Відбудова історичного центру Одеси: які саме будівлі відремонтують за гроші Італії

Відбудова історичного центру Одеси: які саме будівлі відремонтують за гроші Італії

Автор: Дарина Лапіна 16 Сентября 2024 11:45

Стало відомо, на відбудову яких саме пам’яток архітектури в історичному центрі Одеси спрямують кошти, які пообіцяла надати Італія. Українська сторона вже попередньо узгодила перелік, до якого наразі входять 5 об’єктів.

Нагадаємо, у квітні цього року ми повідомляли про підписання меморандуму між Україною, Італією та ЮНЕСКО. Документ, зокрема передбачав надання 45 млн євро на проведення нагальних протиаварійних та консерваційних робіт в постраждалих об'єктах культурної спадщини охоронної зони ЮНЕСКО в Одесі. 

Однак на які саме об’єкти архітектурної спадщини планують спрямувати кошти до останнього часу було невідомо. Так, наприклад, у липні цього року коментував плани Італії фінансувати ремонт пошкоджених історичних будівель в Одесі мер Геннадій Труханов: «Деталі ще не відомі, але я сподіваюся, що коли їх обговорюватимуть, мене запросять. Бо останнім часом пішла мода вирішувати за Одесу без Одеси». 

Нові подробиці щодо італійської грошової допомоги днями в коментарі Укрінформу повідомив голова Департаменту культури та євроінтеграції Одеської міськради Іван Ліптуга.

«Попередньо українська сторона (Мінвідновлення - ред.) надіслала узгоджений список: філармонія, музей Західного та Східного мистецтва, Літературний музей, художній музей та пам'ятника національного значення за адресою Приморський бульвар, 6», – зауважив Іван Ліптуга.

За його словами, в будинку на Приморській, 6 планують зробити Центр управління об'єктом всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Разом з тим чиновник підкреслив, що цей список ще не затверджений остаточно, оскільки перелік будівель затверджується наглядовою радою у рамках підписаного між Україною та Італією меморандуму. До нього входить Мінвідновлення, Міністерство закордонних справ Італії, ОВА, облрада та міськрада.

«Зараз ми на тому етапі, коли італійська сторона має визначити свого представника у наглядовій раді, і рада має цей план затвердити», – пояснив Ліптуга.

Щодо схеми надходження грошей, меморандум передбачає пряму співпрацю між країнами, без «проміжної» інстанції ЮНЕСКО, як відбувається з реконструкцією Спасо-Преображенського Собору.

«Зараз гроші підуть не через ЮНЕСКО. Бюрократичні бар'єри на прикладі відновлення покрівлі собору показали, що така модель занадто складна щодо комунікації», – підсумував начальник Департаменту культури та євроінтеграції Одеської міськради.

Зауважимо, що за той час поки в Одесі чекали обіцяну фінансову допомогу від італійських партнерів вже відбудували майже весь зруйнований дах собору за кошти Єпархії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гроші від Італії досі чекаємо: Труханов – про відновлення Спасо-Преображенського собору в Одесі 

Як Гривна повідомляла раніше, італійський проєкт з відновлення пошкоджених об’єктів архітектурної спадщини Одеси розрахований на три роки та містить три частини: реставрацію Спасо-Преображенського кафедрального собору; захист та цифровий облік 52 об’єктів культурної спадщини, що увійшли до Списку світової спадщини ЮНЕСКО під загрозою; розробку мастер-плану для міста, що міститиме рекомендації щодо розвитку Одеси та залучення інших фондів та країн-партнерів до відновлення. 

На фото: Одеський національний художній музей, (travels.in.ua).

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів