Хто є колаборантом в окупації і як не стати зрадником

Хто є колаборантом в окупації і як не стати зрадником

Автор: Євген Веселов 08 Августа 2022 20:25

З початком повномасштабної військової агресії росіїї в Україну, коли сотні тисяч наших співвітчизників опинилися під окупацією, виникло і досі гостро стоїть питання, що є співпрацею з ворогом? Чи є зрадником вчитель, який вийшов працювати у «новоутворену» окупантами школу? Чи вважається колоборантом лікар, який залишився на тимчасово окупованій території і веде прийом хворих, робить операції?


Ми вже намагалися розібратися з цими питання з точки зору закону. Не дивлячись на наявність у Кримінальному кодексі України відповідної статі, думки юристів і експертів розходились.
Так, голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак вважав:


«Співпраця з окупаційною владою та викладання за російською програмою буде трактуватися як колабораціонізм (до 2 років позбавлення волі) або як державна зрада (до 15 років).


Але виняток становлять учителі, які в умовах окупації працюють за українськими програмами. Такі непоодинокі кейси є в Херсонській області. Тоді за вчителем зберігається і місце роботи, і заробітна плата, а також він не нестиме кримінальної відповідальності».


Що стосується лікарів, то при умові, якщо лікар виконує свої обов’язки на окупованій території та забезпечує життєдіяльність лікарні, його не вважатимуть колоборантом.


Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в інтерв’ю "Українській правді. Життя".


"Якщо окупанти кажуть: "Ми вам платимо зарплату, а ви перебуваєте на території закладу", я, як міністр охорони здоров’я, буду відстоювати, що це не є співпрацею з окупантами. Тому що у медиків немає іншого виходу", – зазначив міністр.


Погодьтесь, що озвучені майже протилежні точки зору, які підтверджують тільки те, що це питання достатньо не врегульоване і потрібно додаткова робота над відповідним законодавством, що вочевидь розуміють і у владі.


СБУ вважає зрадою роботу директора херсонського водоканалу

В цьому плані цікавий кейс з керівником КП «Херсонводоканал» Віктором Скобліковим. СБУ повідомила йому про підозру, зазначивши:


«З початку широкомасштабного вторгнення рф активно співпрацює з окупантами «директор» Херсонського водоканалу. Зловживаючи повноваженнями, колаборант розпорядився відправити спецтехніку на підмогу російській армії. Завдяки цьому загарбники змогли облаштувати оборонні позиції навколо окупованого обласного центру.


Більше того, зрадник змушував своїх підлеглих брати участь у масовках, публічно виступаючи на підтримку окупаційного режиму».


Скобліков не призначений окупантами керівник, а директор, який очолював підприємство раніше. Вірогідно, він пристав на пропозицію про співпрацю. Принаймні такий висновок можна зробити з повідомлення СБУ. Натомість після окупації водоканал жодного дня не припиняв роботу, надаючи послуги населенню. На офіційній сторінці Херсонської міської ради, як в мирні часи, щодня з’являється інформація про діяльність аварійних бригад, про будні водоканалу, а на офіційній сторінці самого підприємства розміщенні рахунки українського підприємства та навіть підкреслено, що вони незмінні. Викладається все українською мовою. Тобто колектив працює, керівник працює, а при цьому має підозру.


Знову ж таки, вірогідно, слідчі мають зібрану доказову базу для того, щоб звинуватити Скоблікова у зраді.


Чому окуповану територію мали покинути керівники підприємств та чиновники

Ситуація з директором херсонського водоканалу зайвий раз ілюструє чітку вимогу законодавства про колабораціонізм: не можна займати керівні, адміністративні посади у підприємствах, які працюють на окупованій території, а бо у органах влади. Тобто рядовий лікар працювати може, а от головний лікар має виїхати та працювати дистанційно за українським законодавством, забезпечуючи діяльність свого закладу (зарплати, комунальні послуги, поточні питання). Директор водоканалу, якщо залишився на посаді, то, скоріш за все, пішов на співпрацю. А от його підлеглі, рядові співробітники при цьому можуть не вважатися зрадниками, бо вони утримували себе і свої родини в окупації та забезпечували роботу критичної інфраструктури. Важко уявити, що б було, якби з міста виїхали всі працівники водоканалу.


Щодо чиновників, посадових осіб місцевого самоврядування, правоохоронців, суддів, то вони за інструкціями мали виїхати на підконтрольну територію і теж працювати дистанційно, щоб не постати перед вибором та не бути примушеними до співпраці з ворогом. Тут якихось трактувань бути не може. Бо в окупації, якщо ти добровільно не погодишся, то тебе примусять це зробити силою, пропустивши через підвал з тортурами.

Прикладів таких багато. Вже півтора місяця росіянами утримується міський голова Херсона Ігор Колихаєв. Чи не щодня надходить інформація про викрадення керівників громад, директорів закладів освіти Херсонщини. Доля багатьох зниклих не відома.

Законодавство про зрадників хочуть вдосконалити

Кабінет Міністрів затвердив законопроекти, які уточнюють види діяльності на тимчасово окупованих територіях, що не вважаються колабораціонізмом.


Про це повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій:


"Формально під кримінальну відповідальність могли підпадати люди, які жодним чином не шкодять Україні, а вимушені працювати у реаліях тимчасово окупованих територій, щоб прогодувати власні родини та підтримувати життєдіяльність своєї громади: наприклад, лікувати хворих або забезпечувати роботу об’єктів критичної інфраструктури", - зазначили в міністерстві.


Розроблені Мінреінтеграції законопроекті спрямовані на уточнення питань кримінальної відповідальності за колабораціонізм на тимчасово окупованих територіях.


Так, пропонується не вважати злочином: доставку пенсій; медобслуговування; послуги ЖКГ; роботу банків; сільське господарство; цивільний захист; заходи щодо забезпечення прав та свобод українців.


Чекаємо на чергову позицію законотворців. Бо неможливо всіх, хто залишився, живе та працює на окупованій території вважати зрадниками.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів