На початок грудня в Херсоні проживало майже 67 тисяч людей. Проте щодня з міста, яке щільно обстрілюють з лівобережжя російські окупанти, виїжджають до 300 людей. Як констатує Мінреінтеграції, це тільки ті, які вирішили скористатися евакуаційним потягом.
«Коли я прибула в Херсон 12 листопада, мені поставили завдання вести електронний облік усіх мешканців, завести їх до реєстрів, щоб люди могли отримувати оонівську допомогу. Ми почали заповнювати ті анкети - спочатку ж не було світла, і все це заповнювали вручну, фотографували і вже потім відправляли дані в тил, там люди вже набирали все це в програму. Так от, за такими списками ми нарахували 88 тисяч людей. Коли ж електронний реєстр запрацював, то виявили дублювання, і ми вийшли на цифру 66 800 людей на початок грудня. А зараз по факту бачимо, що допомогу отримали 45 тисяч людей. Чи це люди ще не прийшли, чи вже виїхали - не знаю», - розповіла очільниця військової адміністрації Херсона Галина Лугова в інтерв’ю Deutsche Welle.
За словами Лугової, одразу після звільнення в місті була ейфорія, особливо коли в кінці листопада дали світло й воду. Було пожвавлення - це помітно й по транспорту, й по торгівлі, й на вулицях. Але тільки прийшов перший приліт, перші постраждалі, убиті - почався відтік людей. Після «чорної суботи» 24 грудня, коли окупанти поцілили в центр Херсоні й загинули 10 людей, знову пожвавився виїзд.
24 грудня від артилерійського удару по центру Херсона загинуло 10 людей. Фото: Igor Burdyga/DW
Очільниця Херсонської ОВА також розповіла, що в мікрорайоні Корабел – де нема тепла, води та світла, куди перестали ходити маршрутки, а комунальні служби вже не прибирають сміття та не вивозять побутові відходи – наразі залишається третина населення.
«На Острові залишилась третина населення - близько 7 тисяч людей. Відновлювати інфраструктуру там немає можливості - це вкрай небезпечно. На Нафтогавані залишається ще близько 200 сімей. У людей немає роботи, вони живуть лише за рахунок гуманітарної допомоги, але все одно відмовляються звідти їхати», - розповіла Лугова.
Руйнування в херсонському мікрорайоні Корабел. Фото: Igor Burdyga/DW
Днями з’явилася інформація начебто про наміри влади провести примусову евакуацію з мікрорайону Корабел.
«Я отримала від ради Корабельного району лист щодо порушення питання обов'язкової евакуації. Зараз ми обговорюємо це з обласною адміністрацією, з її очільником Ярославом Янушевичем. Нам уже вдалося евакуювати звідти 30 маломобільних людей із 200, що проживають в Корабельному районі. Інші категорично відмовляються їхати. Кажуть: "Це наш дім, це моя оселя. Чого я мушу їхати? Прийдуть мародери - все винесуть. Принесіть мені сюди мій пайок". Але ж вас убити можуть!» - розповіла Лугова.
Херсонець намагається загасити дах свого будинку після артилерійського обстрілу. Фото: Igor Burdyga/DW
ЯК ВИЇХАТИ
Нагадаємо, що безкоштовний евакуаційний потяг з Херсона до Хмельницького курсує щодня - о 15:27 відправляється із залізничного вокзалу. Для реєстрації та посадки необхідно приїхати заздалегідь - за 2-3 години до відправлення потяга.
Окрім цього, можна зареєструватися заздалегідь, зателефонувавши на гарячу лінію Херсонської обласної військової адміністрації:
- 0-800-330-951
- (091) 481-78-45.
Також функціонує Гуманітарний штаб Херсонської ОВА. Якщо ви потребуєте гуманітарної допомоги, звертайтеся за телефоном:
- (066) 637-49-85.
Месенджери: (098)176-16-98 (Viber, Telegram, Signal, WhatsApp)
Працює і міська телефонна гаряча лінія, на яку можна звернутися зокрема й стосовно допомоги в організації виїзду громадян:
- (050) 040-44-24
- (098) 958-17-83
- (098) 958-17-90
Пожежники гасять будівлю Херсонської обласної адміністрації після російського ракетного удару 19 грудня 2022 року. Фото: Igor Burdyga/DW
На фото вгорі: херсонці в черзі до одного з перших поїздів після звільнення міста 23 листопада 2022 року. Фото: Igor Burdyga/DW
Громадський транспорт у Херсоні ходитиме довше
«Герої без зброї»: подружжя з Херсона збирає кошти на підтримку рятувальників міста
Будинок з атлантами у Херсоні намагались спаплюжити металоконструкцією
Херсонець Дядя Гриша став героєм книги «Волонтери: сила небайдужих»
У Ростові відбувся суд над херсонцем, якого РФ звинувачує в «міжнародному тероризмі»