Посольство Канади покинуло своїх київських співробітників перед вторгненням РФ. Що 2 серпня писали світові ЗМІ про війну Росії в Україні

Посольство Канади покинуло своїх київських співробітників перед вторгненням РФ. Що 2 серпня писали світові ЗМІ про війну Росії в Україні

Автор: Марина Поліщук 04 Августа 2022 20:30

Тема війни в Україні щодня активно висвітлюється в засобах масової інформації світу. Що саме про війну РФ проти України писали на перших шпальтах газети різних країн - регулярно аналізує член Ради директорів Української асоціації видавців періодичної преси, медіа-експерт Сергій Чернявський.

Нижче до вашої уваги - перші шпальти декількох газет за 2 серпня 2022 року та огляд цікавих матеріалів, що стосуються війни Росії в Україні. 

Італія. Corriere della Sera

Колишнього радника Путіна Анатолія Чубайса госпіталізовано на Сардинії з «неврологічним синдромом». Хвороба чи спроба отруєння?

На першій шпальті також опублікована стаття «Українська пшениця, перший корабель відпливає з Одеси».


ПУТІНСЬКУ СЕКРЕТНУ ЛЮДИНУ ГОСПІТАЛІЗОВАНО НА САРДИНІЇ

Чутки про отруєння «хрещеного батька всіх олігархів»

Колишнього радника Путіна Анатолія Чубайса госпіталізовано в Ольбії з "неврологічним синдромом". Хвороба чи спроба отруєння?

Достовірно лише те, що Анатолій Чубайс, колишній радник Володимира Путіна, який залишив Росію через місяць після вторгнення в Україну, був тяжко хворий і перебував у реанімації. «Його життю нічого не загрожує», — запевняють у приватній клініці в Ольбії, де його госпіталізовано.

Але ім'я та нещастя, що спіткали в Росії тих, хто висловлює свою незгоду, дають право на гіпотезу про таємниці, підозри та тіні. У березні ліберальний економіст, один із головних соратників Бориса Єльцина, спішно переїхав до Італії. Він жив між Сардинією та Тосканою, де має майно та інтереси. Минулого тижня він був у відпустці на курорті Коста-Смеральда. Якось вдень він відчув дивні симптоми. «Я більше не відчуваю ніг та рук, — бідкався він дружині.

Перегони до лікарні, відкритий діагноз. Це може бути синдром Гійєна-Барре, неврологічний розлад, від якого він страждав протягом деякого часу, який погіршився після Covid у 2020 році, і одним із основних симптомів якого є саме закупорка суглобів. Або сп'яніння. У державних установах Ольбії немає відділень неврології. Чубайса відправляють до Mater Olbia, приватної клініки Qatar Foundation. Агентство ТАРС повідомляє з Москви, що, за словами дружини Чубайса, санаторій проінспектували італійські поліцейські в білих комбінезонах. Деталь, яка, враховуючи прецеденти, одразу підтверджує можливе отруєння. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков висловив «щирий жаль» з приводу того, що сталося. Тим часом у лікарні Mater Olbia посилено зовнішню пильність.

Чубайс, безумовно, людина, яка багато знає. Але ярлик героя-дисидента, який закріпився після його втечі з Росії, дуже широкий. Народився 1955 року в Білорусі. На початку 1990-х він заснував гурток ліберальних економістів і став головним соратником тодішнього мера Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, майбутнього політичного хрещеного батька Володимира Путіна. Невипадково на сполох щодо його стану підняла ведуча Ксенія Собчак, дочка людини, яку і сьогодні чинний президент вважає своїм благодійником. Більше, ніж противник, він завжди вважався почесним членом петербурзької «банди», що захопила владу у Кремлі. Також з цієї причини багато хто стверджує, що його втеча наприкінці березня була насправді санкціонована, остання послуга для хворої людини.

Чубайс також є невід'ємною частиною нової російської історії. Саме він, поставивши себе на чолі Держкомпанії з приватизації, підготував програму приватизації, за якою основні російські громадські компанії продали кільком людям. Саме тому він вважається хрещеним батьком кожного олігарха. У добу Єльцина двічі був віце-прем'єром. У 1999 році разом із висхідною зіркою Борисом Нємцовим він заснував Союз правих сил, партію ліберального спрямування. Але домовленості між ними ніколи не було, бо Чубайс наполягав на м'якій опозиції всередині системи. У березні 2005 року він зазнав нападу, врятувався завдяки своєму броньованому авто. Так і не з'ясований епізод, який багато хто пояснював його схильністю до особистого збагачення.

Незадовго до виборів 2008 року, можливо, найспірніших за останні 20 років через закінчення другого президентського терміну Путіна, він зруйнував політичну кар'єру Нємцова, розпустивши їхню партію та приєднавшись до «Правої справи», підконтрольної Кремлю організації. Новий президент Дмитро Медведєв призначив його головою Роснано, державної агенції з розвитку російських нанотехнологій. Нємцова, нагадаємо, було вбито 27 лютого 2015 року. В останні роки Чубайс жив на кордоні реальної влади, задовольняючись кількома номінальними посадами. Коли він утік до Італії, він був помічником президента з міжнародних відносин зі сталого розвитку. Не зовсім перша посада за часів Путіна.

Бельгія. De Standaard

Військові злочини в Україні, в яких звинувачують Росію, привертають увагу міжнародної спільноти. У Харкові побували журналісти з Бельгії і поспілкувалися з прокурором, на якого покладено координацію всіх розслідувань військових злочинів у Харківській області. А їх у регіоні дуже багато.


РОЗСЛІДУВАННЯ ПОНАД 3000 ВІЙСЬКОВИХ ЗЛОЧИНІВ У ХАРКОВІ

У Харкові генеральний прокурор займається розслідуванням воєнних злочинів Росії. «Я не хочу нічого, крім того, щоб винні перед Міжнародним кримінальним судом постали перед судом у Гаазі».

«О 7 ранку пролунав гучний вибух, - сказала дама, явно засмучена. - Прямо тут, перед нашими квартирами. Три машини зламані». 

Вона починає плакати. Навіть жителі Салтівки, одного з найбільш обложених районів Харкова, досі шоковані тим оглушливим насильством, з яким росіяни докучають їхньому місту.

Капот автомобіля, припаркованого перед похмурими квартирами, зник. В інших машинах маленькі отвори демонструють залишки касетної бомби. Прокурор, який виїхав на місце після вибуху, виявляє обережність. Експерти повинні визначити, чи сюди впала касетна бомба, але безліч дрібних частин касетної бомби, які він уже зібрав, підтверджують цю версію.

Він веде нас у дитячий садок, де залізна дошка пісочниці перетворилася на решето. Тут також невеликі пробоїни вказують на касетні боєприпаси, що розірвалися більш ніж за сто метрів від двох машин. 

«Один загиблий і один поранений, - каже прокурор, який хоче лише з'явитися в газеті під ім'ям Павлова. - Слава богу, на вулиці все ще було досить спокійно».

Це явно воєнний злочин. Павлов наводить статтю 438.2 Кримінального кодексу, в якій йдеться про те, що напади на цивільні об'єкти є військовими злочинами. «Якщо сюди справді було скинуто касетну бомбу, то росіяни скоїли два військові злочини». Застосування касетних боєприпасів заборонено міжнародними договорами.

Генеральний прокурор Харкова Олександр Фільчаков носить бойовий одяг із часів російського вторгнення. Його ледве впізнати на акуратній фотографії у Вікіпедії, зробленій у кращі часи. Кашкет кольору хакі, глибоко заплющує очі, зелений одяг, міцна хода і короткі, рішучі фрази. На додаток до своїх звичайних обов'язків генерального прокурора на нього було покладено координацію всіх розслідувань військових злочинів у Харківській області. А їх у регіоні дуже багато: нічні ракетні удари по цивільних об'єктах, застосування касетних боєприпасів, ознаки скидання фосфорних бомб.

Не заглядаючи у свій лист, Фільчаков перераховує: з моменту вторгнення вбито 981 мирного жителя, зокрема 48 дітей; 1900 мешканців отримали поранення; було пошкоджено 7000 будинків, 480 шкіл та 123 лікарні. 

«Зараз ми порушили 3100 кримінальних розслідувань із цього приводу. Занадто багато для моєї команди. У мене небагато людей та досвіду, щоб впоратися з цим», — каже він.

Перед вторгненням він мав шість членів команди, які розслідували військові злочини. Наразі його підкріпили Секретна служба та Національна поліція. Група з Литви — прокурор, поліцейський та четверо слідчих — допомагають реєструвати злочини, незабаром прибуде ще одна група з Польщі. Але справжнє розслідування мають проводити українські слідчі, оскільки винні мають постати перед українськими судами. Проте прокурор може добре використати іноземну допомогу. Він шукає експертів, які допоможуть скласти мапу пошкоджень будівель.

По всій країні, за словами прокурора, звинувачення висунуто дев'яти чоловікам із Росії та з окупованих Росією районів Луганська та Донецька. Троє з них уже покарані. 21-річного військовослужбовця засудили до довічного ув'язнення за стрілянину по цивільній особі невдовзі після вторгнення на Чупахівку. Ще двох солдатів засуджено до 11 років позбавлення волі за знищення школи в Харківській області. Цією справою займалася команда Фільчакова.

Серед дев'яти підозрюваних є пілот, який за допомогою бомби вбив восьмеро мирних жителів. Його заарештували після того, як українські військові збили його літак. «Він дав свідчення на допиті, і аналіз розслідування справи про бомбу підтвердив наші підозри», - сказав Фільчаков.

Військові злочини в Україні, в яких звинувачують Росію, привертають увагу міжнародної спільноти. Вже 2 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі заявив, що розслідує, чи вчинено в Україні військові злочини, злочини проти людяності чи геноцид.

У червні до Харкова приїжджав генеральний прокурор Міжнародного кримінального суду у Гаазі (МКС). «Ми повинні зробити так, щоб увесь світ побачив, що військові злочини переслідуються згідно із законом», - сказав Карім Хан під час свого візиту.

Фільчаков не хоче нічого, крім того, щоб відповідальні керівники Росії постали перед кримінальним судом у Гаазі. Генеральний прокурор Харкова не сприймає серйозно той факт, що Росія не визнає МКС і тому ніколи не видасть підозрюваних Гаазі.

Нідерланди. de Volkskrant


СКАРБНИЧКА УКРАЇНИ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ

У понеділок з Одеси вийшов перший корабель із зерном. Необхідно терміново відновити цей експорт, тому що героїчний опір перших місяців в Україні став повсякденною боротьбою за зведення кінців з кінцями, бачить репортер Майкл Перссон у портовому місті на Чорному морі.

Підпис під фото: 
Самотньо засмагає на палубі в Одесі тепер, коли іноземні туристи в масовому порядку через війну нікуди не поділися.

Німеччина. F.A.Z.

«Якщо героїчний опір України не витримає імперських планів Путіна, Польща та країни Балтії опиниться під прямою загрозою подальшого розширення російської сфери впливу на Центральну Європу», - президент Польщі Анджей Дуда дав інтерв’ю німецькому виданню. 


ПРЕЗИДЕНТ ПОЛЬЩІ ПОПЕРЕДИВ ЄВРОПУ ПРО ІМПЕРСЬКІ ПЛАНИ ПУТІНА

Дуда в інтерв'ю F.A.Z.: Північний потік «мій великий докір Німеччині»

Президент Польщі Анджей Дуда попередив про загрозу для Європи з боку Росії. «Якщо героїчний опір України не витримає імперських планів Путіна, Польща та країни Балтії опиниться під прямою загрозою подальшого розширення російської сфери впливу на Центральну Європу», — сказав Дуда в інтерв’ю F.A.Z. 

Не тільки президент Володимир Путін, а й значна частина суспільства пройняті «великоросійськими ідеями про підпорядкування інших народів». За словами Дуди, завдяки Україні, яка захищає Європу, а також Німеччину, цю загрозу сьогодні стримано. «Але я думаю, що ця небезпека, на жаль, стане актуальною у майбутньому». Тому європейці повинні зміцнювати власну безпеку. 

За словами Дуди, Польща передала Україні 260 старих танків для самооборони і бачить «нагальну потребу закрити прогалини у військах», наприклад, німецькими танками Leopard. Однак так званого обміну броньованим кільцем з німецької сторони ще не відбулося.

Дуда захистив Німеччину від звинувачень голови правлячої правої партії PiS Ярослава Качинського в тому, що вона не примирилася зі своїм нацистським минулим. Він назвав себе «адвокатом доброих німецько-польських відносин», але газові проекти Nord Stream є «мій найбільший докір Німеччині». Він часто наголошував колишньому канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, «що ці газопроводи будуть шкідливими для Європи та вбивчими для нас, поляків». Вони є «ключем до домінування Росії на європейському ринку».

Дуда назвав суперечку щодо плану ЄС щодо реконструкції ковіду та верховенства права в Польщі «штучним». «Тут ми маємо справу з політичним маневром з боку політиків, які сидять в європейських інституціях. Сьогодні це переважно політики від лівих до ліберальних, які негативно ставляться до нашої влади».

США. The Washington Times

Зброя, яку Україні надає США, допоможе Києву повернути Херсон, пише видання.


ЗБРОЯ США ДОПОМОЖЕ КИЄВУ ПОВЕРНУТИ МІСТО, ОКУПОВАНЕ РОСІЄЮ. УКРАЇНСЬКІ БІЙЦІ В НАСТУПІ НА ХЕРСОН

Україна, схоже, готова розпочати свій перший значний контрнаступ у війні за виживання з Росією після місяців оборони перед лицем більшої та краще озброєної військової машини свого супротивника.

Українські чиновники та приватні аналітики кажуть, що головний удар Києва, здається, зосереджений на Херсоні, важливому місті на півдні України, яке було одним з перших, яке впало під вторгненням російських військ наприкінці лютого. Це місто стало ключем до зусиль Кремля зміцнити свій контроль над південними та східними околицями сусідньої України.

Оскільки війна триває шостий місяць, Україна почала нарощувати атаки на територію навколо Херсона, включно з мостами, необхідними для поповнення російських військ. Українські сили використовують військову техніку, надану США та їхніми союзниками, наприклад ракетно-артилерійську систему великої мобільності (HIMARS). Кампанія може значно підняти моральний дух уряду президента України Володимира Зеленського, чиї початкові перемоги у війні згасли, оскільки російське командування перейшло до жорсткої, але ефективної війни на виснаження.

США. The Wall Street Journal


КИЇВ І МОСКВА ГОТУЮТЬСЯ ДО ЗІТКНЕНЬ НА ПІВДНІ, ОСКІЛЬКИ НАПАДИ ПОСИЛЮЮТЬСЯ

Підпис під фото: 
Пожежник бореться з вогнем у лікарні, яка постраждала від російського ракетного удару в південному місті Миколаєві в понеділок. Українські та британські військові заявили, що Росія передислокує війська перед українським наступом на півдні.

Канада. The Globe and Mail

Перед вторгненням Росії в Україну посольство Канади в Україні покинуло своїх київських співробітників, незважаючи на загрозу Росії їх заарештувати або стратити.


ПОСОЛЬСТВО КАНАДИ ЗАЛИШИЛО КИЇВСЬКИХ СПІВРОБІТНИКІВ, НЕЗВАЖАЮЧИ НА ЗАГРОЗУ РОСІЇ

Перш ніж вивести канадських дипломатів з України за кілька тижнів до російського вторгнення, Управління з міжнародних справ Канади отримало розвіддані, що підтверджують, що Росія мала намір вести війну проти свого сусіда, і що українці, які працювали в посольстві Канади, ймовірно, були у списках людей, яких Москва мала намір вистежити. 

Незважаючи на явно жахливу ситуацію, Оттава наказала керівникам посольства Канади у Києві не повідомляти цю інформацію українським співробітникам та залишити їх.

Про ці події розповіли The Globe and Mail три канадські дипломати, безпосередньо обізнані про те, що сталося, які кажуть, що стурбовані тим, що Канада наразила на ризик своїх українських співробітників. The Globe не називає імена дипломатів, тому що вони не уповноважені публічно говорити з цього питання.

Викриття наголошують на непослідовності поводження Канади з місцевими працівниками у своїх посольствах, яким іноді пропонувалася федеральна допомога в кризових ситуаціях, а іноді вони виїжджали у пошуках власних шляхів відходу.

Джерела повідомили, що в січні дипломати, які працюють у посольстві в Києві, отримали секретний брифінг від розвідувального альянсу, відомого як «П'ять очей» (іншими членами є США, Великобританія, Австралія та Нова Зеландія), в якому їм було сказано: Росія не блефувала про свій намір вторгнутися до України.

Але було ще щось: Росія підготувала списки українців, яких, на думку альянсу, Москва мала намір переслідувати, затримувати або, можливо, навіть вбити. Хоча було неясно, чиї саме імена фігурували у списках, дипломатам сказали, що українці, які працюють у посольствах західних країн у Києві, найімовірніше, будуть включені до списку.

У той час більшість міжнародних спостерігачів очікували, що Росія швидко захопить Київ і візьме під свій контроль український уряд протягом кількох днів після початку вторгнення, що наразить на безпосередню небезпеку будь-якої людини з російських списків. Перш ніж канадських співробітників відкликали з посольства напередодні вторгнення 24 лютого, вони отримали інструкції з Оттави про те, що робити з попередженням про те, що їхнім українським колегам може загрожувати арешт або кара.

Тэги:

Приєднуйтеся до нас:
Telegram-канал «Херсонська Гривна»
Google News
Більше матеріалів