Учителі-колаборанти Нової Каховки

Учителі-колаборанти Нової Каховки

Автор: novakahovka.city 12 Февр. 2023 13:00

Учителі Новокаховської школи № 1, які перейшли на бік окупантів, брали участь у вилученні українських книг, що були в бібліотеці закладу. Про це йдеться у повідомленні телеграм-каналу «НК до Зими», пише NovaKahovka.City.

Улітку 2022 року окупаційна адміністрація Нової Каховки на чолі з гауляйтером Володимиром Леонтьєвим почала підготовку шкіл міста до нового навчального року. Для цього посилено агітували вчителів та інших працівників шкіл. Колабораційна «військово-цивільна адміністрація» визначила для цього три базові школи: № 1, 4, 10. Міський відділ освіти очолив В'ячеслав Рєзніков, екс-директор школи № 10.

Директорка з характером

Школу № 1 взагалі вирішили зробити зразково-показовою. Директоркою туди напросилася Лілія Гришагіна. Раніше Лілія Володимирівна очолювала Новокаховську школу № 7 у Таврійську. Та коли це місто створило окрему громаду, і школи № 5 та № 7 перейшли у відання новоствореного відділу освіти, то Гришагіну потихеньку прибрали.


Лілія Гришагіна. Фото: Фейсбук

Але вона недовго сумувала, пішла до міського голови Нової Каховки Володимира Коваленка просити нову посаду. І Володимир Іванович призначив її завідувачкою одного з дитсадків, де звільнилася вакансія. Лілія Володимирівна почала працювати з колективом так круто, що обурені люди пішли до мера й поставили ультиматум: або він її прибере, або приборкає.
Коваленко поговорив з Гришагіною, і вона змінила гнів на милість. Аж тут грянула війна й окупація, і Лілія Володимирівна вирішила, що це її зоряний час.

Процес не пішов

Школа стояла з вибитими вікнами, бо в місті на той час уже було кілька потужних прильотів від ЗСУ по базах окупантів. Тож вибухова хвиля дісталася і до школи № 1.
Окупаційна влада кинула на школу всі сили. Її хотіли зробити зразково-показовою. Тож лагодили вікна й двері, готували класи й кабінети, набирали вчителів. Завезли інтерактивні екрани й планшети (щоправда, їх згодом так само вивезли КамАЗом).


Школа № 1 улітку 2022 року була з вибитими вікнами. Фото: з архіву NovaKahovka.City

Та не так сталося, як гадалося. Жодна зі шкіл так і не розпочала повноцінний навчальний процес. І це зрозуміло: майже 90% жителів виїхали з міста на підконтрольну Україні територію або за кордон. Переважно це родини з дітьми дошкільного та шкільного віку. А ті, що ще залишалися, не дуже хотіли віддавати своїх дітей на відкуп колаборантам. Хто мав потрібне приладдя (ноутбуки, смартфони, планшети), за наявності інтернету навчався за українськими програмами в режимі онлайн.

Сусідні школи № 2 та № 3, які знаходяться неподалік на вулиці Історичній, так і не відкрили своїх дверей. Там тільки працюють сторожі, які охороняють будівлі.

Штат, зарплати, російські паспорти

А от у першій школі якийсь процес відбувається. В усякому разі, крім директора, є чималий штат: три заступника, кадровик, завідуюча їдальнею, соціальний педагог, психолог, учителі, бібліотекарі, робітники, прибиральниці тощо. Усього в штаті значиться 58 осіб, включно зі сторожами сусідніх шкіл. Про це свідчить відомість отримання зарплати за листопад 2022 року.

За цей місяць Гришагіна отримала 39 тисяч рублів, її зами – по 35 тисяч, учителі – у межах 20-30 тисяч, звичайні роботяги – переважно по 10-15 тисяч. У сторожів теж непогана платня – по 14 тисяч. Усього працівникам було виплачено 1 мільйон 117 тисяч рублів.

Причому в минулому році у вчителів не вимагалося російське громадянство. А от уже нинішнього року вони всі мають паспорти РФ, видані МВС окупованого Криму.

Як спалювали книги

Як стверджує той же телеграм-канал «НК до Зими», у школі були спалені всі українські книги. Причому не тільки підручники української мови й літератури чи історії України, а й математики та фізики тощо. Їх вилучали російські військові, а вчителі вантажили на машини. Те саме сталося і в інших школах міста. Книги спалювали на місцевому сміттєзвалищі.

За таку акцію завідувачку шкільної бібліотеки Марину Остапенко та ще трьох працівниць школи № 1 навіть відправили в Краснодарський край у відпустки зі збереженням зарплати.

Утім, не всі працівники школи із вищенаведених списків проросійські, пише адміністратор телеграм-каналу. Деякі люди пішли працювати до школи, бо мали проблеми з грішми і не було за що годувати дітей. Деякі навіть мають проукраїнську позицію, але з відомих причин її ретельно приховують. Словом, СБУ буде над чим працювати.

А от Лілія Гришагіна досі не вірить, що її колись покарають за колаборацію. Так сказав її колишній колега. Вона твердо впевнена, що Росія в Новій Каховці назавжди.

Утім, на її сторінці в Фейсбуці повно довоєнних світлин, де вона позує зі школярами в українській символіці чи відпочиває на міських заходах:

Останній запис Лілія Володимирівна зробила 7 липня 2022 року. Після того, очевидно, її життя круто змінилося. Назавжди.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів