«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 8: вулиця Костя Гордієнка (відео)

«Вулиці Херсона. Ідентифікація», епізод 8: вулиця Костя Гордієнка (відео)

Автор: Марина Поліщук 18 Сентября 2024 17:10

Чергова серія проєкту «Вулиці Херсона. Ідентифікація» розповідає про одну з центральних вулиць Шуменського мікрорайону. Раніше вона носила ім’я російського письменника Бориса Лавреньова, а нині – кошового отамана Запорозької Січі Костя Гордієнка.

У квітні цього року в межах очищення від колоніальних та російських назв у Херсоні з’явилася вулиця імені Костя Гордієнка, військового та політичного діяча часів. Запорозької Січі.

Кость Гордієнко, бувши кошовим отаманом, рішуче виступав проти Московської держави. Він уклав воєнний союз із Мазепою та Гетьманщиною у війні проти Петра I. Керував Військом запорозьким у часи перебування його адміністративного центру на Херсонщині.

Зокрема, саме Кость Гордієнко створив та очолив Кам'янську Січ, розташовану на території нинішнього Бериславського району. Крім того, отаман до 1728 року очолював Олешківську Січ. Також він був сподвижником гетьмана Пилипа Орлика та співавтор першої української Конституції.

Поховали Костя Гордієнка на території Кам’янської Січі – у селі Республіканець Милівської громади. Могила з унікальним кам'яним пам'ятником-хрестом збереглася до наших днів. Щоправда, чи вдалося їй вистояти після російської навали – поки що не відомо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Уже видно, що негативний вплив на природу величезний». Науковці оглянули Нацпарк «Кам'янська січ» на Херсонщині


Пам'ятник на честь кошового отамана. Напис на могильній плиті: «Тут поховано у 1733 році кошового отамана Олешківської і Кам’янської Січі Костянтина Гордієнка». Бериславський район, фото довоєнного часу з «Вікіпедії»

Оригінальний хрест на могилі Костя Гордієнка, сучасний вигляд. Бериславський район, фото довоєнного часу з «Вікіпедії»

Ім’я кошового отамана Костя Гордієнка нині носить 57-ма окрема мотопіхотна бригада, яка до великої війни базувалася в Новій Каховці. Бійці 57-ї ОМБр ЗСУ у 2022 році брали участь у звільненні правобережної Херсонщини від російських окупантів, зокрема й території Кам’янської січі.

Детальніше – у відеопроєкті «Вулиці Херсона. Ідентифікація»:

Нагадаємо, у Херсонській громаді перейменовано 164 топоніми та один район обласного центру. Нові назви замінили старі – імперські та радянські, за допомогою яких продовжувалась ментальна окупація України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усі нові назви топонімів Херсона – в одному списку

Напередодні Дня міста Херсонська МВА запустила проєкт «Вулиці Херсона. Ідентифікація», який допоможе глибше пізнати український Херсон та дізнатися історію нових назв вулиць. Освітній серіал розповідає про українських діячів та героїв, на честь яких було перейменовано вулиці міста. У проєкті взяли участь викладачі, науковці, краєзнавці, громадські діячі та інші лідери громадської думки.

Головна світлина: wikipedia.org
Відео: фейсбук/ХМВА

 

 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів