На Одещині зійшла експериментальна бавовна, але збирати врожай, мабуть, доведеться вручну

На Одещині зійшла експериментальна бавовна, але збирати врожай, мабуть, доведеться вручну

Автор: Дарина Лапіна 17 Червня 2024 13:00

На Одещині на експериментальних полях бавовнику вже зійшли перші паростки цієї теплолюбної рослини. Участь в експерименті з вирощування бавовни в Одеській області  приймають 9 місцевих агропідприємств.

На одному з них зауважують, що за відсутності спеціальних комбайнів врожай збиратимуть вручну, але сподіваються, що уряд найближчим часом запровадить відповідну держпрограму і в аграріїв з’явиться спецтехніка для збору бавовняних коробочок.

Останній раз масово бавовну в Україні вирощували ще за радянських часів – в 30-х роках минулого століття. Тоді для цих цілей були відведені поля в південних областях нашої країни, адже на думку радянської влади, саме ці українські регіони мають схожий клімат з країнами Центральної Азії, в яких традиційно вирощують бавовник.

До ідеї посіву цієї рослини на українських територіях повертались не раз, останній – в 2024 році. Зокрема, українські парламентарі на законодавчому рівні надали можливість аграріям зайнятись вирощуванням бавовни. Необхідність повернення до цієї культури пояснювали і можливістю використання бавовнику для виробництва оборонних засобів, зокрема пороху.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не тільки Херсонщина: парламент дав зелене світло вирощуванню бавовни на півдні

В травні цього року перші експериментальні поля бавовнику зголосилися засіяти на Одещині. Одне з таких агропідприємств «Стоянов А. А.» вже має перші сходи цієї культури. Про це  виданню «Юг Тoday» розповіла Алла Стоянова, голова депутатської групи «Аграрна Одещина» Одеської облради. 

За її словами підприємство зіштовхнулося з труднощами, пов’язаними з відсутністю власної української технології вирощування цієї рослини.

«Труднощі були в тому, що технології є лише інших країн, в нас немає власної української технології, опрацьованої і доведеної. Навіть на законодавчому рівні не було можливості завозити насіння, але держава це питання вирішила. Прийняли закон і ми завезли насіння.

Ми зараз вибудовуємо власну технологію. Тому що, наприклад, коли ми здійснювали посіви по (зарубіжній – авт.) технології, там  було сказано, що 10 градусів тепла для ґрунту достатньо. Коли ми це зробили і зараз бачимо результати, виявилось, що це холодно для наших умов і температура ґрунту має бути не нижче 15-16 градусів», - пояснила Алла Стоянова.

Перші паростки одеської бавовни

Вона також розповіла, що підприємство для якості експерименту вирішило засіяти бавовну на двох ділянках – одна на крапельному зрошенні, інша на богарі.

«Розвиток культури на богарі відстає на 2 тижні. Безумовно, це відобразиться на врожайності.  На богарі прогнозовано – це буде десь 1,5 тонни, а на зрошені ми можемо отримати 2,5 тонн може навіть більше 3 тонн врожаю», - підкреслила пані Алла.  

І хоча бавовна на Одещині успішно зростає актуальною залишається проблема відсутності спеціальних  комбайнів та переробного заводу. На вищезгаданому підприємстві бавовну збиратимуть вручну, а це дуже копітка і трудомістка робота.

«Ми розраховуємо на власні сили, будемо збирати руками. Але сподіваємось, що, коли в нас з’явиться бавовна, обов’язково у нас буде державна програма і з’являться комбайни та інше обладнання, яке нам буде допомагати», - зауважила голова депутатської групи «Аграрна Одещина».

Експеримент з вирощування бавовни одеські аграрії вважатимуть успішним, коли коробочки бавовнику, які вдасться зібрати, розкриються. Адже для цього також треба витримати певну технологію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вкотре на ті ж граблі: на Херсонщині знову хочуть вирощувати бавовну?

Головне фото ілюстративне, в тексті – «Юг Тoday».

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів