Учителі-колаборанти Нової Каховки

Учителі-колаборанти Нової Каховки
Автор: novakahovka.city 12 Февр. 2023 13:00

Учителі Новокаховської школи № 1, які перейшли на бік окупантів, брали участь у вилученні українських книг, що були в бібліотеці закладу. Про це йдеться у повідомленні телеграм-каналу «НК до Зими», пише NovaKahovka.City.

Улітку 2022 року окупаційна адміністрація Нової Каховки на чолі з гауляйтером Володимиром Леонтьєвим почала підготовку шкіл міста до нового навчального року. Для цього посилено агітували вчителів та інших працівників шкіл. Колабораційна «військово-цивільна адміністрація» визначила для цього три базові школи: № 1, 4, 10. Міський відділ освіти очолив В'ячеслав Рєзніков, екс-директор школи № 10.

Директорка з характером

Школу № 1 взагалі вирішили зробити зразково-показовою. Директоркою туди напросилася Лілія Гришагіна. Раніше Лілія Володимирівна очолювала Новокаховську школу № 7 у Таврійську. Та коли це місто створило окрему громаду, і школи № 5 та № 7 перейшли у відання новоствореного відділу освіти, то Гришагіну потихеньку прибрали.


Лілія Гришагіна. Фото: Фейсбук

Але вона недовго сумувала, пішла до міського голови Нової Каховки Володимира Коваленка просити нову посаду. І Володимир Іванович призначив її завідувачкою одного з дитсадків, де звільнилася вакансія. Лілія Володимирівна почала працювати з колективом так круто, що обурені люди пішли до мера й поставили ультиматум: або він її прибере, або приборкає.
Коваленко поговорив з Гришагіною, і вона змінила гнів на милість. Аж тут грянула війна й окупація, і Лілія Володимирівна вирішила, що це її зоряний час.

Процес не пішов

Школа стояла з вибитими вікнами, бо в місті на той час уже було кілька потужних прильотів від ЗСУ по базах окупантів. Тож вибухова хвиля дісталася і до школи № 1.
Окупаційна влада кинула на школу всі сили. Її хотіли зробити зразково-показовою. Тож лагодили вікна й двері, готували класи й кабінети, набирали вчителів. Завезли інтерактивні екрани й планшети (щоправда, їх згодом так само вивезли КамАЗом).


Школа № 1 улітку 2022 року була з вибитими вікнами. Фото: з архіву NovaKahovka.City

Та не так сталося, як гадалося. Жодна зі шкіл так і не розпочала повноцінний навчальний процес. І це зрозуміло: майже 90% жителів виїхали з міста на підконтрольну Україні територію або за кордон. Переважно це родини з дітьми дошкільного та шкільного віку. А ті, що ще залишалися, не дуже хотіли віддавати своїх дітей на відкуп колаборантам. Хто мав потрібне приладдя (ноутбуки, смартфони, планшети), за наявності інтернету навчався за українськими програмами в режимі онлайн.

Сусідні школи № 2 та № 3, які знаходяться неподалік на вулиці Історичній, так і не відкрили своїх дверей. Там тільки працюють сторожі, які охороняють будівлі.

Штат, зарплати, російські паспорти

А от у першій школі якийсь процес відбувається. В усякому разі, крім директора, є чималий штат: три заступника, кадровик, завідуюча їдальнею, соціальний педагог, психолог, учителі, бібліотекарі, робітники, прибиральниці тощо. Усього в штаті значиться 58 осіб, включно зі сторожами сусідніх шкіл. Про це свідчить відомість отримання зарплати за листопад 2022 року.

За цей місяць Гришагіна отримала 39 тисяч рублів, її зами – по 35 тисяч, учителі – у межах 20-30 тисяч, звичайні роботяги – переважно по 10-15 тисяч. У сторожів теж непогана платня – по 14 тисяч. Усього працівникам було виплачено 1 мільйон 117 тисяч рублів.

Причому в минулому році у вчителів не вимагалося російське громадянство. А от уже нинішнього року вони всі мають паспорти РФ, видані МВС окупованого Криму.

Як спалювали книги

Як стверджує той же телеграм-канал «НК до Зими», у школі були спалені всі українські книги. Причому не тільки підручники української мови й літератури чи історії України, а й математики та фізики тощо. Їх вилучали російські військові, а вчителі вантажили на машини. Те саме сталося і в інших школах міста. Книги спалювали на місцевому сміттєзвалищі.

За таку акцію завідувачку шкільної бібліотеки Марину Остапенко та ще трьох працівниць школи № 1 навіть відправили в Краснодарський край у відпустки зі збереженням зарплати.

Утім, не всі працівники школи із вищенаведених списків проросійські, пише адміністратор телеграм-каналу. Деякі люди пішли працювати до школи, бо мали проблеми з грішми і не було за що годувати дітей. Деякі навіть мають проукраїнську позицію, але з відомих причин її ретельно приховують. Словом, СБУ буде над чим працювати.

А от Лілія Гришагіна досі не вірить, що її колись покарають за колаборацію. Так сказав її колишній колега. Вона твердо впевнена, що Росія в Новій Каховці назавжди.

Утім, на її сторінці в Фейсбуці повно довоєнних світлин, де вона позує зі школярами в українській символіці чи відпочиває на міських заходах:

Останній запис Лілія Володимирівна зробила 7 липня 2022 року. Після того, очевидно, її життя круто змінилося. Назавжди.

Приєднуйтеся до нас:

Проблеми з кадрами та зруйновані лікарні. Як працюють медичні заклади на деокупованій Херсонщині

Повністю знищена школа та п’ятеро травмованих унаслідок вибуху мін за добу. Огляд основних подій на Херсонщині

Жителям звільнених територій уже виплачено понад 323 мільйони гривень грошової допомоги