Вдалий горіховий експеримент: на Одещині підприємець вирощує фундук і виготовляє тонни солодощів щомісяця

Вдалий горіховий експеримент: на Одещині підприємець вирощує фундук і виготовляє тонни солодощів щомісяця

Автор: Дарина Лапіна 12 Августа 2024 12:00

Незвичну для України культуру – фундук нині активно вирощують на Одещині. Тамтешнє підприємство наразі має одну з найбільших промислових плантацій цього горіха в нашій країні, а завод агрокомпанії виробляє близько 10 тонн солодощів щомісяця, які продаються в найбільших продуктових мережах. 

Про ідею зайнятися вирощуванням фундука, перспективи галузі та проблеми, з якими стикнулося підприємство під час повномасштабного вторгнення, його керівник Максим Шейко розповів «Економічній правді». 

Перші дерева фундука на Одещині пан Максим висадив в 2015 році. Ідея зайнятися саме цією культурою підприємцю прийшла під час подорожі Італією, де він і побачив горіхові плантації. У 2015 році він висадив перші 50 га дерев і з того часу лише розширював площу насаджень. Нині вона перевищує 800 га (приблизно як 1 150 футбольних полів) італійських сортів.

Закласти фундуковий сад із системою поливу підприємцю допомогла і держава. У 2018-2020 фермер отримав 80%  компенсації вартості саджанців. Також державна програма покрила 30% від вартості меліоративних робіт. На всіх полях облаштований крапельний полив. Воду з Дністра закачують у спеціальний басейн посеред поля.

Більша частина насаджень уже плодоносить, урожай збирають третій рік поспіль. На повну фазу плодоношення сади вийдуть у 2025-2026 роках. У перші роки, коли врожаї були невеликі, фундук збирали вручну. Зараз це роблять спеціалізованими машинами. Для збору врожаю з усього поля (близько 500 га насаджень, що плодоносять) достатньо шести працівників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не лише бавовна: аграрії Одещини експериментують з вирощуванням італійського рису

Підприємець також відкрив завод з поглибленої переробки горіхів. Зробив він це уже під час повномасштабного вторгнення росії. У 2022 році Максим Шейко перший в області виграв грант від держави в розмірі 8 млн гривень на створення потужностей для глибокої переробки фундука. Решту коштів на створення виробництва, близько 22 млн гривень, підприємець інвестував самостійно.

За умовами гранту, потрібно було працевлаштувати щонайменше 25 людей. Зараз на заводі 28 робітників, більшість з них – внутрішньо переміщені особи.

На підприємстві виготовляють кондитерські вироби з власного врожаю: фундук у шоколаді, енергетичні батончики, шоколадно-горіхову пасту, солоний фундук, нугу, а також борошно, крупу та олію. У планах – виробництво трюфеля і печива.

На заводі щомісяця виробляють понад 10 тонн кондитерських виробів. Продукція з фундука продається у всіх великих українських мережах.

«Спочатку у великих мережах не вірили, що це український продукт, вирощений і перероблений на Одещині. Вважали, що ми фасуємо імпортовану продукцію в українську упаковку. Ми показували фото, відео, але ніхто не вірив. Тоді ми запросили ритейлерів на свої поля… Після цього ставлення до нас змінилося, не було затримок в оплаті», – пояснив Максим Шейко.

Компанія також експортує частину своєї продукції, зокрема в Італію та Румунію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Одеська бавовна: чи вироблятимуть з неї порох та хто займеться переробкою

Серед проблем, які нині переживає підприємство, - брак працівників через мобілізацію. Раніше в цеху первинної переробки фундука працювали десять чоловіків, зараз їх залишилося троє. У цеху та на полі працюють переважно жінки.

«Ми змогли забронювати механізаторів, які працюють на техніці для збирання фундука, та працівників відділу меліорації. Там потрібні чоловіки для роботи в полі 24/7, щоб утримувати в робочому стані меліоративну систему. Понад 20 працівників – у ЗСУ. На жаль, є поранені та загиблі», – поділився підприємець.

Загалом на підприємстві зараз працюють 90 людей, сезонних працівників поки що не наймають.

Проте з часом обсяги виробництва фундука на Одещині лише зростатимуть, адже ця культура плодоносить до 100 років, а найбільше врожаю дають дерева у віці 20-30 років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Побачили, що це вигідно»: аграрії Миколаївщини почали вирощувати більше льону та коріандру

Головна світлина ілюстративна (stock.adobe), в тексті: «Економічна правда».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів