У свої матеріалах ми неодноразово підіймали тему особливостей роботи в окупації: чи буде це зрадою України. Зосереджувались здебільшого на працівниках бюджетної сфери – вчителях, лікарях, а також тих, хто надає комунальні послуги.
В той же час до групи ризику належать і підприємці, які залишилися й працюють на тимчасово окупованих територіях півдня України, бо хтось же має продавати, ремонтувати, возити та інше. Мова йде й про тих, хто не зміг в силу об’єктивних причин змінити місце проведення своєї господарської діяльності. Це й фермери, які працюють на землі – виробники сільхозпродукції, овочевих і ягід.
Враховуючи тиск окупаційної «влади» і її вимоги щодо переєстрації у російській податковій українських підприємців і, відповідно, сплати податків до російського бюджету, Рада бізнес-омбудсмена України підготувала брошуру з порадами таким підприємцям.
Брошуру можна переглянути за цим посиланням.
У Раді кажуть, що уряд наразі розробляє законодавчі норми щодо врегулювання статусу суб’єктів господарювання на тимчасово окупованих територіях та мінімізації ризиків притягнення до кримінальної відповідальності за колабораціонізм.
Брошура охоплює перелік рекомендацій щодо збереження та захисту майнових прав, взаємодії з найманими працівниками, контрагентами, податковими органами, а також містить алгоритм дій у випадку настання форс-мажору та при примусі до взаємодії з представниками окупаційних адміністрацій.
"У разі неможливості уникнення спілкування з окупаційною адміністрацією рекомендується підприємцям збирати докази на підтвердження відсутності наміру (умислу) співпрацювати із ними, а саме - за відсутності загрози життю - фіксувати будь-які факти примусу, вимагання чи погроз та зустрічатися з окупантом у супроводі потенційних свідків.
У випадку застосування щодо підприємця фізичного або психічного примусу до вчинення колаборації, варто звернутися до правоохоронних органів із заявою, яку можна подати з підконтрольної Україні території через довірену особу", - йдеться у рекомендаціях.
Рада бізнес-омбудсмена також повідомляє, що брошура розроблена відповідно до чинного законодавства України.
Тэги: