Важливо для спадкоємців: що змінилося цього року в процедурі оформлення спадщини

Важливо для спадкоємців: що змінилося цього року в процедурі оформлення спадщини

Автор: Марина Поліщук 26 Мар. 2024 13:06

В Україні цього року змінилися правила оформлення та відкриття спадщини. Основні зміни стосуються місця відкриття спадщини та обчислення строків при спадкуванні в умовах воєнного стану.

Детальніше про зміни розповідає пресслужба Міністерства юстиції України.

Зазначається, що 30 січня 2024 року набрали чинності два закони, які вносять зміни в порядок відкриття та оформлення спадщини, а саме:

- Закон України від 8 листопада 2023 року № 3450-IX «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини»;

- Закон України від 8 листопада 2023 року № 3449-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини».

Новації спадкування пов’язані з унормуванням правовідносин під час воєнного стану. Законами були внесені зміни до Цивільного кодексу України та Закону України «Про нотаріат».

МІСЦЕ ВІДКРИТТЯ СПАДЩИНИ

Основні зміни стосуються ст. 1221 Цивільного кодексу, якою визначається місце відкриття спадщини.

За оновленою редакцією цієї статті визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, то місцем відкриття спадщини вважатимуть місце перебування або нерухомого майна чи його основної частини, або, за відсутності нерухомого майна, – місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону «Про міжнародне приватне право».

Якщо смерть настала на непідконтрольній території

Оновлене законодавство встановлює спеціальні правила оформлення спадкових прав у період воєнного стану:

1) У період дії на території України воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення або скасування у випадку, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії або яка є тимчасово окупованою, щодо якої не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади у повному обсязі, заяви про прийняття спадщини та інші заяви щодо спадщини подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини. Зазначене правило застосовуються також до спадщини, місцем відкриття якої є населений пункт, розташований на тимчасово окупованій території України, протягом усього періоду тимчасової окупації такої території та 6 місяців після завершення тимчасової окупації.

2) Якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт або території, зазначені вище, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до набрання чинності Законом № 3450-IX, вчинення нотаріальних дій щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви щодо спадщини. Якщо ж місцем подання першої заяви є населений пункт або території, зазначені вище, відповідні нотаріальні дії вчиняються за місцем подання першої заяви про видачу свідоцтва в населеному пункті або на території, що не зазначені в попередньому пункті.

ОСОБЛИВОСТІ ОБЧИСЛЕННЯ СТРОКІВ ПРИ СПАДКУВАННІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Нове законодавство встановлює особливості щодо обчислення строків при спадкуванні на час дії на території України воєнного стану та протягом 2 років з дня його припинення або скасування. За загальним правилом, для прийняття спадщини цивільним законодавством встановлено строк у 6 місяців, який обчислюється з дня смерті особи. Якщо смерть фізичної особи зареєстрована пізніше ніж через один місяць з дня смерті такої особи, строки, визначені ЦК України щодо спадкування, обчислюються з дня державної реєстрації смерті спадкодавця.

Наприклад, особа померла 1.09.2023, смерть зареєстровано 25.11.2023. У цьому випадку строк 6 місяців, зокрема, для прийняття або відмови від прийняття спадщини відліковується, починаючи з 25.11.2023.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Позбавлення виплат, незаконне звільнення, відновлення документів – юристи відповіли на запитання 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів