунікацію з Москальковою (російський омбудсмен), отримувати інформацію про українських людей, які перебувають в полоні, аби мати змогу повернути їх додому.

У Херсоні відбувалося найбільш жорстоке катування

Дмитро Лубінець також повідомив, що в Херсоні та області станом на кінець грудня зафіксовано понад 5 тисяч людей, щодо яких відбувалися незаконні дії з боку військовослужбовців РФ. І кожного дня ця цифра зростає.

«Вперше у Херсоні ми побачили, що в камерах тижнями тримали одночасно чоловіків і жінок. Їх не випускали нікуди з приміщення розміром 20 кв. м. Навіть у туалет жінкам треба було ходити при чоловіках, і навпаки. Це різновид тортур», – розповів омбудсмен.

Також у херсонських катівнях, за його словами, відбувалася цілодобова відеофіксація та аудіозапис. Тільки-но полонені починали обговорювати діяльність російських військовослужбовців чи окупацію, одразу ж забігали окупанти й жорстоко всіх били.

«Взагалі те, що я побачив у Херсоні, – це найбільш жорстоке катування. Використання струму, побиття молотками. Нашому спортсмену, який брав участь у складі олімпійської збірної України, металевою трубою зламали руки. Говорили при цьому, що це для того аби він більше ніколи в житті не виступав за Україну на змаганнях. Я думаю, що така жорстокість через проукраїнську позицію херсонців. Це дуже дратувало росіян», – повідомив Лубінець.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів