Одеська бавовна: чи вироблятимуть з неї порох та хто займеться переробкою

Одеська бавовна: чи вироблятимуть з неї порох та хто займеться переробкою

Автор: Дарина Лапіна 31 Липня 2024 14:00

На полях Одещини продовжують дозрівати експериментальні посіви бавовни – наразі вже активно формуються коробочки. Збирати перший за десятки років врожай українського бавовнику планують у жовтні. Тоді ж стане відомо чи буде вирощування цієї культури знову масовим у південних областях. 

А саме такими є сподівання українського уряду. Якщо цьогорічний експеримент вдасться, то наступного року бавовником планують засіяти близько 20-30 тисяч гектарів полів. За кліматичними умовами для цих цілей підходять Одеська та Миколаївська області. Про це нещодавно розповів в.о. міністра агрополітики Тарас Висоцький в ефірі телемарафону «Єдині новини». 

ПЛАНУЮТЬ ПОВЕРНУТИСЬ ДО МАСОВОГО ВИРОЩУВАННЯ

Нагадаємо, цієї весни близько 10 видів бавовнику посіяли на Одещині на різних випробувальних майданчиках. Зокрема, на ділянках Українського інституту експертизи сортів рослин та приватними підприємцями на своїх угіддях. Це експериментальні посіви або так звані «заміри».

За кілька місяців, коли культуру зберуть, буде проведений аналіз чи підходить сировина для оборонних цілей (виготовлення пороху) і також розрахунок, яка буде врожайність у порівняні з економікою виробництва.

За словами в.о. міністра агрополітики, серед задач аналізу майбутнього врожаю – дослідити, чи відповідає отримана сировина необхідним критеріям та чи підходить для оборонних цілей. Адже саме потреба у поросі спонукала урядовців повернутись до вирощування бавовнику в Україні.

«Повний аналіз можна буде зробити в жовтні. Сподіваюсь, результати випробувань підтвердять, що клімат змінився і що бавовник можна вирощувати в Україні. І тоді говоритимемо завчасно з аграріями щодо масового вирощування бавовни вже наступного року на українських полях», - розповів Тарас Висоцький.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не тільки Херсонщина: парламент дав зелене світло вирощуванню бавовни на півдні

Він пояснив, що для вирощування цієї культури є два ключові фактори: температурний режим та доступ до води.

«Питання доступу до вологи можна вирішити зрошуванням. А от щодо кліматичних умов, то перед тим як сіяти ми дослідили температурні показники, і аналіз показав, що на Одещині та Миколаївщині є достатня кількість сумарних температур для того, щоб було успішне виробництво. Тому зараз оцей розрахунок треба перевірити на практиці (за допомогою вже засіяних експериментальних полів бавовнику на Одещині – авт.)», - зауважив в.о. міністра агрополітики.

ПЕРЕРОБКОЮ ЗАЙМУТЬСЯ ФЕРМЕРИ ТА ДЕРЖАВА

Він також підкреслив, що для закриття внутрішніх потреб оборонної галузі бавовником необхідно засіяти близько 20-30 тисяч гектарів полів. А його переробку, за словами в.о. міністра, мають розділити між собою держава та фермери.

«Первинну переробку суб’єкти господарювання будуть самостійно робити. Тут інвестиції вимірюються в декілька мільйонів доларів. Однак підприємства, які зараз посіяли для випробувань, розуміють важливість цього напрямку, в тому числі для себе, і вони готові далі в це інвестувати.

А складніший подальший процес виготовлення (пороху – авт.) він має проходити на спеціалізованих держпідприємствах оборонного напрямку», - пояснив Тарас Висоцький.

Якщо аналіз нинішнього експериментального врожаю покаже, що вирощувати бавовну в Україні можна, то в планах налагодити й процес переробки.

«В кінці жовтня будуть результати випробувань на папері. Якщо цифри будуть позитивними, то можна закладати паралельно – посіви будуть готуватися весную і вже закладати умови для переробки, розуміючи, що масово сировина буде доступною через рік – у вересні жовтні наступного року.

За цей рік також реалістично запустити переробку – щоб після збору була первинна переробка, а далі передавалося на більш спеціалізовані підприємства», - підсумував Тарас Висоцький.

Зауважимо, що в розмові з журналістами телемарафону з в.о. міністра агрополітики нічого не було сказано про безпосередній процес збору врожаю. Як фермери вже зовсім скоро збиратимуть врожай бавовни – ті славнозвісні коробочки? За допомогою спеціальної техніки чи все ж таки як в давні часи – вручну?

Як нещодавно розповідала «Гривна», на одному з агропідприємств Одещини саме так і планували робити – збирати коробочки бавовнику руками. Проте фермери висловили сподівання, що уряд запровадить відповідну держпрограму і в аграріїв з’явиться спецтехніка для збору бавовняних коробочок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Одещині зійшла експериментальна бавовна, але збирати врожай, мабуть, доведеться вручну

Фото ілюстративне, stock.adobe.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів