Стати аспірантом, щоб бути ухилянтом: Міносвіти й ТЦК взялися за фіктивних вступників

Стати аспірантом, щоб бути ухилянтом: Міносвіти й ТЦК взялися за фіктивних вступників

Автор: Євген Веселов 27 Июня 2024 09:15

Низка скандалів, пов’язаних зі вступною кампанією до аспірантури в заклади вищої освіти, охопила Україну. На фоні посилення мобілізації збільшилася в декілька разів, порівняно з минулим роком, кількість чоловіків призовного віку, які виявили бажання вступити на третій, науковий рівень освіти. Міністр освіти та науки разом із ТЦК відкрили полювання на потенційних ухилянтів.

«До початку повномасштабної війни щороку на аспірантуру (і бюджет, і контракт) вступали близько 7-8 тисяч людей. Вступали на підставі іспитів безпосередньо у ЗВО та наукових установах.

Цього року ми запровадили обов’язковий тест для вступу до аспірантури – ЄВІ. Його також складають і майбутні магістри. І ось у 2024 для складання ЄВІ всього зареєструвалися 246189 осіб. 79% з них – це чоловіки, серед яких майже половина претендує на вступ до аспірантури. А якщо конкретніше – 91561 особа призовного віку. Рекорд всіх рекордів»,повідомив на своїй сторінці у фейсбуці міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

Однак цифрами він не обмежився та анонсував певні зміни до правил вступу, які, на його думку, відіб’ють у потенційних ухилянтів бажання вступати до аспірантури:

«Жага до знань – це чудово. Фіктивне навчання – ні. Тож змінюємо правила вступу на аспірантру у 2024.

Отже, ЄВІ залишається. Прохідний бал в частині ТЗНК – 160. І ця частина є обов’язковою для допуску до вступних випробувань закладу чи установи. Іноземна мова складається і є обов’язковою для вступу до магістратури, але НЕ обов’язковою для допуску до вступу до аспірантури. Однак зріз знань та загальний рівень побачимо та проаналізуємо.

Наступне – вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку. Акцент – на якість освіти, тому пріоритезуємо денну форму. І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних, збільшуємо кількість місць на бюджеті – з 3200 до 7000».

Під дописом міністра – більше тисячі коментарів, більшість з яких негативні.

Почали з того, що наведені цифри статистики не відповідають дійсності. Відповідну інформацію оприлюднив адміністратор групи «Новини вищої освіти» Андрій Черних.

Він зазначив: «Статистика вступу до аспірантури з 2010 року (в 2010 – 10 000+ аспірантів, а не 5000)» і навів свої дані:

Дальше – більше. Виявилося, що новий пороговий бал (підвищення з 150 до 160) запровадили саме в той день, тобто 24 червня, коли вступники почали складати ЄВІ. Та й самі новації щодо неможливості отримати відстрочку, якщо вступив на контракт, бо там скасована денна форма навчання, вводяться вже на ходу, тобто, коли Правила прийому до ВНЗ вже давно затверджені й триває вступна кампанія. Тобто гарантій, що завтра відбудуться чергові зміни, в абітурієнтів немає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Футболки з написом «Ухилянт»: гумор чи знущання?

Херсонка Євгенія складала ЄВІ до аспірантури 25 червня. Вона пише:

«Так, чоловіків було багато. У своїй аудиторії я була єдиною жінкою. Аудиторій було декілька, не знаю скільки. Інші не дивилась».

Цікаво, що передувала заявам Лісового низка скандалів. Зокрема, обшуки в Класичному приватному університеті в Запоріжжі, повідомило 21 червня  РІА-Південь.

«Аномальна кількість аспірантів може бути спробою уникнути мобілізації. Деякі майбутні аспіранти в приватних розмовах називають ціну такого уникнення – до $ 5000. Це дешевше і безпечніше, ніж втеча через Тису», – ідеться в новині.

Тема вступу чоловіків призовного віку активно обговорювалася в соцмережах, адже йшлося про зростання кількості бажаючих у декілька разів.

Разом із заявами міністра активізувалася і місцева влада та ТЦК. У низці областей відбулися термінові наради ректорів вишів із владою, СБУ, поліцією та ТЦК, де ректорам повідомили про відповідальність за фіктивний вступ.

Як пише «Суспільне», вищі навчальні заклади на Волині передаватимуть у терцентр комплектування і соцпідтримки (ТЦК) списки відрахованих студентів і тих військовозобов'язаних, які не виконали умови для зарахування. Про це ректори вишів розповіли під час засідання Ради оборони області, інформує Волинська обласна військова адміністрація.

Одночасно МОН планує ініціювати перевірку знань у чинних аспірантів, які вступали з 2022 року.

Обмірковуючи всі ці активності влади, у соцмережах люди ставлять резонні питання:

«Реєстрація тривала місяць, потім місяць ще до екзамену було – ви не знали скільки у вас вступників??? Ви хворі на голову? Право на освіту гарантовано Конституцією для кожного незалежно від віку, статі, раси, віросповідання і тд.», – пише Даша.

«Про принцип презумпції невинуватості напевне ж чули? Хто дав право так безцеремонно, безапеляційно звинувачувати людей?! Ви маєте захищати освіту, науку, а не ганьбити її», – вважає Сергій.

«Багато серед виступаючих мають бажання навчатись. І ви відрізаєте їм шляхи до цього, обмежуючи денну форму тільки бюджетом. Найбезглуздіше рішення, що можна прийняти взагалі.

Чому законний спосіб відстрочення від армії не має права на існування, а хабарі і липові справки щодо виїзду чоловіків за кордон це досі актуальна тема? Закривайте питання не людьми, а спорядженням та дронами. Контракт – це великий вклад у бюджет. Як мінімум на відбудування зруйнованих ВНЗ», – зазначає Поліна.

«Чому якість освіти вимріюється тільки на моменті вступу? А що далі роблять ті аспіранти та магістри? Навчаються чи просто рахуються у списках? Боротьба з фіктивною освітою має бути на всіх етапах», – вважає Денис.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чотири херсонські ВНЗ увійшли до всеукраїнського рейтингу-2024: які місця посіли

На головній світлині: ілюстративний фотоколаж espreso.tv 

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів