Якщо у вашу домівку на окупованих ворогом територіях заселилися російські військові, представники окупаційної влади чи колаборанти, ви можете подати заяву до правоохоронних органів. Повідомити про злочин у певних випадках можна навіть без документів, що підтверджують ваше право власності. Звернутися до правоохоронців можуть також свідки та інші люди, які дізналися про такий випадок.
Куди та як можна повідомити про незаконне заселення окупантів у вашу чи чиюсь іншу домівку розбиралися юристи правозахисної організації ZMINA.
Як подати заяву про злочин, коли вашим житлом заволоділи окупанти?
Звернутись із заявою про такий злочин можна до Національної поліції, Служби безпеки України чи прокуратури. Зробити це можуть як самі потерпілі, так і їхні родичі, друзі, знайомі, а також ті, хто став свідком такого випадку, наголошують правоохоронці.
Крім того, ви маєте право подати заяву про захоплення вашого житла, незважаючи на те, коли саме це відбулося.
Заяву до поліції можна подати особисто, дистанційно телефоном чи на електронну пошту.
Крім того, повідомити працівників поліції про злочин можна за номером 102 (цілодобово) чи за телефоном: гарячої лінії (0894) 200-18-67.
Подати заяву до Служби безпеки можна електронною поштою на адресу callcenter@ssu.gov.ua або за номером: +38 (044) 256-99-91.
У заяві ви маєте повідомити свої особисті дані та надати зібрані вами документи, матеріали та відомості про злочин.
Якщо окупаційні сили зайняли ваше житло, ви набуваєте статусу потерпілої сторони. У такому разі ви можете надавати докази, пояснення, свідчення, вимагати відшкодування завданого збитку, знайомитися з матеріалами кримінального провадження чи отримувати копії процесуальних документів.
Читайте також: Херсонцям не треба відкривати спадщину в зоні бойових дій – ухвалено зміни до порядку прийняття спадщини
Які відомості треба додати до заяви про заволодіння житлом
Самої заяви про злочин досить, щоб почати досудове розслідування. На цьому етапі правоохоронці мають встановити обставини правопорушення, зібрати докази та перевірити їх. Однак часто слідчі дії в подібних справах майже неможливі через окупацію та бойові дії. Тому до вашої заяви варто долучити всі матеріали, що можуть так чи так допомогти розслідуванню.
За можливості проведіть інвентаризацію майна в помешканні: опишіть зовнішній вигляд речей, їхні розміри, колір, за наявності – серійний номер. Якщо маєте змогу, сфотографуйте свої меблі, техніку, цінні речі. Також зберіть фотографії, на яких видно ваше помешкання загалом. Усі знімки завантажте до сховища.
Запишіть деталі правопорушення, які вам відомі: коли ваше житло зайняли, це були військові чи цивільні, скільки людей там нині мешкає. За наявності завантажте на хмарне сховище фото та відео з місця події.
Якщо ви самі були свідком незаконного заселення, спробуйте детально описати зовнішність порушників, приблизний вік та їхню форму. Згадайте, можливо, ви чули їхні імена чи позивні. Опишіть транспорт, на якому вони приїхали.
За можливості запишіть контакти людей, які були свідками злочину. Також спробуйте з’ясувати, чи є навколо камери спостереження та кому вони належать. Якщо це можливо та безпечно, скопіюйте ці записи чи погодьте з власниками камери їхнє зберігання.
Не намагайтеся дізнатися будь-яку додаткову інформацію, якщо існує ризик для вашого здоров’я та життя, зауважують у Нацполіції.
Навіть якщо ви не маєте жодних відомостей про те, хто, як та коли саме заселився у ваше помешкання, правоохоронці мають прийняти заяву та внести відомості про неї до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Чи можна подати заяву без документів, що підтверджують право власності
Відсутність будь-яких документів, які так чи інакше підтверджують ваше право власності, не є перешкодою для подання заяви про злочин, наголошують правоохоронці. У такому разі право власності встановлюватимуть під час досудового розслідування.
Водночас, якщо ви все ж маєте із собою документи, що підтверджують ваше право власності чи користування нерухомістю, зберіть їх. Це можуть бути свідоцтва на право власності, договори купівлі-продажу, витяги з реєстру речових прав на нерухоме майно, печатки, електронні цифрові підписи.
Необов’язково мати оригінали документів, досить їхніх паперових чи навіть цифрових копій.
Якщо ви маєте тільки паперові документи, зробіть їхні сканкопії чи фотографії та завантажте на хмарне сховище.
Читайте також: Спадщина, матеріальна допомога, відшкодування за пошкоджене житло – у Мін'юсті відповіли на запитання переселенців
Ілюстративне фото: Flipboard
Тэги: